خبرگزاری مهر پیگیری كرد؛

دلگرمی های خانه امیراعظم شاهرود

دلگرمی های خانه امیراعظم شاهرود

به گزارش لذت سفر مدت ها است زمزمه خروج خانه امیر اعظم شاهرود از لیست ملی یا حتی تخریب آن از جانب مالك شنیده می شود اما پیگیری های مهر نشان داده است میراث فرهنگی عزم نگه داشتن این بنا را دارد.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، نیمه مردادماه ۹۸ بود كه خبرگزاری مهر گزارشی را با عنوان « شكایت از ثبت عمارت امیراعظم شاهرود/ مونسان در ابلاغ نامه تعلل كرد » منتشر نمود گزارشی كه در آن آمده بود: مالك عمارت تاریخی امیر اعظم شاهرود بعد از دریافت نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص به ثبت رسیدن این بنا، در یك سال و نیم قبل به دادگاه حقوقی شكایت كرده تا این عمارت را از لیست ملی خارج كند.
خانه امیر اعظم شاهرود مشهورترین حاكم ایالت قومس در دوره قاجاریه ساخته شد، آرامگاه خاندان نصرت الله امیر اعظم، والی ایالت قومس در دوران مظفر الدین شاه قاجار هم در این عمارت قرار دارد.

بنای تاریخی اما بلاتكلیف
این بنای تاریخی یكی از مهم ترین بناها در تاریخ استان سمنان به شمار می آید از طرفی سال قبل مرمت تزئینات ایوان، بازسازی ستون فروریخته شده، طاق زنی، مرمت سقف و مرمت ناودان ها انجام شد و محمد جهانشاهی مدیركل سابق میراث فرهنگی استان سمنان هم پیشنهاد كرده بود كه این خانه تاریخی با همكاری متولیان و دستگاه های اجرایی مرتبط می تواند بعنوان موزه تاریخ قومس، موزه قاجار، كتابخانه و یا نگارخانه تغییر كاربری داشته باشد.
این بنای مهم تاریخی در مالكیت ستاد اجرایی فرمان امام است. سازمان میراث فرهنگی سال ۹۶ در كمیته ثبت آثار تاریخی، پیشنهاد ثبت این بنا را پذیرفت و یك سال بعد شماره ثبت به آن داد.
به نظر می رسد مالك می خواهد تا این بنا را تخریب كرده و به جای آن ساختمان بسازد و در این روند، عایدی كه به دنبال ساختمان سازی به جای این عمارت نصیب مالك می شود به طورقطع بیشتر از نگه داشتن یك عمارت قدیمی خواهد بود بنابراین است كه ثبت شدن عمارت در لیست میراث ملی و ابلاغیه آن و منع مالك از دخل و تصرف در آن به مذاق خیلی از این مالكان خوش نمی آید و درصدد شكایت برمی آیند.

اجازه خروج خانه امیر اعظم از لیست ملی را نمی دهیم
حال اما یك مقام مسئول در سطح استان سمنان به ابهامات درباره پرونده این بنای تاریخی و زیبای شهرستان شاهرود واكنش نشان داده است.
مدیركل میراث فرهنگی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مهر، بابیان اینكه آثار تاریخی هویت شهر هستند و می بایست برای آیندگان حفظ شوند، اظهار داشت: اجازه نمی دهیم خانه امیر اعظم شاهرود از لیست ملی بیرون برود.
مهدی جمال بابیان اینكه عمارت تاریخی و مهم خانه امیر اعظم شاهرود در مالكیت ستاد اجرایی فرمان امام قرار دارد، اظهار داشت: مردادماه امسال مالك بعد از دریافت نامه رئیس سازمان میراث فرهنگی در خصوص ثبت این بنا به دادگاه حقوقی شكایت نمود تا این عمارت را از لیست ملی خارج كند كه بلافاصله سه مكاتبه قوی و جانانه با دادستان استان صورت گرفت و پیرامون بندهای حقوقی آن موردبحث قرار گرفت.
وی بابیان اینكه به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد تا اثر تاریخی عمارت امیر اعظم از ثبت ملی بیرون برود، اضافه كرد: خط قرمز میراث فرهنگی حفظ بافت و بناهای تاریخی است و نخواهیم گذاشت در این موارد معامله ای صورت گیرد چونكه این مطالبه به جد مردم است.
سرنوشت خانه امیر اعظم در دستان مسؤلان
به نظر می رسد با پیگیری های صورت گرفته، اداره كل میراث فرهنگی استان سمنان و همینطور درج گزارش های در رابطه با این بنای تاریخی و زیبا در خبرگزاری مهر، گویا مقرر است در سرنوشت این بنا تغییراتی رخ دهد.
مردم شاهرود اما این روزها منتظر هستند تا ببینند سرنوشت این بنای زیبا چه می شود بنایی كه شاید همگان دوست دارند درون آنرا ببینند اما فعلاً این امر میسر نیست و نجات آن اولویت اصلی مسؤلان میراث فرهنگی است.

1398/09/11
22:37:33
5.0 / 5
5068
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر