ضرغامی:

سفر مردم 40 درصد بیشتر شد

سفر مردم 40 درصد بیشتر شد

به گزارش لذت سفر، عزت الله ضرغامی از ۴۰ درصد رشد سفر داخلی مردم به نسبت دوران قبل از کرونا آگاهی داد و در ادامه، معماری و مرمت های این سال ها را به چالش کشید و اظهار داشت: باید لطمه های معماری و مرمت بعد از انقلاب را با صدای بلند اعلام کرد، هرچند که گفتن آن برای من هزینه دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی که در یک برنامه تلویزیونی، گزارش عملکرد یک ساله خویش را اجمالی عرضه کرد، با بیان اینکه نگاه من به وزارت خانه پروژه محور است و برای همین به دنبال این هستیم که چند پروژه را اجرایی نماییم و چند گام جلو برویم، اضافه کرد: در قدم اول باید مسائل را مشخص نماییم و مساله محور حرکت نماییم. برای همین از ابتدا احساس کردم تا نظر کارشناسان را دریافت و با آنها مشورت نکنیم، نمی توانیم تصمیمی بگیریم. ازاین رو نشست های تخصصی با کارشناسان داشتیم که از آن جمله میتوان به برگزاری نشست با پیشکسوتان میراث فرهنگی اشاره نمود. مانند این نشست های تخصصی در حوزه گردشگری و هم صنایع دستی برگزار شده است. حالا مصمم هستیم که ۲۰ مسأله پیش رو را برطرف کند. بیشتر مسائل ما فرابخشی است و قدم به قدم کارها جلو می رود.

سفر ۳ میلیون توریست خارجی به ایران در کمتر از یک سال
او از سرگیری روادید ایران بعد از حدود یک سال و نیم توقف از زمان انتشار کرونا را همچون اقدامات و دستاوردهای دوران وزارت خود برشمرد و اظهار داشت: این مورد حل نشده مانده بود و به دلیل انتشار کرونا نگرانی وجود داشت، اما با حمایت رئیس جمهور، صدور روادید از سرگرفته شد و ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در مدت کمتر از یک سال وارد ایران شدند. این میزان به شدت درحال رشد و افزایش است.
ضرغامی افزود: گردشگری بر مبنای پیشبینی های سازمان جهانی گردشگری تا آخر سال ۲۰۲۴ به حالت عادی قبل از کرونا بر می گردد. این در شرایطی است که ما زودتر از پیشبینی های سازمان های جهانی به حالت عادی برگشتیم. همینطور در گردشگری داخلی هم ۴۰ درصد افزایش توریست داخلی نسبت به پیش از انتشار کرونا داشتیم.
او اضافه کرد: البته نوروز سال جاری با سونامی سفر روبه رو بودیم که خوشبختانه با همکاری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر که ۲۳ دستگاه عضو آن هستند، شاهد رونق گردشگری داخلی و هماهنگی هستیم. تا پیش از آن، هتل ها شرایط خوبی نداشتند، اما حالا به دوران رونق خود برگشته اند.

با وزارت اطلاعات هماهنگی داریم
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به موانع پیش روی توسعه گردشگری خارجی هم اشاره نمود و اظهار داشت: طراحی پروژه ایران هراسی و عرضه تصویر منفی از ایران در بعضی از رسانه ها یکی از موانع جذب توریستهای خارجی است. این درحالی است که مزیت های نسبی فراوانی داریم و امکاناتی داریم که هیچ کدام از کشورهای منطقه ندارند. بنابراین هر کاری از دستشان برآید برای ایجاد مانع برای توسعه گردشگری انجام می دهند. برخی ها هم به ایجاد این موانع کمک می کنند. آقای یونسی ـ وزیر اسبق اطلاعات ـ از دستگیری گروهکی اطلاع داده بود که فعالیتشان ایجاد مانع در گردشگری ایران بود، به این علت که کشورهای عربی می خواهند درآمد خویش را داشته باشند، بعضی از این کشورها هم با قدرت برای رونق گردشگری خود کار می کنند، بعنوان مثال قطر هم اکنون ۲۰۰ میلیارد دلار برای حوزه گردشگری و استفاده از فرصت جام جهانی هزینه کرده است.
او با یادآوری اینکه اولویت ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تقویت روابط با کشورهای همسایه است، اضافه کرد: پروژه سفر زمینی ارزانقیمت را با کشورهای همسایه دنبال می نماییم. در کنار آن، گردشگری زیارتی مزیت ویژه گردشگری ما است که در اینباره برنامه های مخصوصی داریم و تفاهمنامه نهایی را با نهادهای مختلف همچون فراجا با هدف توسعه و رونق هرچه بیشتر گردشگری امضا کردیم و با ۱۱ کشور همچون مالزی و آذربایجان تفاهمنامه امضا شده است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان نمود: ایران هراسی مبحث مهمی است و برای همین ما به دنبال مقابله با این پروژه هستیم. آمریکایی ها در اینباره تلاش هایی دارند، برای همین با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تفاهمنامه امضا کردیم و الان تمام رایزن های فرهنگی عملاً نمایندگان این وزارت خانه هستند و یکی از مأموریت های آنها مقابله با ایران هراسی و معرفی ایران است.
او با تکیه بر اینکه نباید به دلیل ترس از یک مسأله خاص درهای گردشگری را ببندیم، اظهار داشت: با وزارت اطلاعات هماهنگی های خوبی داریم؛ چون که وظیفه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مرتفع ساختن مشکلات سر راه گردشگری و ایجاد تعامل با دستگاههای مختلف است.
ضرغامی در رابطه با اقدامات انجام شده در بخش میراث فرهنگی، اظهار نمود: میراث فرهنگی ریشه تمدنی ما است. در حوزه میراث فرهنگی ملموس رتبه نهم و در حوزه میراث ناملموس رتبه هفتم را داریم و ۲۶ اثر ثبت جهانی شده اند. مزیت نسبی گردشگری ایران هم تاریخ، تمدن و طبیعت آن است. به نسبت بضاعت فراوانی که داریم امکان نگهداری، نمایش و معرفی آثار، خیلی عقب ماندگی داریم. البته اعتقاد من اینست که موزه ها از حالت ایستا خارج و به یک موزه فعال تبدیل شوند. هم اکنون بیشتر از ۸۰۰ موزه داریم، اما نسبت به اشیاء و اسناد تاریخی هنوز ۱۰ درصد امکان نمایش داریم.
وی در ادامه اظهار داشت: ما یک پدیده نامیمون به نام مخزن داریم. من این را برای مردم تشریح کردم اشیای ارزشمندی داریم که در مخزن ها نگهداری می شود که نیازمند ساخت موزه های مختلف هستیم.

بودجه مرمت و حفاظت حدودا صفر است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: در ایران ۳۵ هزار اثر ثبتی داریم، اما بودجه مرمت و نگهداری ما نسبت به این حجم از آثار و محوطه ها تقریبا صفر است و به هر اثر تاریخی ما تقریبا روزی ۳۰۰ هزار تومان می رسد که دستمزد روزانه یک کارگر هم نمی گردد. البته بودجه عمرانی ۷۷ درصد رشد پیدا کرده که دوبرابر رشد عمرانی دولت می باشد. سفرهای استانی که آقای رئیس جمهور هم می روند برای سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ رقمی برابر با سه هزار میلیارد تومان برای ما پیشبینی شده است.
ضرغامی سپس به مبحث راه اندازی انجمن خیریه میراث فرهنگی اشاره نمود و اضافه کرد: از همه خیران و علاقه مندان که برای صیانت و نگهداری و حفاظت و مرمت آثار تاریخی آمادگی دارند برای کمک دعوت می نماییم. باید از مردم کمک گرفت. البته کارهای خوبی هم انجام دادیم، بعنوان مثال ما اجازه ساخت و ساز در عرصه و حریم را نمی دهیم. در سفرهای استانی هم مشکلات را از نزدیک دیده ام و به مردم در بعضی مواقع حق می دهم، اما ما این مشکلات را برطرف می نماییم و میراث فرهنگی را با این بضاعت حفظ می نماییم.
او نیروهای ماهر مرمت را یکی از مزیت های میراث فرهنگی ایران دانست و اضافه کرد: در ملاقات با وزرای بعضی از کشورها آنها درخواست اعزام نیروهای مرمت کار داشتند تا بناهای تاریخی آن کشورها را مرمت کنند.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با تمام مشکلاتی که در بودجه داریم برای تمام بناهای تاریخی حتی مرمت کلیساها بودجه می گذاریم. سه کلیسای ثبت جهانی داریم و مرمت کلیساها و آتشکده ها در حال انجام می باشد. آقای فولادی روحانی است و ۹۰ سال سن دارد از ۱۰ سالگی به مرمت بناهای تاریخی مشغول می باشد و هم مسجد و هم آتشکده مرمت کرده است. وقتی از او در رابطه با انگیزه مرمت آتشکده سؤال کردم با استدلال هایی از قرآن کریم پاسخ من را داد.
وی در ادامه بیان نمود: عده ای قصد داشتند دانسته یا ندانسته در حوزه میراث فرهنگی دو قطبی ایجاد کنند و بین ایران باستان و ایران پس از اسلام تفکیک ایجاد کنند، اما واقعاً این گونه نیست و ایران پیش از اسلام و پس از اسلام باهم تفاوتی ندارد.

۷۳۰ بنای تاریخی در سیل تابستان صدمه دید
ضرغامی به صدمه بناهای تاریخی در سیل اشاره نمود و اضافه کرد: در سیل اخیر گزارشی را به دولت دادم. برآورد اولیه این بود که حدود ۷۳۰ بنای ما صدمه دید و ۲ هزار میلیارد تومان خسارت وارد شد. ما نیازمند این هستیم که برای صیانت از این آثار سرمایه گذاری دقیق انجام دهیم.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به چالش های معماری و مرمت بناهای تاریخی، اظهار نمود: یکی از صدمه شناسی هایی که باید انجام دهیم وضعیت معماری بعد از انقلاب است. متأسفانه بعد از انقلاب معماری ما صدمه دید. شاید این حرف ها برای من هزینه داشته باشد، شما تئاتر شهر را با آن معماری می بینید که در کنارش مسجدی ساخته شد که هیچ نشانی از معماری ایرانی ندارد. ما پس از انقلاب در حوزه معماری مشکلاتی داریم، باید با صدای بلند اعلام نماییم و باید جبران نماییم. دستوراتی را در اینباره از روز اول دادم و معاونت میراث فرهنگی طرح هایی را در اینباره دنبال می کند.
وی همینطور در رابطه با بومگردی ها اظهار داشت: بومگردی ها ظرفیت های خوبی هستند و داریم آنها را تکثیر می نماییم. توجه به جنبه های مختلف بومگردی ها و ظرفیت های آنها می تواند کمبودهای اقامتی ما را جبران کند. ضمن اینکه برخلاف عقیده برخی ها بومگردی ها صدمه ای به فرهنگ نمی زند.
ضرغامی بیان نمود: این وزارت خانه در سالهای گذشته بعنوان یک دستگاه درجه دو شناخته می شد. گاهی اوقات از اهمیت مأموریت های آن همچون گردشگری صحبت به میان می آمد، اما اهمیتی به آن داده نمی شد، شاید علت آن هم این بود که پول گردشگری مستقیم به دولت نمی رسید، اما حقیقت اینست که توجه به گردشگری اشتغال آفرین است.
منبع:

1401/05/26
22:25:21
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر