اعلام برنامه های هفته گردشگری در ایران

اعلام برنامه های هفته گردشگری در ایران

لذت سفر: برنامه های هفته گردشگری و شعار ایران به این مناسبت اعلام شد، حدود 90 جشنواره و رویداد ملی و محلی از پنجم تا یازدهم مهرماه در سراسر کشور انجام می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، مصطفی فاطمی ـ مدیر گردشگری داخلی ـ در آستانه روز جهانی گردشگری در نشستی که به انگیزه رونمایی از پوستر هفته گردشگری چهارشنبه ۳۰ شهریورماه برگزار شد، با این یادآوری که روز جهانی گردشگری به مدلول شروع سال گردشگریست که رویکرد هر کشوری در زمینه گردشگری مشخص می شود، اضافه کرد: در ایران به این مناسبت یک هفته به گرامی داشت گردشگری اختصاص داده می شود که امسال از پنجم مهر تا ۱۱ مهرماه هفته گردشگری خواهد بود و حدود ۹۰ جشنواره و رویداد ملی و محلی برگزار می گردد.
فاطمی با بیان اینکه «رویش اندیشه های نو در گردشگری ایران» شعار هفته گردشگری ایران است، تصریح کرد: سازمان جهانی جهانگردی این روز را به «بازاندیشی در گردشگری و باردیگر فکر کردن در گردشگری» با نگاهی به جوامع محلی و ظرفیت های آن مختص کرده است و شعار ایران نیز با نگاهی به انتخاب سازمان جهانی جهانگردی و شعار سال مقام معظم رهبری تعیین شده است.
مدیر گردشکری داخلی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همین طور اظهار داشت: برنامه های این هفته، باتوجه به تقارن با روزهای شهادت نگاهی مذهبی و موضوعی دارد که در عین حال، به توسعه زمانی و مکانی گردشگری و سفرهای ارزان نیز پرداخته می شود.
او همین طور تصریح کرد: برنامه های هفته گردشگری بیشتر نمادین بوده که رویکرد آن شناساندن گردشگری به مردم است و قرار نیست اقدام بنیادینی در این یک هفته صورت گیرد.

مدیر گردشکری داخلی در این جلسه در پاسخ به سوالی درباره ی راه اندازی کشتی های کروز که برای جام جهانی در نظر گرفته شده است، توضیح داد: از این کشتی ها بازدید کرده ام و تقریباً آمادگی لازم را دارند، ولی مسایل قانونی و فنی وجود دارد که سعی شده موانع و مشکلات آن برطرف شود، اما بحث های فنی همچنان وجود دارد که زمان بر است و به سازمان بنادر و کشتیرانی سپرده ایم.

افتتاح ۱۸۳ پروژه گردشگری در یک هفته
احمد تجری ـ مدیرکل سرمایه گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری ـ در ادامه این جلسه اظهار داشت: ۱۸۳ پروژه در سطح کشور با حجم سرمایه گذاری ۳۱۹۸ میلیارد تومان در هفته گردشگری بهره برداری می شود که در این صورت، بیش از ۳۸۸ هزار متر مربع به ظرفیت تأسیسات گردشگری اضافه می کند. با بهره برداری این پروژه ها ۲۲۰۰ فرصت شغلی ایجاد می شود.
بگفته او، این پروژه ها شامل ۲۱ هتل و هتل آپارتمان، ۸۱ اقامتگاه بوم گردی و سنتی، ۲۱ سفرخانه سنتی، ۲۶ مجتمع گردشگری و ۳۴ پروژه مرکز تفریحی و سرگرمی و سایر است.
تجری اضافه کرد: تعدادی از این پروژه ها معطل مانده بودند و بخشی هم در تسهیلات بانکی گرفتار مشکل شده بودند که برای رفع آن ها اقدام شده است.

او با اشاره به تفاهم هایی که با برخی سازمان ها و دستگاه های برای تسهیل سرمایه گذاری گردشگری انجام شده است، اظهار داشت: با سازمان امور اراضی به این توافق رسیدیم که ارزش اراضی به هنگام واگذاری محاسبه شود. با شرکت فرودگاه ها نیز برای ایجاد تأسیسات در اراضی اطراف فرودگاه و با شرکت ملی پست درباره ی استفاده از ساختمان های تاریخی در گردشگری، تفاهم هایی شده است.
مدیرکل سرمایه گذاری، زیرساخت و مناطق نمونه گردشگری درباره ی آماده نبودن برخی شهرها برای پذیرش توریست و کمبود تأسیسات گردشگری، اظهار داشت: پروسه ایجاد زیرساخت گردشگری زمان بر است، اگر یک هتل پنج ستاره تمام مجوزها را گرفته باشد و مشکل سرمایه نداشته باشد، چندسال زمان می برد آماده شود. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه در حال راه اندازی داریم، با به بهره برداری رسیدن این تعداد، نه اینکه مشکل گردشگری کشور حل شود، ولی عدد قابل توجهی از تأسیسات گردشگری وارد چرخه بهره برداری می شود.
او این توضیح را اضافه کرد که اولویت برای سرمایه گذاری بر طبق نیاز و شرایط زیرساخت در هر شهر و استان تعیین می شود و یکی از رویکرد های و اولویت های جدید وزارتخانه نیز گردشگری موضوعی است و اگر تسهیلاتی وجود داشته باشد اولویت با پروژه های سرگرمی و موضوعی خواهد بود.
یحیی نقی زاده محجوب ـ به عنوان مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری ـ با گرامی داشت هفته دفاع مقدس و تسلیت رحلت پیامبر و شهادت امام رضا (ع) و تبریک هفته گردشگری، تصریح کرد: رویکرد معاونت گردشگری تقویت ارتباط با بدنه بخش است و تشکل ها را محور اصلی رشد و اعتلای گردشگری محسوب می کند و برنامه ریزی در این بخش با مشارکت تشکل ها و به کارگیری ظرفیت نخبگان و صنوف است.
او اضافه کرد: باتوجه به این رویکرد، دو لایحه قانون اهداف وظایف وزارت و تسهیل گری و حمایت در برنامه هفتم توسعه، تهیه شده و درباره ی بخشنامه ها و شیوه نامه ها هم اقداماتی در زمینه تسهیل گری و حمایتی انجام شده است.
زاهد شفیعی ـ مدیرکل دفتر مطالعات آموزش گردشگری ـ نیز به برنامه های این بخش اشاره نمود و اضافه کرد: به مناسبت هفته گردشگری حدود ۸۰ عنوان دوره آموزشی در استانها انجام می شود. علاوه بر این، سند صادرات گردشگری وارد فاز عملیاتی شده است. در زمینه مطالعات، پنج سند اصلی خواهیم داشت که سند گردشگری سلامت، سند گردشگری تعالی بخش، گردشگری ارزش محور و طرح شناسایی و ارزیابی روستاهای گردشگری از آن جمله است.

در ادامه این جلسه، رؤسای انجمن بومگردی، جامعه گردشگری الکترونیک، جامعه تورگردانان و جامعه گردشگری سلامت درباره ی برنامه های هفته گردشگری که از طرف تشکل های گردشگری مقرر است برگزار شود، توضیحاتی دادند. هم اندیشی با سفرای اروپایی و سازمان های بین المللی باتوجه به ایران هراسی همچون برنامه هایی است که به این مناسبت برگزار می گردد.
در ادامه این جلسه، پوستر هفته گردشگری در ایران نیز با حضور نمایندگان تشکل های خصوصی گردشگری رونمایی گردید.
منبع:

1401/07/01
14:50:27
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر