ارزیابان یونسكو به ایران آمدند

قشم و ارس کارت سبز می گیرند؟

قشم و ارس کارت سبز می گیرند؟

به گزارش لذت سفر مدیر ژئوپارک جهانی قشم از ارزیابیِ میدانی یونسکو از ژئوپارک های قشم و ارس اطلاع داد و اظهار داشت: رای نهایی درباره تمدید جایگاه جهانی ژئوپارک قشم و همینطور ثبت جهانی ژئوپارک ارس در یونسکو، ماه سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریورماه ۱۴۰۱) صادر می شود.


علیرضا امری کاظمی - مدیر ژئوپارک جهانی قشم - ضمن اشاره به آخر ارزیابی های دو ارزیاب یونسکو که اهل اسپانیا و ویتنام هستند، در گفتگو با ایسنا درباره علل حضور این ارزیاب ها در ایران، توضیح داد: ارزیابان یونسکو با دو مأموریت ارس و قشم به ایران سفر کرده اند. این ارزیابی بعد از دو سال وقفه به دنبال همه گیری کرونا، سال جاری انجام شد. در واقع سال قبل یونسکو فقط ژئوپارک های اروپا را بعد از یک سال وقفه آن هم توسط ارزیابان اروپایی بررسی کرد که با عنایت به همه گیری کرونا ارزیابی ها محدود انجام شد. ارزیابی و بررسی باقی ژئوپارک ها از سال جاری شروع شده است.
او اضافه کرد: ارزیابی ژئوپارک قشم با هدف بررسی دوره ای ژئوپارک جهانی قشم، هر چهار سال یک مرتبه، صورت گرفت تا درباره تمدید عضویت آن در شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو تصمیم گرفته شود. تا این مرحله، ارزیابان یونسکو بعد از سه روز مشاهده و بررسی شاخصهای جهانی ژئوپارک قشم نسبت به وضع موجود، اعلام رضایت کردند و نظرشان بر این بود که ژئوپارک قشم در خیلی از زمینه ها می تواند الگوی دیگر ژئوپارک ها باشد و حدودا ایرادی نگرفتند. در جلسه فنی پایانی هم با مرور ارزیابی انجام شده، درباره ایراد خاصی صحبت نشد و فقط پیشنهادهایی در جهت بهتر شدن از جانب ارزیابان یونسکو عنوان شد.
عضو شورایعالی ژئوپارک های جهانی یونسکو اظهار داشت: ارزیابی ژئوپارک های جهانی یونسکو هر چهار سال یک مرتبه با هدف بررسی وضعت آنها انجام می شود، قرار بود قشم در سال ۲۰۲۰ با آخر مهلت چهار ساله اش ارزیابی شود که به علت انتشار ویروس جدید کرونا این برنامه تا سال ۲۰۲۲ عقب افتاد. حالا که ارزیابی صورت گرفته، گزارش ارزیابان یونسکو به شورایعالی ژئوپارک های جهانی یونسکو فرستاده می شود تا در جلسه ای به بحث گذاشته شود و نهایت، در شورای ۱۲ نفره که سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار می شود به رای گذاشته شود. در این شورا مشخص می شود که قشم موفق به دریافت «کارت سبز» یونسکو خواهد شد و جایگاه جهانی آن برای چهار سال دیگر تثبیت می شود؟
مدیر ژئوپارک جهانی قشم همینطور در واکنش به اعتراض هایی که در جریان ارزیابی برخی ژئوسایت های قشم عنوان شد و انتقادهای ساکنان برخی ژئوسایت ها به حذف برخی رویدادها و ژئوسایت ها از چشم ارزیابان یونسکو، اظهار داشت: ژئوپارک قشم ۳۵ ژئوسایت در وسعت دو هزار کیلومتر است که بطور قطع ارزیابان یونسکو در سه روز نمی توانند تمام این منطقه را بررسی نمایند. ضمن اینکه ارزیابی ژئوپارک ها برپایه شاخص ها و استاندارد جهانی صورت می گیرد و در هیچ کجا ارزیابان تمام فضای ژئوپارک ها را ارزیابی نمی کنند. برنامه قشم هم به حدی فشرده بود که فقط یکی از ارزیابی ها تا ساعت ۲ صبح طول کشید. با عنایت به این شرایط، معمولاً منتخبی از فعالیتهای ژئوپارک مورد مشاهده و ارزیابی قرار می گیرد و با این وجود، گزارش ارزیاب ها برپایه شاخصهای یونسکو دست کم در ۲۰ صفحه تنظیم می شود. از طرفی، قابل درک است که بسیاری تمایل دارند تمام ظرفیت خویش را به ارزیابان یونسکو نشان دهند، ولی باید برنامه ارزیابی ها را در مقیاس و استاندارد جهانی درنظر گرفت و نه با نگاه محلی.


او درباره ارزیابی از ژئوپارک پیشنهادی ارس که پرونده آن یک مرتبه اوایل دهه نود رد شد هم اظهار نمود: ارزیابی میدانی دو ارزیاب یونسکو از ژئوپارک ارس هم همانند قشم به مدت سه روز انجام شد. این ارزیابی قرار بود در سال ۲۰۲۰ میلادی صورت گیرد که به دلیل کرونا تا سال جاری به تعویق افتاد.
ارزیاب بین المللی ژئوپارک های یونسکو افزود: ژئوپارک ارس قبلا دارای ۲۲ ژئوسایت بود که در فرصت دو ساله کرونا و توقف ارزیابی ها، تعداد آنها به ۲۷ ژئوسایت افزایش پیدا کرد. در حال حاضر هم زیرساخت ۱۷ ژئوسایت در ارس کامل شده و در زمینه شبکه سازی، همیاری و مشارکت جامعه محلی، راه اندازی موزه و آموزش های اجتماعی و فرهنگی، اقدامات خوبی صورت گرفته است. ارزیابان یونسکو هم مجموعه ای از این فعالیت ها را ارزیابی کردند که در نهایت، این گزارش به شورایعالی ژئوپارک های جهانی ارسال خواهد شد تا در جلسه سپتامبر ۲۰۲۲ شورایعالی شبکه جهانی ژئوپارک های یونسنو هم بررسی شود، اما چون ژئوپارک ارس تازه معرفی شده است، باید یک مرحله دیگر را پشت سر بگذراند و تاییدیه مجموع یونسکو را که در پاییز تشکیل می شود، دریافت کند و در نهایت، گواهی نامه رسمی ژئوپارک ارس در صورت کسب رآی شورایعالی، در بهار سال ۱۴۰۲ صادر خواهد شد. به هر حال نتیجه پرونده ارس در ماه سپتامبر مشخص خواهد شد.
امری کاظمی با یادآوری اینکه درخواست پرونده ارس یک مرتبه در اواخر دهه هشتاد در شورای جهانی ژئوپارک ها رد شده بود، اظهار داشت: این پرونده آن زمان با معیارهای ژئوپارک های جهانی مطابقت نداشت؛ تعداد ژئوسایت های آن محدود بود، زیرساخت خاصی ایجاد نکرده بودند، جامعه محلی اصلا درگیر نبود، مطالعات، پژوهشها و محتواسازی ها دقیق و کامل نبود و با ضوابط یونسکو فاصله بسیاری داشت. حالا این موارد اصلاح شده و ما امیدوارم ارس برچسب ژئوپارک جهانی را این دفعه دریافت کند.
عضو شورایعالی ژئوپارک های جهانی یونسکو همینطور درباره وضعیت پرونده ژئوپارک طبس که در تهیه آن هم نقش داشته است، توضیح داد: طبس یکی از جدید ترین پرونده های ژئوپارک ایران است که در پاییز ۱۴۰۰ آماده شد و طبق برنامه، در نیمه تیرماه ۱۴۰۱ ارزیابی آن با اعزام گروه دیگری از یونسکو به طبس صورت خواهد گرفت که مطابق معمول مدت این ارزیابی سه روز خواهد بود.
منبع:

1401/03/27
17:51:41
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر