شروع طرح گردشگری در گندی شاپور

شروع طرح گردشگری در گندی شاپور

به گزارش لذت سفر، خوزستان مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه از آغاز به کار طرح گردشگری زیرساخت های محوطه تاریخی گندی شاپور (آرامگاه یعقوب لیث صفاری) با اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان اطلاع داد.به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، یعقوب زلقی امروز شنبه (۱۳ خرداد ۱۴۰۲) با بیان این خبر گفت: در عرصه ایجاد و گسترش زیرساخت های گردشگری اقداماتی از قبیل تعویض در ورودی، ساماندهی و بهسازی راه های دسترسی به محوطه و بنای آرامگاهی یعقوب لیث صفاری، ایجاد پارکینگ، ایجاد مسیر پیاده رو با آجرفرش، توسعه و ایجاد تابلوهای معرفی و آموزش محوطه، نورپردازی آرامگاه و... در این محوطه درحال اجرا هستند.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه اضافه کرد: تعویض دربهای قدیمی و جایگزین کردن در بزرگ به همراه سردر ورودی (با طرحی الهام گرفته از سر در دانشگاه گندی شاپور باستان) به همراه تعبیه در کوچک در کنار ورودی به لحاظ ساماندهی منظر ورودی محوطه را نیز می توان اقدامات موثری در این خصوص برشمرد.

او افزود: ایجاد زیرسازی فضای سکو و نصب کانکس نگهبانی در کنار در ورودی برای استقرار نگهبان در ورودی محوطه به لحاظ کنترل بهتر ورودی محوطه، ایجاد نظم و تامین امنیت، ساماندهی، توسعه و ایجاد پارکینگ در ورودی محوطه به مساخت حدود یک هکتار، ساماندهی حریم منظری محوطه برای رفاه حال گردشگران، بهسازی کامل راه دسترسی از ورودی تا آرامگاه به طول ۳۰۰ متر شامل عملیات شن ریزی، شیب بندی و... با کف فرش آجری همراه با جداکننده مسیر آمد و رفت برای رفاه حال گردشگران و معلولان، ایجاد، توسعه روشنایی و نورپردازی ورودی محوطه تا بنای آرامگاهی یعقوب لیث صفاری برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ساعات شب و رونق گردشگری این محوطه بسیار باارزش تاریخی را می توان از دیگر برنامه های بهادار اجرائی در این خصوص قلمداد کرد.

زلقی با اشاره به اینکه تا پیش از آغار این طرح اقدامات مختلفی در عرصه های حفاظتی، ساماندهی، ایجاد زیرساخت های آب، برق و... توسط این پایگاه صورت گرفته بود اظهار داشت: این پایگاه برای حفاظت و کنترل فیزیکی محیط پیرامون آرامگاه و پایگاه اقدامات بسیار موثری انجام داد که منجر به تعمیر و بازسازی کامل دیوارها، فنس ها و نیز فضای ۱۰ هکتاری آرامگاه یعقوب لیث صفاری شد. ضمن اینکه رنگ آمیزی همه در و پنچره های ورودی محوطه، آرامگاه، ساختمان اداری و خدمات بهداشتی را نیز می توان از دیگر اقدامات اجرائی در محوطه به حساب آورد.

او به تعمیر و بازسازی ساختمان نیمه کاره موجود و محیط پیرامونی آن واقع در حریم آرامگاه یعقوب لیث صفاری اشاره نمود و اظهار داشت: این ساختمان ضمن تکمیل و تجهیز به مکان موقت اداری پایگاه تبدیل گشته است.

مدیر پایگاه ملی میراث فرهنگی گندی شاپور و ایوان کرخه اضافه کرد: ایجاد زیرساخت کامل لوله گذاری و تامین آب برای توسعه فضای سبز محوطه ۱۰ هکتاری آرامگاه یعقوب لیث صفاری، ایجاد و توسعه مبلمان محیطی شامل نصب بیش از۳۰ عدد صندلی، نیمکت استراحتگاهی، گلدان، سطل زباله با طرح سنتی در محوطه و محیط پیرامونی آرامگاه یعقوب لیث صفاری، تعمیر و بازسازی کامل چهار چشمه سرویس بهداشتی پایگاه، همین طور ایجاد شش چشمه سرویس بهداشتی جدید شامل ایرانی، فرنگی، زنانه و مردانه همراه با نمازخانه و دیگر امکانات زیرساختی را می توان از اهم اقدامات این پایگاه در این زمینه تا حالا برشمرد.

شهر باستانی گندی شاپور با وسعت بیش از ۸۰۰ هکتار در ۱۰ کیلومتری شهر دزفول و در مجاورت شهر تازه تاسیس جندی شاپور واقع است. آثار برجای مانده این شهر در ۲۴ شهریور سال ۱۳۱۰ به شماره ۴۶ در لیست آثار ملی به ثبت رسید. این شهر یکی از مهم ترین شهرهای دوره ساسانی بود که توسط شاپور یکم بوجود آمد. گندی شاپور از همان بدو تاسیس به تدریج بصورت یکی از مراکز علمی و پزشکی جهان آن روز درآمد و بنا بگفته تاریخ نویسان، شاپور فرمان داده بود تعداد زیادی از کتاب های طب یونانی را به زبان پهلوی، ترجمه و در آن جا نگهداری کنند؛ خسرو انوشیروان در این شهر بیمارستان بزرگی ساخت و بر توسعه دانشکده پزشکی آن افزود.

نخستین دانشگاه جهان (ثبت در حافظه میراث جهانی یونسکو از نظر فرهنگی تولید علم و دانش در ۱۳ آبان ۱۳۹۷) به دستور شاپور اول ساسانی حدود ۱۸۰۰ سال پیش در این شهر که حالا بقایایی از آن بر جا مانده است تاسیس شد. آرامگاه یعقوب لیث صفاری (احیاگر زبان فارسی) که درون عرصه تاریخی شهر علمی ـ دانشگاهی گندی شاپور واقع شده است نیز به شماره ۲۵۵۰ در هشتم دی ۱۳۸۷ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
1402/03/13
15:29:24
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آموزش , باستانی , برنامه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر