بلعیده شدن کاروانسرای قاجاری!

بلعیده شدن کاروانسرای قاجاری!

لذت سفر: بخش هایی از کاروانسرای قاجاری «کوزه گران» در جریان ساخت سیتی سنتر کرمان، فرو ریخت. لرزش های ساخت وساز این مجتمع تجاری اوایل سال قبل نیز موجب تخریب یک ستون دیگر از این بنای تاریخی شده بود.


امید ابراهیمی ـ فعال میراث فرهنگی در کرمان ـ درباره ی تخریب این کاروانسرای تاریخی که بتازگی اتفاق افتاده است، به ایسنا اظهار داشت: این تخریب در جریان عملیات راه اندازی سیتی سنتر در قلب بافت تاریخی کرمان رخ داده است. قبل تر هم بخش های دیگری از این کاروانسرا تخریب شده بود.
او افزود: یکی از ستون های کاروانسرای کوزه گران در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ تخریب شده بود، حالا بخش های دیگری از این کاروانسرا فروریخته است. این کاروانسرای تاریخی تا قبل از ساخت سیتی سنتر چنین خرابی هایی نداشت. حالا، باتوجه به استمرار ساخت وساز این پروژه تجاری که در مجاورت کاروانسرای کوزه گران قرار دارد، وضعیت این بنای تاریخی چندان خوب نیست و به نجات بخشی و حفاظت اضطراری نیاز دارد.
این فعال میراث فرهنگی در ادامه با گله از اینکه با وجود شکایت های قبلی درباره ی ارتفاع و مساحت سیتی سنتر در بافت تاریخی و مجموعه «گنجعلی خان»، اما روند ساخت این مجموعه تجاری در قلب بافت تاریخی بدون توقف ادامه دارد و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تا حالا نتوانسته مانع از گسترش تخریب ها در بافت تاریخی شهر کرمان شود، اظهار نمود: پروژه سیتی سنتر شهر کرمان که از سال ۱۳۹۲ کلنگ راه اندازی آن زده شده، به سبب لرزش هایی که در جریان ساخت و ساز داشته، به بناهای تاریخی همجوار لطمه قابل توجهی وارد کرده است. راه اندازی این پروژه تجاری، گذشته از اینکه عرصه و حریم آثار تاریخی ثبت شده را زیر سوال برده، لطمه زیادی به مجموعه تاریخی ارگ و دیگر بناهای بافت تاریخی کرمان وارد کرده است.
کاروانسرای کوزه گران کرمان و تخریبی که بر اثر ساخت وساز سیتی سنتر در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ صورت گرفت

1401/06/03
13:25:32
5.0 / 5
312
تگهای خبر: آثار تاریخی , تاریخی , ثبت , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر