در صورت لغو و حذف هزینه ویزای روسیه

تبلیغ گردشگری ایران در روسیه از بودجه سفر هر ایرانی به این كشور

تبلیغ گردشگری ایران در روسیه از بودجه سفر هر ایرانی به این كشور

لذت سفر: اگر لغو ویزا با روسیه اجرایی شود طرحی در وزارت میراث فرهنگی مدنظر است كه بجای حذف 120 دلار هزینه ویزای كنونی 30 دلار از هر توریست خروجی گرفته تا آنرا برای تبلیغ ایران در روسیه هزینه كنند.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، بعد از آنكه روسیه در شهریور ماه امسال اعلام نمود كه ویزای مسكو (و نه سنت پترزبورگ) برای توریستهایی كه گروهی به این كشور سفر كنند لغو می شود، ایران هم درصدد برآمده تا این اقدام را گسترده تر كرده و در سال جدید میلادی تفاهمنامه ای را با این كشور در زمینه لغو روادید امضا كند. به دنبال آن وزیر میراث فرهنگی در طرحی جدید می خواهد تا روابط گردشگری این دو كشور تقویت شده و گردشگران روس بیشتری به ایران بیایند توریستهایی خشك و رسمی و آفتاب ندیده كه به زعم بعضی از فعالان این حوزه، ایران را خوب نمی شناسند پس باید برای آنها درباره ایران فرهنگی، دارای آب و هوای مناسب و آفتابی و امن تبلیغ كرد. اما چگونه؟
وزیر میراث فرهنگی وظیفه تبلیغ ایران در روسیه را به یكی از شركت های زیرمجموعه خود به نام شركت مادرتخصصی ایرانگردی و جهانگردی ایران سپرده است. حالا این شركت دست به كار شده و یك شركت مشاوره ای را به كار گرفته تا مطالعه كند سلایق و علایق روس ها چیست. آنها هم به این نتیجه رسیده اند كه اسكی یكی از دلفریب ترین جاذبه ها برای روس هاست پس جایی مانند پیست اسكی دیزین كه به پایتخت هم نزدیك است می تواند یكی از گزینه ها باشد.
اما سواحل دریاهای جنوب ایران نیز یكی از گزینه هایی است كه می توان روی آن تبلیغ كرد از این جهت كه مانعی برای حضور روس های سخت گیر در جزایر كیش و قشم وجود ندارد و آنها می توانند از آفتاب ساحلی این دریاها طبق قوانین ایران استفاده كنند. ایران هم كه تنوع كوه و كوهستان از البرز تا زاگرس و قله دماوند را جزو جاذبه هایش دارد پس می ماند اینكه چطور این داشته ها در روسیه تبلیغ شود.
در این باره خشایار نیكزادفر مدیرعامل شركت توسعه ایرانگردی و جهانگردی به خبرنگار مهر توضیح می دهد: نصب بیلبوردهای خیابانی، برگزاری نشست های B2B برگزاری همایش های گردشگری، شركت در نمایشگاه های گردشگری خارجی، حضور در رسانه های روسی همچون راه هایی است كه می توان ایران را در این كشور تبلیغ كرد.
حالا مشاوران تبلیغاتی و گروه مشاوره شركت ایرانگردی و جهانگردی در حال بررسی قیمت روش های مختلف تبلیغاتی در روسیه هستند. نیكزاد می گوید كه هنوز نمی توانیم بگوییم چقدر هزینه برای تبلیغ نیاز داریم ولی می دانیم كه حدود ۲۰ هزار ایرانی به روسیه می روند. از این راه می توان هزینه ها را تامین كرد. اما چطور؟
گرفتن هزینه خروج هر توریست به مقصد روسیه
مدیرعامل این شركت كه می داند تبلیغ گردشگری یك كشور چقدر می تواند در كشور دیگر هزینه داشته باشد، یك راه را پیش رو گذاشته است. او می می گوید: بررسی نموده ایم كه سه گروه آژانس مسافرتی داریم. آنهایی كه توریست می برند آنهایی كه صرفاً توریست می آورند و دفاتری كه در هر دو حوزه كار می كنند. می توان از دفاتری كه در حوزه خروج توریست كار می كنند مبلغی را گرفت و از این طریق هزینه ها را تامین كرد. حالا آژانس های مسافرتی از هر گردشگری كه به روسیه می رود چیزی حدود ۱۲۰ دلار بابت ویزا و كارگزاری گرفته می شود. در صورتیكه ویزای روسیه لغو شود، این هزینه نیز دیگر وجود نخواهد داشت. ما می توانیم از هر آژانس خروجی كار، به ازای خروج هر مسافر به روسیه ۳۰ دلار بگیریم. آژانسی هم كه در هر دو حوزه ورودی و خروجی كار می كند ۱۵ دلار بابت هر فرد بپردازد. آژانسی هم كه تنها در حوزه ورود توریست از روسیه فعالیت می كند از پرداخت این هزینه معاف شود. البته این عدد هنوز رسمی نیست و در حال محاسبه هستیم ولی می تواند قسمتی از هزینه های این تبلیغات را تامین كند. برای تبلیغات حد و حدودی را مشخص كرده و آنرا به تعداد مسافران خروجی تقسیم می نماییم.
در واقع نیكزادفر می گوید كه اگر ویزا لغو شود دیگر گردشگران ۱۲۰ دلار نمی پردازند بدین سبب اگر به ازای خروج هر توریست حدود ۳۰ دلار از آژانس مسافرتی گرفته شود هزینه ای كه قبلاً می بایست ۱۲۰ دلار می پرداختند الان به ۳۰ دلار كاهش پیدا می كند. این به نفع گردشگران هم خواهد بود از یك طرف هزینه هایشان كاهش پیدا كرده از طرفی فعالان گردشگری می توانند از تبعات تبلیغ ایران در روسیه و جذب توریست روسی استفاده كنند.
وی در پاسخ به اینكه برای اجرای چنین طرحی در واقع هزینه ها را دفاتر از مسافران می گیرند توضیح می دهد: بستگی دارد از چه طرفی نگاه كنید از جایگاه ۲۰ هزار نفری كه به روسیه می روند یا از جایگاه فعالان گردشگری؟ اگر در جایگاه مسافر به این طرح نگاه كنید می بینید كه دیگر لازم نیست ۱۲۰ دلار بپردازید و این رقم تا ۳۰ دلار كاهش پیدا كرده ولی از جایگاه فعالان گردشگری اگر ببینید متوجه می شوید كه هزینه تبلیغات گردشگری ایران از این طریق تامین می شود. می دانم این دغدغه وجود دارد كه این پول كجا هزینه شود این مسئله مهمی است. می توان این هزینه را شفاف اعلام نمود. حتی می توان این طرح را برای گردشگران خروجی به چین و عمان هم انجام داد.
طبق بررسی های خبرنگار مهر، حالا دفاتر خدمات مسافرتی برای گرفتن یك ویزای گردشگری عادی از هر مسافر حدود دو میلیون و ۲۷۳ هزار تومان هزینه دریافت می كنند كه اگر آن گردشگران مدارك لازم را به همراه داشته باشند برای سفر به مسكو باید به ویزا سنتر روسیه كه كارگزار سفارت این كشور در ایران هست، ۱۱۳ دلار بپردازند كه شامل ۸۰ دلار هزینه ویزا و ۳۳ دلار هزینه های جانبی آن می شود.
نمی توانیم گردشگران را به زور به ایران بفرستیم
پیش از این هم طرح هایی برای تبلیغ ایران در كشورهایی مانند روسیه اجرا شده بود اما ناتمام ماند. شاید یكی از دلیلهای آن هزینه های سنگین بود ولی این دفعه با چنین طرحی مقرر است هزینه هایی برای همیشه از مسافران به روسیه گرفته شود كه مشخص نیست تا چه زمانی به نام تبلیغ گردشگری ایران ادامه داشته باشد و آیا واقعاً دراین زمینه هزینه خواهد شد یا نه. هزینه هایی كه مقرر است برای گردشگران سخت گیر روس خرج شود آنهایی كه لوان جاگاریان، سفیر كشورشان در ایران می گوید: ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، ایران كشوری باستانی و تاریخی است، ولی اینجا محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها موجب می شود كه روس ها، كشورهایی چون تایلند، امارات، اروپای جنوبی و تركیه را ترجیح دهند. ما این محدودیت ها را درك می نماییم و آنرا رعایت كرده و به آن احترام می گذاریم، ولی گردشگران ما ترجیح می دهند بجای دیگری سفر كنند.
هر چند كه شركت مادر تخصصی ایرانگردی و جهانگردی امید دارد كه چنین طرحی اجرا شود اما تا اجرایی شدن آن راه پر پیچ و خم و درازی مانده است. قبل از این هم بارها طرح های مختلفی برای بسط روابط گردشگری دو كشور ایران و روسیه داده شده بود همچون برقراری پرواز كیش _مسكو ولی هیچ گاه به نتیجه نرسید با این وجود اما آنها در نظر دارند كه در نمایشگاه گردشگری روسیه نیز شركت كرده و این راه ها را هم امتحان كنند.


منبع:

1398/10/30
16:11:17
5.0 / 5
4871
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر