کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های جهان

کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های جهان

لذت سفر: لذت سفر: باستان شناسان معتقدند یک اثر تاریخی اسپانیایی می تواند به کشف ریشه یکی از مرموزترین زبان های جهان کمک نماید.


به گزارش لذت سفر به نقل از انشنت اوریجینز، مردم در گذشته شئ برنزی به شکل دست انسان که روی آن نمادهای عجیبی حکاکی شده بود را به امید جذب خوش شانسی روی درِ خانه ای آجری واقع در شمال اسپانیا نصب کرده بودند و الان بعد از گذشت حدود دوهزار سال کارشناسان قصد دارند با بررسی این شئ تاریخی روند شکل گرفتن «زبان باسکی»، یکی از مرموزترین زبان های جهان را کشف کنند.
باستان شناسان این دست برنزی را سال قبل با کاوش در شهر «پامپلونا» کشف کرده بودند، اما بتازگی به میزان اهمیت آن پی برده اند.
حالا «خاویر لاوزا» ـ کارشناس زبان شناسی ـ نمادهای عجیبی که روی این دست برنزی حکاکی شده است را رمزگشایی کرده و دریافته است این نمادها در حقیقت قدیمی ترین متن به زبان «باسکی» محسوب می شوند.


۴۰ نماد در چهار خط روی این اثر تاریخی دوهزار ساله نقش بسته است. یک کارشناس زبان شناسی موفق شده است اولین کلمه این عبارت را رمزگشایی کند.
این دست به طول ۱۴.۵ سانتی متر تولید شده است و گمان می رود، مجموع این ۴۰ نماد و چهار خط، در حقیقت پنج کلمه باشد.
«وازلا» دریافت کلمه نخست این عبارت، یعنی «sorioneku» بسیار به کلمه باسکی «zorioneko» شباهت دارد. «zorioneko» به مفهوم «zori» (اقبال) و «on» (خوب) است در نتیجه کلمه نخست این عبارت «اقبال خوب یا خوش اقبالی» است. برای باستان شناسان ترجمه چهار کلمه بعدی دشوارتر بوده است.
با کشف این اثر تاریخی می توان دریافت زبان باسکی از قرن نخست قبل از میلاد مورد استفاده بود.

منبع:

1401/08/26
12:20:30
5.0 / 5
257
تگهای خبر: تاریخی , تولید , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر