تکذیب شائبه تمام شدن بلیت های اربعین

تکذیب شائبه تمام شدن بلیت های اربعین

به گزارش لذت سفر، سازمان هواپیمایی کشوری در رابطه با با این شائبه که عرضه بلیت در روز نخست به پایان رسیده، اعلام نمود که تابحال ۳۰ درصد از ظرفیت کل بلیت ها به فروش رسیده و بلیت به صورت پیوسته در ایام آتی هم عرضه می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، سازمان هواپیمایی کشوری در مورد انتشار مطالبی در خصوص ایجاد اختلال در روند فروش بلیت پروازهای اربعین و عدم نظارت بر فروش در بعضی رسانه ها، نکاتی را جهت تنویر افکار عمومی ذکر کرد.
در این اطلاعیه آماده است: باتوجه به فروکش کردن اپیدمی کرونا تقاضا برای زیارت عتبات و مشارکت در مراسم اربعین حسینی با رشد قابل ملاحظه ای روبرو شده است. از سوی دیگر باتوجه به افزایش سفرهای تابستانی عملا بخش دیگری از ناوگان هوایی کشور مشغول خدمت رسانی به سایر هموطنان در اقصی نقاط کشور هستند، ازاین رو تقاضای موجود بیشتر از ظرفیت ناوگان هوایی کشور بوده و پیشبینی می شود تقاضا برای سفر به عتبات از راه حمل و نقل هوایی بیشتر از پنج برابر ظرفیت موجود باشد.
سازمان هواپیمایی کشوری با مشارکت تمامی دست اندرکاران صنعت هوانوردی با وجود مسائل و مشکلات عدیده همچون تحریم های بسیار سخت، کمبودهای موجود، قرار گرفتن در فصل پرتردد سفر، محدودیت های پذیرش مسافر در فرودگاه های کشور عراق و... از ماه ها قبل نسبت به برگزاری منظم جلسات هماهنگی پروازهای اربعین و برنامه ریزی شبانه روزی با هدف خدمت رسانی به زائرین عتبات عالیات اقدام نموده است، در این ارتباط، سقف قیمت بلیت در بازه زمانی ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ تا ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ تعیین و نظارت و کنترل دقیق بر آن برنامه ریزی شده است. در طول این مدت سازمان هواپیمایی کشوری تمامی تلاش خویش را جهت تعیین حداقل قیمت بلیت، انتقال حداکثری زائرین به عتبات و جلوگیری از سوءاستفاده واسطه گران به کار بسته و تصمیمات لازم را اتخاد کرده است.
تعیین قیمت بلیت از عمده ترین اقدامات کنترلی بر بازار فروش بلیت پروازهای اربعین ۱۴۰۱ بود که با هماهنگی شرکتهای هواپیمایی مقرر شد قیمت بلیت تهران- نجف، تهران-بغداد و بالعکس، شش میلیون تومان و در راه یک طرفه سه میلیون تومان محاسبه شود، هم چنین قیمت بلیت از فرودگاه های یزد، کرمان، مشهد و زاهدان به فرودگاه های نجف و بغداد در راه رفت و برگشت، هفت میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و یک طرفه سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شد و به منظور رعایت قیمت های تعیین شده، فروش چارتری حذف و نظارت های این سازمان تشدید شد.
در مورد مبحث ایجاد اختلال در روند فروش بلیت در روز نخست، که توسط بعضی از رسانه ها عنوان شد، لازم به ذکراست؛ به منظور جلوگیری از سودجویی بعضی از واسطه گران و عدم ایجاد اختلال در بازار فروش بلیت پروازهای اربعین، فروش بلیت به صورت چارتری در محدوده موصوف ممنوع اعلام و مقرر شد عرضه بلیت صرفاً توسط شرکتهای هواپیمایی از راه سایت رسمی و دفاتر فروش منتخب آن شرکت ها صورت گیرد. بدین ترتیب هیچ یک از دفاتر خدمات مسافرت هوایی و سایت های اینترنتی مجاز به فروش بلیت پروازهای اربعین نخواهند بود.
لیکن به سبب بالا بودن حجم تقاضا برای دریافت بلیت، سایت دو شرکت هواپیمایی در ساعات اولیه فروش گرفتار مشکل شد که با تمهیدات انجام شده این مشکل برطرف و عرضه خدمات آنها تداوم یافت. همینطور برپایه تدابیر اتخاذشده، عرضه بلیت به صورت پلکانی در دستور کار قرار گرفت که این امر از بروز ازدحام بیش از اندازه خصوصا در ایام اول پیشگیری کرد تا بلیت ها در طول این ۱۵ روز به مرور عرضه شود.
سازمان هواپیمایی کشوری در رابطه با این شائبه که عرضه بلیت در همان روز نخست به پایان رسیده و به نهادها و گروههای مختلف عرضه شده است، ضمن رد این ادعا، به مردم عزیز اطمینان می دهد که تابحال ۳۰ درصد از ظرفیت کل بلیت ها به فروش رسیده و بلیت به صورت پیوسته در ایام آتی هم عرضه خواهد شد. ضمنا ترتیبی اتخاذ شده که به فهرست های گروهی بیشتر از ۹ نفر بلیت فروخته نشود.
با هماهنگی با دستگاه های قضایی و نظارتی و تشدید نظارت های میدانی به صورت سخت گیرانه این بازار تحت کنترل قرار گرفته تا بلیت پروازهای عتبات عالیات به زائرین با خدمات مناسب و قیمت های تعیین شده عرضه شود و به سبب کنترل ها و نظارت های سخت گیرانه سازمان هواپیمایی کشوری به هیچ وجه امکان ایجاد بازار سیاه در این خصوص وجود ندارد. چون که برپایه تمهیدات اتخاذشده در کمیته اربعین سازمان هواپیمایی کشوری، بازرسان نهادهای نظارتی متشکل از سازمان بازرسی کل کشور، وزارت صمت، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان هواپیمایی کشوری به صورت مستمر، نحوه فروش بلیت توسط شرکتهای هواپیمایی را مورد ارزیابی و بازرسی قرار می دهند.
همینطور در امتداد نظارت مستقیم بر عملکرد شرکتهای هواپیمایی، تیم های بازرسی سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ نهم شهریور ماه ۱۴۰۱ بازرسی های خویش را برابر بخشنامه های صادره سازمان از شرکتهای هواپیمایی و فرودگاه ها آغازکرده و در این بازرسی ها مبحث عدم فروش بلیت چارتری، عدم فروش توسط دفاتر خدمات مسافرت هوایی و مبحث رعایت نرخ مصوب را مورد بررسی و پایش قرار می دهند.
تیم های نظارتی سازمان هواپیمایی کشوری از تاریخ ۲۴ تا ۲۹ شهریورماه در فرودگاه های نجف و بغداد و همینطور پنج فرودگاه داخلی مستقر خواهند شد. از مسافران درخواست می شود در صورت مشاهده هرگونه تخلف مراتب را در سامانه حقوق مسافر سازمان هواپیمایی کشوری به آدرس caa.gov.ir اعلام کنند.
منبع:

1401/06/14
11:23:20
5.0 / 5
224
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر