از سوی میراث فرهنگی عنوان شد

پیشنهاد تغییر نام استان گلستان به هیركانی

پیشنهاد تغییر نام استان گلستان به هیركانی

به گزارش لذت سفر معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: ما به استان گلستان پیشنهاد كرده ایم نام استان به نام باستانی خود یعنی هیركانی تغییر كند.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی كشور در نشست خبری ثبت جهانی جنگل های هیركانی كه قبل از ظهر روز دوشنبه ۲۴ تیر ماه در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، بیان كرد: تعداد آثار ثبت جهانی شده امسال ۱۱۲۱ اثر بوده است كه ۸۶۹ اثر آن فرهنگی، ۲۱۳ اثر طبیعی و ۳۹ اثر تركیبی بوده است. با عنایت به اینكه ایران دارای ۲۴ اثر ثبت جهانی است مشتركا با آمریكا رتبه ۹ جهان را از نظر تعداد آثار ثبتی به دست آورده است. كشورهای چین و ایتالیا با ۵۵ اثر در رتبه اول قرار دارند، كشورهایی مانند اسپانیا، آلمان، فرانسه، هند، مكزیك و روسیه جلوتر از ایران هستند. ایران به علت شرایط جنگ و سال های بازسازی بعد از آن حدود ۲۴ سال درگیر مسائل كشور بود در صورتیكه می توانست در این مدت پرونده های بیشتری را به یونسكو بفرست دو این رتبه را بالاتر ببرد.
وی اظهار داشت: حالا یونسكو مقررات سخت تری را اعمال كرده، سالی یك سهمیه بیشتر مطرح نمی گردد، هنوز هم در حال كم كردن این سهمیه ها هستند.
طالبیان افزود: در چهل و سومین نشست كمیته میراث جهانی یونسكو كه چند روز پیش در باكو برگزار گردید ۳۵ اثر مورد بررسی قرار گرفت. ما گزارشی هم درباره منظر ساسانی فارس و میدان نقش جهان عرضه كردیم. در فیروز آباد فارس مبحث قلعه دختر به علت مسائلی كه در گذشته بود از حساسیت زیادی برخوردار می باشد كه ما نتیجه اقدامات را عرضه كردیم.
طالبیان درباره جنگل های هیركانی اظهار داشت: سال ۲۰۰۵ آذربایجان پرونده جنگل های هیركانی را در لیست موقت كشور خود ثبت نمود و در سال ۲۰۰۶ ایران به این پرونده معترض شد، كمیته میراث جهانی هم آنرا برگشت داد، سال ۲۰۰۷ ایران پرونده جنگل های هیركانی را در لیست موقت خود قرار داد و از آذربایجان دعوت به آن بپیوندد، آذربایجان چند شرط داشت یكی اینكه اسم این كشور اول باشد و یا نام آنرا هیركان به نام یكی از مناطق آنجا بگذاریم ولی ما نپذیرفتیم و خواستیم مدیریت این پرونده با ایران باشد چون دو میلیون هكتار از این جنگل ها در ایران و ۴۵ هزار هكتار آن در آذربایجان است اینها نشان داده است پرونده بین كشوری چقدر دشوار می باشد.
معاون میراث فرهنگی كشور در ادامه بیان كرد: برای نخستین بار بود كه همه دستگاه ها هم افزایی داشتند. تمام تلاش ها بر این بود كه بحث های فنی و مدیریتی آن در سطح عالی باشد، حتی اتحادیه جهانی محافظت از طبیعت گزارشی از این جنگل ها عرضه كرد كه به نفع جنگل های هیركانی بود.
پیشنهاد میراث فرهنگی برای تغییر نام استان گلستان به هیركانی
طالبیان اظهار داشت: در سال های آینده می توان جنگل های ارسباران را به این پرونده اضافه كرد. جنگل های هیركانی فسیل زنده دارند و از نظر داشتن گونه های مختلف زیستی بسیار بااهمیت است. ما به استاندار گلستان پیشنهاد كرده ایم این استان نام باستانی خویش را داشته باشد كه همان هیركانی است. اگر این كار انجام می شد جشن ملی ما در استان گلستان پرمعناتر می بود.
معاون میراث فرهنگی كشور اظهار داشت: پژوهشگاه میراث فرهنگی كشور مأموریت دارد برنامه جامع گردشگری را برای جنگل های هیركانی و بیابان لوت ارائه نماید. گرچه امكان دارد در عمل بخشی از این برنامه ها تحقق پیدا نكند ولی ما برای بیابان لوت و جنگل های كشور برنامه ای درباره چگونگی حضور توریست داشته باشیم.
طالبیان در ادامه و در پاسخ به سوالی درباره انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اظهار داشت: در این رابطه باید سازمان محیط زیست نظر بدهد اما بعد از ثبت جهانی جنگل های هیركانی سازمان میراث فرهنگی موظف است در مورد اقدامات انجام گرفته در این جنگل ها گزارشی به یونسكو ارسال نماید. ازاین رو اگر قرار باشد این انتقال آب باعث تخریب درخت های جنگل هیركانی شود باید این گزارش را به یونسكو بدهیم.
وی در مورد همكاریهای ایران و روسیه هم اظهار داشت: سال قبل مكاتباتی در مورد آثار موزه ای و نمایشگاه های مشترك انجام شده است. احتمال دارد این گفتگوها به همكاریهای بیشتری بینجامد. موضوعات فرهنگی كاری به سیاست ندارند. ما با كارشناسان كشورهای دیگر در زمینه های مختلف همكاری داریم حتی همین چند وقت پیش مهندسان بدون مرز در تخت جمشید حضور پیدا كرده و كارهای مرمتی انجام دادند. كمك كشورهای دیگر اندك است، اصل كار در كشور انجام می شود.
طالبیان درباره اینكه چرا بخش های وسیع تری از جنگل های هیركانی ثبت جهانی نشد، بیان كرد: یونسكو بخش هایی از این جنگل را ثبت می كند كه بكرتر باشد، حتما كارشناسان از وجود روستاها و دامداری در جنگل خوشحال نمی شوند، بخش هایی در پرونده قرار می گیرد كه بتوان كارهای مدیریتی را توسعه داد. حتما پهنه های ثبت شده جهانی وضعیت بهتری نسبت به پهنه های دیگر خواهند داشت.
در ادامه این برنامه فرهاد عزیزی مدیركل دفتر پایگاه های میراث جهانی درباره اتفاقات مربوط به باغ جهانی عباس آباد اظهار داشت: در آنجا بحث سند مالكیت سرمایه گذاران مطرح بود كه ابطال و كارهای مربوط به آن متوقف شده است. الان بحث مدیریت یكپارچه در آنجا مورد نظر است. چهارشنبه این هفته جلسه ای با فرمانداران و مدیران محلی كه چطور ساخت و سازها به مرور چطور جمع آوری شود برگزار خواهیم كرد.


منبع:

1398/04/25
16:04:36
5.0 / 5
5145
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر