بعد از مدتها سكوت در تخریب بافت تاریخی شیراز

تخریب ۸۰ درصدی خانه ثبت ملی شده رسولی در بافت شیراز

تخریب ۸۰ درصدی خانه ثبت ملی شده رسولی در بافت شیراز

لذت سفر: خانه تاریخی و ثبت ملی شده رقیه رسولی كه در بافت تاریخی شیراز واقع شده، مانع طرح توسعه حرم شاهچراغ بود. در چند سال اخیر 80 درصد از این خانه تخریب شده است.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، خانه رقیه رسولی در محدوده شرقی حرم شاهچراغ و مسجد جامع عتیق قرار دارد كه به نام مالك قبلی آن به ثبت رسیده است، حالا نیز مالكیت آن به تولیت حرم شاهچراغ منتقل شده است. در امتداد تخریب های صورت گرفته در بافت تاریخی شیراز این بنا نیز توسط افراد ناشناس تخریب و گرفتار آتش سوزی شده است. در موارد این چنینی، درِ خانه های تاریخی باز گذاشته می شود. معتادان به داخل این خانه ها رفته و آتش سوزی های ناگهانی رخ می دهد كه معمولاً عوامل آن ناشناس هستند. حالا یكی دو سالی است كه برای خانه های ثبتی این اتفاق مشابه رخ می دهد.
اكنون حدود ۸۰ درصد این خانه تخریب شده، سال قبل میزان تخریب این بنا ۲۵ درصد بود، در سال ۹۶ آتش سوزی بزرگی در این بنا رخ داد كه بیشتر تزئینات آن مانند تزئینات گچی، سقف چوبی و اُرسی ها از بین رفت. اداره كل میراث فرهنگی استان فارس نیز از سال قبل تا كنون به تولیت حرم شاهچراغ بابت این خانه نامه زده است و اعلام نموده حاضر است هزینه های مرمت آنرا بپردازد و یا بعنوان مالك موظف به مرمت و حفاظت از آن است و در این راستا میراث فرهنگی آمادگی همكاری دارد.

اما چرا این بنا تخریب شد؟ این خانه مانند خانه های تاریخی صدر جهرمی و شهرام بهرامی كه در وسط پاركینگ قرار گرفته اند، در راه طرح توسعه حرم شاهچراغ قرار دارد و در واقع مانعی برای این طرح به حساب می آمده است. حالا اگر این بنای ثبتی به صورت كامل تخریب شود، راه برای تخریب بقیه خانه های تاریخی بافت شیراز كه شاید ثبت ملی هم نباشند بیشتر باز خواهد شد، بنا بر این فعالان میراث فرهنگی در شهر شیراز به دنبال حفظ این بنا هستند. حتی با ۲۰ درصد باقی مانده. چونكه این خانه خرداد سال ۸۲ با شماره ثبت ۸۷۰۶ در لیست میراث ملی ایران به ثبت رسیده و متعلق به همه مردم ایران است.


منبع:

1398/10/08
10:49:26
5.0 / 5
4951
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , شهر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر