جمعه سیاه ایرانیان در ترکیه

جمعه سیاه ایرانیان در ترکیه

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، هتل های استان شرقی «وان» در ترکیه از مسافران ایرانی پُر شده است؛ رئیس انجمن هتلداران و جهانگردی وان از اشغال هتل های این منطقه تا ۱۰۰ درصد اطلاع داده است. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران هم در تایید این خبر می گوید: استقبال زیاد از سفرهای ترکیه بخصوص استان وان به خاطر حراج «جمعه سیاه» است.


حرمت الله رفیعی به ایسنا اظهار داشت: سفرهای ترکیه دو سه ماه است با رکود روبرو شده، تمام پروازهای چارتر شده برای اواخر تابستان و اوایل پاییز در راه ترکیه با ضرر و زیان انجام شدند چون استقبال پایین بود، به همین خاطر بلیت پرواز زیرقیمت فروخته می شد؛ نرخ این بلیت ها از هفت، هشت میلیون تومان به کمتر از دو میلیون تومان رسید.
او افزود: از هفته گذشته و همزمان با آغاز حراج «Black Friday» وضعیت تغییر کرد؛ تقاضا برای سفر به ترکیه بیشتر شد، البته نه همه مقاصد این کشور، بیشتر از وان و استانبول به خاطر حراجی ها و برای خرید، استقبال شده است.
استان وان در شرق ترکیه واقع شده و یکی از ارزان ترین مقاصد سفر ایرانیان به شمار می آید که بیشتر از راه زمینی و مرزهای شمال غربی به این منطقه سفر می شود.
به گفته رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، سالانه بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار ایرانی به وان سفر می کنند.
روزنامه دیلی صباح ترکیه نیز، جمعه گذشته (چهارم آذرماه) را برای فروشندگان و هتلداران استان وان «شگفت انکیز» توصیف کرده و از هجوم مسافران ایرانی به این استان و غافلگیر شدن هتلداران وان، اطلاع داده و نوشته است: هتل داران ترکیه به علت قطعی اینترنت در ایران و دسترسی محدود مردم به پلت فرم ها در بحبوحه ناآرامی های ایران، رزرو زیادی از کشور همسایه دریافت نکرده اند اما جمعیتی که حالا به وان آمده هتلداران را غافلگیر کرده و لبخندی بر لبان کاسبان این منطقه نشانده است، هتلداران شاهد بودند نرخ اشغال آنها از حدود ۳۰ درصد در اوایل ماه اکتبر به ۱۰۰ درصد رسیده است.
یونس یوکسل ـ رئیس انجمن هتلداران و جهانگردی وان ـ با بیان اینکه ضریب اشغال هتل ها به ۱۰۰ درصد رسیده است، اظهار داشت: حدود چهار هزار توریست در مرزها و گمرک ایران منتظر بودند. این گردشگران اخیراً از مرز عبور کرده اند. انتظار می رود بیشتر از ۱۰هزار بازدیدکننده در این دوره سه روزه به وان بیایند.
وان روزهای پرجنب و جوشی را سپری می کند؛ جایی که ایرانیان هر از گاهی برای خرید در تعطیلات به آن سفر می کنند. در تابستان ضریب اشغال هتل های این شهر به ۱۰۰درصد رسید، اما از مهرماه با آغاز تحولات در ایران و به علت محدودیت اینترنت، ضربه ای به صاحبان هتل های وان وارد شد، بگونه ای که ضریب اشغال هتل های این منطقه در ماه نوامبر (آبان ماه) به ۳۰ درصد رسید.
یوکسل، رئیس انجمن هتلداران و جهانگردی وان با تایید اینکه هتلداران وان فصل تابستان بسیار خوبی را سپری کردند، اضافه کرد: ضریب اشغال هتل های این منطقه در اوایل آبان ماه خیلی کم شده بود، اما حالا گردشگران برای تعطیلات سه روزه و خرید، باردیگر برگشته اند و "جمعه شگفت انگیزی" رقم خورد.
ترکیه پیشبینی می کند سال جاری میزبان بیشتر از ۲ میلیون توریست ایرانی باشد. مقامات گردشگری ترکیه انتظار دارند رکورد ۲.۵ میلیون توریست ایرانی در سال ۲۰۱۷ در سال ۲۰۲۳ تکرار شود و حتی فراتر از این آمار برود.
منبع:

1401/09/07
14:05:41
5.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر