کشف تماشاخانه باستانی در منطقه ای دورافتاده

کشف تماشاخانه باستانی در منطقه ای دورافتاده

لذت سفر: به گزارش لذت سفر، باستان شناسان با کاوش در یکی از جزیره های یونان موفق شدند، بقایای یک تماشاخانه باستانی را کشف کنند.


به گزارش لذت سفر به نقل از لایوساینس، ویرانه های شهر باستانی «لیسوس» (Lissos) در جنوب غربی جزیره «کِرت» کشور یونان واقع شده است و دسترسی به این بقایای دیرینه شناسی فقط از راه دریا یا پیاده روی طولانی امکان پذیر است.
با عنایت به موقعیت مکانی دورافتاده شهر باستانی «لیسوس»، باستان شناسان تا کنون موفق نشده اند در ویرانه های آن به درستی کاوش کنند. با این وجود، کاوش اخیر باستان شناسان در این شهر تاریخی به کشف بقایای یک تماشاخانه باستانی منجر گردیده است که شباهت زیادی به تالار کنفرانس امروزی دارد. کارشناسان وجود این تماشاخانه در شهر را نمادی از پر رونق بودن «لیسوس» ارزیابی کرده اند.
تحقیقات قبلی نشان داد که «لیسوس» مدت ها پیش از آن که نامش در قرن چهارم قبل از میلاد وارد کتاب های تاریخ شود بعنوان سکونتگاه مورد استفاده قرار می گرفت. محققان همینطور معتقدند این شهر باستانی در گذشته بعنوان یک توقفگاه مهم در راه تجاری مدیترانه مورد استفاده قرار می گرفته است.
بناهای متعلق به دوره های مختلف این شهر تاحدی سالم باقی مانده اند که همچون آنها به معبد بی نظیر «اَسقَلِبیوس»، ایزد درمان در اساطیر یونان باستان، یک منطقه مسکونی، یک گورستان قابل توجه با مقبره های دو طبقه، گرمابه های رومی و کلیساهای مسیحی میتوان اشاره نمود. حالا باستان شناسان این تماشاخانه را هم به لیست یافته های شگفت آور این شهر باستانی اضافه کرده اند. این تماشاخانه در جریان اولین کاوش دیرینه شناسی کشف شده است که بعد از گذشت نیم قرن در این مکان انجام شده است.
کارشناسان معتقدند این تماشاخانه برای سخنرانی ها، رقابت های ادبی و حوزه موسیقی و اجراهای نمایشی مورد استفاده قرار می گرفته است.
باستان شناسان در اولین مرحه کاوش تماشاخانه، ۱۴ ردیف صندلی و دو تالار طاق دار کشف کردند. این تماشاخانه به حوالی قرن اول تا چهارم میلادی متعلق می باشد. متاسفانه این تماشاخانه در طول زمان گرفتار صدمه های جدی شده است و گمان می رود این صدمات به دنبال زمین لرزه شدید سال ۳۶۵ میلادی و سقوط تخته سنگ های بزرگ بوجود آمده باشد.
تحقیقات باستان شناسان در این تماشاخانه همچنان ادامه دارد.
منبع:

1401/08/23
11:56:02
5.0 / 5
262
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر