حلال پسندترین کشورها برای سفر از ایران تا تایلند!

حلال پسندترین کشورها برای سفر از ایران تا تایلند!

لذت سفر: لذت سفر: در میان بالاترین کشورهای حلال پسند برای گردشگران مسلمان، مالزی در صدر آمار است. تایلند و سنگاپور به عنوان کشورهای غیرمسلمان چندسالی است موقعیت خودرا در لیست بالاترین مقاصد «سفرِ حلال» تثبیت کرده اند، درحالی که ایران در رده پنجم این لیست قرار گرفته است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، «مقاصد حلال» هر سال بر طبق شاخص خدمات ویژه ای که کشورها به مسلمانان ارائه می دهند، رتبه بندی می شوند. بر این اساس مالزی کشوری است که تقریباً از سال ۲۰۱۵ موقعیت خودرا درصدر جدول بالاترین مقاصد حلال برای سفر و گردشگری، حفظ نموده است. حالا عربستان با سرعتی زیاد در حال نزدیک شدن به صدر این جدول است، این کشور در تازه ترین لیست مقاصد برتر حلال رتبه دوم را به دست آورده و در کنار ترکیه و اندونزی ایستاده است.
عربستان در سالهای اخیر با تمرکز بیشتر بر نشان «حلال» در رستوران ها و ایجاد امکانات مناسب در فرودگاه ها و در دسترس قرار دادن نمازخانه ها و اجرای برنامه های ویژه (غیر از حج و عمره) برای گردشگران مسلمان، امتیاز بالایی را به دست آورده است.
سومین جایگاه این رده بندی به امارات تعلق دارد؛ کشوری که باتوجه به گسترش زیرساخت حمل و نقل و آسان کردن شرایط صدور ویزا برای شهروندان بیشتری از جهان، عنوان در دسترس ترین مقصد برای گردشگران مسلمان را از آنِ خود کرده است.
قطر در رتبه چهارم این رده بندی ایستاده و پیش بینی شده جایگاه این کشور باتوجه به دسترسی هایی که در حمل و نقل و ویزا در سالهای اخیر فراهم نموده و آنچه در جریان جام جهانی رقم خواهد خورد، در رده بندی مقاصد حلال با ارتقاء روبه رو شود.
رتبه پنجم این رده بندی که از طرف Crescent Rating صورت گرفته، مشترک به ایران و اردن اختصاص دارد. اردن در سال ۲۰۲۲ توانسته موقعیت خودرا در لیست بالاترین کشورهای حلال بهبود بخشد و با سه پله صعود بطور مشترک با ایران در رده پنجم این لیست قرار گیرد.
ایران نیز بیش از یک دهه است برای برند «حلال» همایش و گردهمایی برگزار می نماید و حتی یک سازمان بین المللی به این منظور تشکیل شده که نشان و گواهینامه «حلال» صادر می کند، اما بررسی های ایسنا حاکی از این است که عملکرد آن همایش های گوناگون با موضوع گردشگری حلال، با وجود شیوه زندگی که در کشور جریان دارد، تا کنون به شکلی نبوده که نام ایران را در میان مقاصد برتر گردشگری حلال تثبت کند؛ مرور بیشتر لیست های پیشنهادی درباره ی مقاصد حلال و یا گزارش های بین المللی که در این زمینه تهیه و انتشار یافته این نتیجه را حاصل می کند که در کمتر فهرستی مربوط به بالاترین «مقاصد حلال» از ایران نام برده شده و Crescent Rating یکی از معدود رده بندی هایی است که جایگاه ایران را در میان مقاصد حلال برای گردشگری و سفر مشخص کرده است.


امسال بیش از ۱۳۸ کشور بر طبق شاخص «حلال» از طرف Crescent Rating رتبه بندی شده اند. امتیازدهی به کشورها بر طبق عواملی است که به سفر گردشگران مسلمان بدون نگرانی، کمک می نماید. این امتیازها بر طبق نحوه دسترسی و ارتباطات، محیط زیست، امنیت و ثبات، خدمات حلال در رستوران ها و هتل ها و با اهمیت تر از همه تجربیات منحصر به فرد برای گردشگران مسلمان، داده می شود.
در ادامه این رده بندی نام کشورهای بحرین، سنگاپور و ازبکستان نیز دیده می شود که رتبه ششم را مشترک به خود اختصاص داده اند. در رده بندی امسال، ازبکستان بیشترین پیشرفت را داشته، بطوریکه از سال ۲۰۱۹ هفت پله صعود کرده و به رتبه ششم این لیست دست یافته است.
عمان، برونئی، کویت، مراکش، پاکستان، الجزایر، تونس، لبنان و مالدیو نیز همچون کشورهایی هستند که در میان ۲۰ مقصد برتر حلال از آنها نام برده شده است.
رده بندی مقاصد حلال بیشتر در اختیار کشورهای عضو سازمان همکاریهای اسلامی (OIC) است. غیر از این، کشورهای غیرمسلمان و غیرعضو در OIC نیز بر طبق شاخص حلال هر سال رتبه بندی می شوند که در این بین، چهار کشور سنگاپور، تایوان، بریتانیا و تایلند موفق شده اند به لیست بالاترین ها راه یابند.
تایلند با وجود آن که یک کشور عمدتاً بودایی است، البته با جمعیت قابل توجه مسلمان در جنوب آن، ثابت کرده است که یک مقصد محبوب برای مسلمانان، عمدتاً از اندونزی است که بدنبال تعطیلات مقرون به صرفه و غذاهای تایلندی هستند.


انگلیس نیز از دیگر کشورهای غیرمسلمان است که در این رتبه بندی، جایگاه خودرا بهبود داده است و در میان ۱۰ کشور برتر غیرملسمان که مقصد جذاب برای گردشگران مسلمان هستند، قرار گرفته است. اسپانیا نیز همچون کشورهایی است که به عنوان یکی از امیدوارکننده ترین مقاصد سفر حلال ظاهر شده است.
هنگ کنگ، آفریقای جنوبی، ژاپن، فرانسه، آلمان، فیلیپین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا، بوسنی و هرزگوین، ایرلند، کره جنوبی، هلند، کانادا، تانزانیا و روسیه از دیگر کشورهایی هستند که با وجود جمعیت کم مسلمان، اما اقدامات قابل توجهی برای جذب و استقبال از گردشگران مسلمان انجام می دهند.
آمارها حاکی از این است که در سال ۲۰۱۹ جمعیت گردشگران مسلمان به ۱۶۰ میلیون نفر رسیده، درحالی که با بازگشایی خیلی از کشورها از زمان همه گیری کرونا، این پیش بینی مطرح است که جمعیت گردشگران مسلمان در سال ۲۰۲۳ به ۱۴۰ میلیون نفر برسد و در سال ۲۰۲۴ این جمعیت به آمار پیش از کووید بازگردد و انتظار می رود بازار گردشگری حلال تا سال ۲۰۲۸ به ۲۳۰ میلیون نفر مسافر برسد.
این پیش بینی نیز وجود دارد که میلنیال ها (نسل Y یا متولدان ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۴)، نسل Z (نسلی که بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ متولد شده اند) و مسافران زن با ۷۰ درصد سهم از دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان، که زیر ۴۰ سال سن دارند، بیشترین تأثیر را در بین جمعیت مسلمانان مسافر داشته باشند. مسافران زن یکی از سریع ترین بخش های درحال رشد را می سازند و ۴۵ درصد از مسافران در سال ۲۰۱۹ یا حدود ۷۲ میلیون مسافر را ایجاد کرده اند.


گردشگری یا سفر حلال زیرمجموعه ای از گردشگریست که برای خانواده های مسلمانی که قوانین اسلام را رعایت می کنند، طراحی شده است. هتل ها در چنین مقاصدی مشروبات الکلی سرو نمی کنند، استخرهای جداگانه و امکانات اسپا برای مردان و زنان وجود دارد، غذاهای حلال سرو می شود و دارای امکانات نمازخانه هستند. صنعت گردشگری حلال همین طور پروازهایی را ارائه می دهد که در آن هیچ الکل یا خوراکی های غیرحلال سرو نمی گردد. در بعضی کشورها همچون ترکیه بتازگی «تعطیلات حلال» نیز طراحی شده است که در هتل ها، همچون استخرهای جداگانه یا خانوادگی، رستوران های حلال وجود دارد و ویلاهایی با دیوارهای بلند تولید شده است.
بررسی ها نشان میدهد هم اکنون استاندارد واحد بین المللی شناخته شده ای درباره ی گردشگری حلال وجود ندارد، اما حلال به مفهوم مجاز برمبنای تعالیم اسلام است که در آن نوشیدن الکل و خوردن گوشت خوک، برهنگی و قمار ممنوعست.
رویترز در سال ۲۰۱۴ گزارش کرده که مسلمانان جهان ۱۴۲ میلیارد دلار برای سفر (بدون احتساب حج و عمره) هزینه کرده اند که بعد از گردشگران چینی و آمریکایی در رده سوم پردرآمدترین گردشگران قرار گرفته بودند. طبق شاخص جهانی Crescent Rating، سفر مسلمانان در سال ۲۰۱۶ بیش از ۱۵۶ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی جهانی کمک کرده است.
منبع:

1401/07/07
12:27:07
5.0 / 5
169
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر