روایت بازاریان اصفهان از روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف الله

روایت بازاریان اصفهان از روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف الله

لذت سفر: ایسنا/اصفهان بامداد روز سه شنبه 24 دی ماه، اصفهان سفید پوش شد و جای جای این شهر تاریخی زیبایی خاصی به خود گرفت. میدان تاریخی نقش جهان اصفهان نیز از این زیبایی به دور نبود، اما در اتفاقی عجیب، برف روی قسمتی از گنبد مسجد شیخ لطف الله برخلاف دیگر قسمت های آن به سرعت آب شد و ظاهری عجیب و دوگانه ایجاد كرد كه تصاویر آن در خبرگزاری های مختلف همچون ایسنا، منتشر گردید.با وجود اینكه تصاویر گویای واقعیت گنبد نیمه برفی مسجد شیخ لطف الله بود، اما در ساعات اولیه انتشار این تصاویر برخی مسئولان میراث فرهنگی واكنش های عجیبی نشان دادند و حتی این تصویر را فتوشاپ توصیف كردند.

اما باید دید آیا بازاریان و كسبه میدان نقش جهان اصفهان كه شاهد و ناظر اصلی روز برفی گنبد شیخ لطف الله بودند نیز این تصاویر را واقعی و یا فتوشاپ می دانند؟

آنچه در ادامه می خوانید گفته های بازاریان اصفهان از روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف الله است كه برای خبرنگار ایسنا روایت كردند.

یكی از فروشندگانی كه مغازه اش در میدان نقش جهان است به ایسنا، می گوید: ساعت ۹ و نیم بامداد كه وارد میدان شدم، هنوز برف می بارید. با چشم خودم دیدم، برف بر روی قسمتی كه جدید ساخته و مرمت شده، نبود و دقیقا روی خطی كه بخش مرمت شده را از بخش قدیمی جدا می كند، قسمت برفی هم از قسمت غیربرفی جدا بود.

وی ادامه می دهد: امروز بامداد نیز چند نفر بر روی پشت مسجد شیخ لطف الله، در حال بازدید گنبد بودند و دلیل آنرا نمی دانم! اما دلیل اینكه چرا بر روی قسمتی از گنبد برف بود و بر روی بخش دیگر برف نبود را نمی دانم، اما آنچه مشهود است گنبد دو رنگ است و ظاهری نامناسب دارد.

خانمی كه در سوی دیگر میدان مغازه دارد نیز مشاهداتش را از گنبد مسجد شیخ لطف الله در روز برفی اصفهان این چنین توصیف می كند و می گوید: با چشم خود گنبد را دیدم و حتی عكس آنرا گرفتم و به نظرم جالب بود كه چرا قسمتی از گنبد برفی و بخش دیگر برفی روی آن نیست.


مغازه دیگری كه هنوز سوالم را كامل نپرسیده بودم، اظهار می كند: به وضوح برف بر روی قسمت های قدیمی گنبد شیخ لطف الله دیده می شد، اما بر روی قسمتی كه تازه مرمت شده، برفی نبود. البته عكسی از گنبد نگرفتم، اما برایم جالب بود كه چرا یك بخش كوچكی از گنبد برفی نبود.

مغازه دار دیگری از روز برفی گنبد شیخ الله و دیده های خود حكایت كرد و اضافه كرد: حدود ساعت ۹ و نیم بامداد وارد میدان نقش جهان شدم و به سبب برفی بودن هوا و زیبایی میدان، آغاز به فیلم گرفتن از دور تا دور آن كردم و جالب اینكه قسمتی از گنبد مسجد شیخ لطف الله برف نداشت و بخش های دیگر آن پوشیده از برف بود.

او می گوید: دلیل اینكه روی قسمتی از گنبد كه تازه مرمت شده برف نیست و بر روی بقیه بخش ها برف است را نمی دانم! با این اوصاف این مسجد هنوز زیبایی خودرا دارد و در هر ساعت روز یك رنگ است.

این مغازه دار درباره اینكه بعضی می گویند تصاویر روز برفی گنبد مسجد شیخ لطف الله فتوشاپ است، تاكید می كند: با چشم خودم گنبد را دیدم و فتوشاپی در كار نیست وحتی در همان لحظه دو توریست اهل كره با دوربین های خود مشغول عكس و فیلمبرداری از گنبد برفی شیخ لطف الله بودند.

یكی از بازاریانی كه مغازه اش زیر مسجد شیخ لطف الله و مقابل عمارت عالی قاپو است، دیده هایش از گنبد برفی شیخ لطف الله را این چنین توصیف می كند «از سمت مسجد امام خمینی (ره) وارد میدان نقش جهان شدم كه دیدم یك هشتی و یك بخش از گنبد شیخ لطف الله نه خیس بود و نه برفی روی آن. دقیقا قسمتی را كه اخیرا مرمت كرده اند بدون برف بود و این كاملا توجهم را جلب كرد.

مغازه دار دیگری در سمت عمارت عالی قاپو می گوید: روز سردی بود و توجهی به گنبد شیخ لطف الله نكردم، اما همان شب در فضای مجازی تصاویر گنبد نیمه برفی را دیدم!

مغازه دار دیگری می گوید: از سمتی كه وارد میدان شدم (اشاره به قسمت مرمت شده) برفی روی گنبد شیخ لطف الله نبود، اما در سمت دیگر برف بر روی آن دیده می شد كه به راحتی با چشم قابل مشاهده بود.

مغازه دیگری می گوید: روز برفی اصفهان، با چشم خودم دیدم سمتی از مسجد شیخ لطف الله برف نشسته بود و قسمت دیگری كه اخیرا رنگ شده (مرمت شده) برفی روی آن نبود كه توجهم را جلب كرد و دلیل آنرا نمی دانم! اما همان شب در كانال های مختلف اصفهان تصویری همانند آنچه مشاهده كرده بودم را دیدم كه بخش از گنبد شیخ لطف الله برفی و بخش دیگری برف نداشت.

او درباب اینكه عكس برفی نبودن قسمتی از مسجد شیخ لطف الله فتوشاپ است یا خیر، می گوید: چنین چیزی حقیقت ندارد و فتوشاپی در كار نیست و با چشم خودم گنبد را تماشا كردم. این صحبت ها گوشه ای از روایات بازاریان میدان نقش جهان از روز برفی گنبد شیخ لطف الله است كه چشمان آنها واقعیت این روز را دیده و فتوشاپ این گنبد را انكار می كنند...
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی كند.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/webm


منبع:

1398/10/27
12:07:09
5.0 / 5
4891
تگهای خبر: تاریخی , توریست , شهر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر