با تصویب مجلس

سازوكار ستاندن مالیات خروج از كشور تعیین شد

سازوكار ستاندن مالیات خروج از كشور تعیین شد

لذت سفر: نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازمان مالیاتی را مكلف كردند بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز در موارد استثنای ذكر شده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را بعنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی نموده و آنرا به تصویب رساندند.
براساس این ماده سازمان مالیاتی مكلف است بابت خروج هر مسافر ایرانی به جز موارد تبصره ۳ این ماده از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی وجوهی را بعنوان مالیات از مسافران دریافت و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نمایند.
میزان مالیات مذكور در قوانین بودجه سنواتی پیش بینی می گردد.
براساس تبصره ۱ این ماده دارندگان گذرنامه های سیاسی و خدمت، خدمه وسائل نقلیه عمومی زمینی و دریایی و خطوط پروازی، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از كشور، بیمارانی كه با مجوز شورای پزشكی جهت درمان به خارج از كشور اعزام می گردند و دارنده پروانه گذر مرزی و مرزنشینان، جانبازان انقلاب اسلامی كه برای معالجه به كشورهای دیگری اعزام می شوند، زوار ایرانی كه در روزهای اربعین حسینی به مقصد عراق از كشور خارج می شوند و ایرانیان مقیم خارج از كشور كه دارای كارنامه شغلی از وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی هستند از پرداخت مالیات موضوع این ماده مستثنی هستند.
براساس تبصره ۲ این ماده گردشگران، ساكنین دائم یا موقت مناطق آزاد تجاری – صنعتی كه صرفا از مبداء مناطق مذكور به خارج از كشور عزیمت می كنند مشمول عوارض خروج از كشور موضوع قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی جمهوری اسلامی ایران و بخشنامه های اجرایی مربوطه می شوند.
براساس تبصره ۳ این ماده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران موظف است پرداخت مالیات خروج از كشور مسافران ایرانی كه عازم خارج از كشور هستند را به روشی كه سازمان تعیین می نماید كنترل و از خروج مسافرانی كه مالیات مزبور را پرداخت ننمودند جلوگیری نمایند.
همچنین با تصویب ماده ۳۴، اشخاصی كه اقدام به حمل و نقل برون شهری مسافر و فروش بلیت در داخل كشور با وسائل نقلیه زمینی (به استثنای ریلی) و دریایی می كنند مكفند پنج درصد بهای بلیت را با درج در بلیت و یا قرارداد حسب مورد بعنوان عوارض شهرداری از مسافران ستاندن و هر ماه تا حداكثر تا پانزدهم ماه به حساب شهرداری مبدا سفر واریز نمایند. واریز عوارض مذكور پس از موعد مقرر سبب تعلق جریمه ای به میزان دو درصد به ازای هر ماه تاخیر خواهد بود.
اختلاف و استنكاف از پرداخت عوارض موضوع این ماده مشمول ماده ۷۷ قانون شهرداری ها مصوب ۱۳۳۴.۴.۱۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی خواهد بود.
نمایندگان در ادامه ماده ۳۵ این لایحه را بررسی نموده و آنرا به تصویب رساندند.
براساس این ماده مالیات و عوارض موضوع این فصل بعنوان اعتبار مالیاتی محسوب نمی گردد. مالیات و عوارض موضوع مواد ۳۰ و ۳۲ این قانون بعنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می شود.
منبع:

1398/11/01
17:28:48
5.0 / 5
5050
تگهای خبر: پزشك , حمل و نقل , سفر , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر