کشف جدید درباره ی اهرام مصر و رود نیل

کشف جدید درباره ی اهرام مصر و رود نیل

لذت سفر: تحقیقات جدید نشان می دهند رود «نیل» نقش مهمی در ساخت اهرام عظیم الجثه مصر داشته است.


به گزارش لذت سفر به نقل از سی ان ان، تعدادی از محققان به سرپرستی «حیدر شیشا»، جغرافی دان دانشگاه «اکس مارسی» واقع در فرانسه از شواهد باستان شناسی بهره برده اند تا متوجه شوند رود «نیل» حدود هشت هزار سال پیش در چه وضعیتی بوده است.
بر اساس گزارشی که در بیست وچهارم اوت در نشریه «Proceedings of the National Academy of Sciences» انتشار یافته است، شواهد باستان شناسی نشان میدهد سازندگان اهرام مصر از شاخه ای از رود نیل که هم اکنون خشکیده است برای انتقال مصالح ساخت و ساز استفاده می کردند.
یافته های پژوهشگران همین طور نشان می دهد، سطح بالای آب در حدود چهار هزار و پانصد سال پیش، روند ساخت مجموعه هرم های «جیزه» را تسهیل کرده است.
هرم عظیم جیزه حدود ۱۳۸ متر ارتفاع دارد و به دستور فرعون «خوفو» در قرن بیست وششم قبل از میلاد ساخته شد. این هرم که از ۲.۳ میلیون تکه سنگ به وزن کلی ۵.۷۵ میلیون تن تولید شده است، بزرگترین هرم در میان اهرام «جیزه» شمرده می شود. دو هرم دیگر توسط پسر این فرعون و نوه اش تولید شده اند.
این اهرام که در فلات «جیزه» تولید شده اند، با چندین معبد، گورستان و منطقه‌ی کارگران محصور شده اند. اهرام جیزه قدیمی ترین آثار در میان عجایب هفتگانه جهان باستان به شمار می آیند.محققان از مدت ها پیش این فرضیه را مطرح کرده اند که مصریان باستان از بخش های مختلف رود «نیل» (که هم اکنون وجود ندارند) برای جابه جا کردن چندین تن سنگ آهکی و گرانیتی تشکیل دهنده این اهرام عظیم الجثه، بهره برده اند. در حال حاضر آب راه های رود نیل از اهرام جیزه فاصله بسیاری دارند.
به عبارتی دیگر، این فرضیه ادعا می کند مهندسان مصر باستان یک کانال کوچک از سمت اهرام جیزه به سمت شاخه «خوفو» رود نیل به وجود آورده بودند، در نتیجه جریان آب همچون بالابر هیدرولیکی عمل می کرد و از این طریق، قطعه سنگ های بزرگ به محل ساخت اهرام منتقل می شد.
تا مدتی قبل، دانشمندان از جزییات این پروسه اطلاعات دقیقی نداشتند. با این وجود، بتازگی تیم تحقیقاتی از مجموعه ای از روش ها برای بازسازی دشت سیلابی «نیل» استفاده کردند و دریافتند مهندسان مصر باستان می توانستند از شاخه ای از رود «نیل» برای جابه جایی قطعه سنگ ها بهره برده باشند.
محققان ابتدا سطح آب در انشعاب «خوفو» رود «نیل» در هزاران سال پیش را تخمین زدند. در نتیجه دریافتند سطح آب در این انشعاب از رود «نیل» که هم اکنون خشکیده است، در طول حکمرانی فرعون «خوفو»، «خفرع» و «منکورع» همچنان بالا بوده است.


محققان در گزارشی که بتازگی به چاپ رسیده است به این نکته اشاره کردند که انشعاب «خوفو» در فاصله دودمان سوم تا پنجم مصر باستان نقش تاثیرگذاری در به وجود آمدن و گسترش پیدا کردن اهرام داشته و به سازندگان کمک کرده است تا بتوانند برای جابه جایی سنگ ها و مصالح به کمک قایق طرح ریزی کنند.
اما در فاصله ۵۲۵ تا ۳۳۲ قبل از میلاد، سطح آب انشعاب «خوفو» در طول یک دوره خشکسالی کاهش پیدا کرد.
در زمانی که «اسکندر مقدونی» مصر را در سال ۳۳۲ قبل از میلاد فتح کرد، انشعاب «خوفو» به یک کانال کوچک تبدیل گشته بود.
تمامی این نکته ها نشان می دهند انشعاب «خوفو» از سطح آب کافی برای انتقال تخته سنگ های بزرگ، برخوردار بوده است.
منبع:

1401/06/18
23:21:54
5.0 / 5
322
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر