معاون وزیر میراث فرهنگی خبر داد:

289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد

289 میلیون دلار صنایع دستی صادر شد

لذت سفر: معاون وزیر میراث فرهنگی از صادرات ۲۸۹ میلیون دلاری صنایع دستی كشور اطلاع داد و اظهار داشت: ایران رتبه نخست ثبت جهانی شهرها را پارسال از آن خود كرد.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، پویا محمودیان شامگاه پنجشنبه در گفتگو با رسانه ها با اشاره به سفر خود به استان لرستان و جاذبه های بی نظیر این استان اظهار داشت: بعنوان یك ایرانی به خود می بالم كه در كشوری زندگی میكنم كه ظرفیت های مختلف آن به خصوص در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در استانی مثل لرستان تا این اندازه بالا است.
وی اضافه كرد: بهانه سفر من به لرستان بازدید از جشنواره ملی فرهنگ اقوام لرستان بود كه از ۱۶ تا ۲۰ آبانماه در كنار دژ تاریخی و با شكوه قلعه فلك الافلاك در حال برگزاری است.
حضور ۲۷ استان در جشنواره ملی فرهنگ اقوام به میزبانی لرستان
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به حضور ۲۷ استان كشور با قابلیت های و توانمندی های مختلف در این جشنواره خاطرنشان كرد: این جشنواره در این سطح و به صورت ملی با این توانمندی ها و وسعت برای نخستین بار است كه در لرستان برگزار می گردد.
محمودیان در مورد برنامه های معاونت صنایع دستی برای ارتقای این صنعت تصریح كرد: برای صنایع دستی از آغاز زنجیره تولید تا فروش با نگاه تجاری سازی برنامه ریزی شده است.
وی ایجاد اشتغال در حوزه صنایع دستی را یكی از هدف گذاری های این وزارت خانه دانست و اضافه كرد: یكی از مزیت های اشتغال در صنایع دستی احتیاج به سرمایه كم برای ایجاد كسب و كار پایدار نسبت به بقیه كسب و كارها است.
۴ بازارچه كفایت فروش محصولات ۵۲ رشته صنایع دستی لرستان را نمی كند
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تعداد بازارچه های دائمی فروش صنایع دستی استان را ۴ مورد برشمرد و تصریح كرد كه بطور قطع این تعداد بازارچه كفایت فروش محصولات ۵۲ رشته صنایع دستی استان را ندارد، ازاین رو ایجاد بازارچه های فروش صنایع دستی، سایت های تجارت الكترونیك و ترویج صنایع دستی با ابزار و روش های مختلف یك لزوم به نظر می آید.
محمودیان وظایف اصلی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی را سیاست گذاری، حمایت و نظارت دانست و خاطرنشان كرد: ما بعنوان دولت در سیاست گذاری موظف هستیم برای تسهیل كسب و كار، برای فرصت سازی به جهت اشتغال و رونق اقتصادی برای ذینفعان این حوزه كه بالغ بر ۲ میلیون نفر را شامل می شود فعالیت نماییم.
وی اضافه كرد: در طرح تجاری سازی كه با اولویت در سال ۹۷ شروع شده است در جهت پیشبرد طرح شبكه سازی تمامی زنجیره تولید، آموزش، ترویج و فروش صنایع دستی مدنظر قرار گرفته است.
بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میزان صادرات صنایع دستی را بر مبنای آمار گمركات كشور ۲۸۹ میلیون دلار پارسال دانست و اظهار داشت: این در شرایطی است كه بخش اعظمی از صادرات صنایع دستی به صورت چمدانی است كه روشی برای سنجش آن وجود ندارد.
محمودیان طرح خانه ایرانی را یكی از طرح های وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در جهت ترویج و فروش صنایع دستی دانست و تصریح كرد: در این طرح، تمامی وسایل خانه حدالامكان از محصولات صنایع دستی استفاده خواهد شد.
پیگیری برای ثبت بروجرد بعنوان شهر جهانی ورشو
وی با تاكید بر حركت در جهت ثبت جهانی شهرهای ملی اظهار داشت: پارسال ایران در زمینه ثبت شهرها و روستاها با فاصله زیاد مقام اول جهان را به دست آورد.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كه در گفتگوی خبری سخن می گفت، در مورد ثبت بروجرد بعنوان شهر جهانی ورشو هم اظهار داشت: حضور بنده و تیم كارشناسی وزارت خانه در جهت رفع نقصها و كارهای اصلاحی و تكمیلی به منظور كمك در جهانی شدن این شهر است.

1398/08/18
17:47:13
5.0 / 5
4021
تگهای خبر: آموزش , تاریخی , تولید , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر