تفاهم نامه همکاریهای گردشگری بین ایران و عراق به امضا رسید

تفاهم نامه همکاریهای گردشگری بین ایران و عراق به امضا رسید

به گزارش لذت سفر یادداشت تفاهم همکاریهای گردشگری بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی جمهوری عراق امروز به امضای وزرای طرفین قرارداد رسید.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، آیین امضای یادداشت تفاهم همکاریهای گردشگری بین وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی جمهوری عراق ظهر امروز دوشنبه ۲۳ خرداد ماه ۱۴۰۱ با حضور سید عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی عراق در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد.
ضرغامی ضمن خیر مقدم به وزیر فرهنگ، گردشگری و آثار باستانی عراق، بیان نمود: از این که یک فرد دانشگاهی با سوابق علمی این مسئولیت را پذیرفته خوشحالم و مطمئنم که روابط فرهنگی و گردشگری بین ایران و عراق بهتر از گذشته برقرار می شود.
وی این تفاهمنامه را باعث تسهیل روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور عنوان نمود و اضافه کرد: رابطه تمدنی بین ایران و عراق از دوران باستان تا بعد از اسلام و تا امروز بی بدیل بوده است و ملت ها از دو دولت توقع دارند که برای برداشتن موانع و تسهیل هرچه بهتر روابط بین دو کشور تلاش کنند.
ضرغامی میراث فرهنگی و گردشگری را که مأموریت مشترک دو طرف است، دارای ظرفیتی بالا در هم گرایی و انسجام بین دو ملت دانست و افزود: این حوزه ها در دیپلماسی عمومی نقشی برجسته دارند که می توانند مقوم سایر حوزه ها همچون دیپلماسی سیاسی و اقتصادی هم باشند.
وی با تکیه بر برداشتن موانع و تسهیل روابط بین دو ملت اضافه کرد: در زمینه گردشگری هوایی منعی وجود ندارد و روابط برقرار است، اما در این یادداشت بر برداشتن موانع در زمینه گردشگری زمینی در تمامی دوران سال تاکید گردیده است که تنها به زمان اربعین محدود نشود و امکان تردد مردم با خودرو های شخصی در طول سال هم فراهم گردد. در این خصوص هم کانون جهان گردی و اتومبیل رانی درحال فراهم کردن زیرساخت های لازم برای صدور پلاک است.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گردشگری زیارتی را مهم ترین زمینه همکاری طرفین عنوان نمود و اضافه کرد: اربعین بزرگ ترین اجتماع بشری و پدیده ای بی بدیل در جهان است که به دنبال ثبت جهانی آن هستیم.
ضرغامی بر اصالت بخشی به آژانس های مسافرتی و به رسمیت شناختن آنها همینطور انجام سفر از این طریق تصریح کرد و اضافه کرد: ترویج سفر از راه آژانس ها باعث رونق اقتصاد و اشتغال بین دو کشور می شود و سلامت و اعتبار گردشگری را فراهم می آورد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابراز امیدواری کرد که رونق گردشگری زمینی بین ایران و عراق و از راه آژانس های مسافرتی باعث تحول گردشگری بین دو کشور شود.
در ادامه حسن ناظم با ابراز شادمانی از این دیدار، سفر به ایران را دارای اهمیتی ویژه دانست و اضافه کرد: بعد از فروکش کردن همه گیری کرونا برای سفر به ایران و عملیاتی کردن برنامه ها و پروژه های مشترک در حوزه های هنری، فرهنگی و گردشگری برنامه ریزی ویژه کرده ایم و در هیئتی عالی رتبه با حضور مسؤلان حوزه های مربوطه به ایران آمده ایم.
وی به رایزنی ها با طرف ایرانی در جهت هر چه باشکوه تر برگزار شدن اربعین اشاره نمود و از برنامه ریزی های دولت عراق برای مقبره های مرزی بین دو کشور اطلاع داد.
ناظم بر اهمیت گردشگری دینی و مذهبی بین ایران و عراق تصریح کرد و اضافه کرد: این نوع سفر به علت عقاید مردم دو کشور جامع هدف میلیونی دارد، که با عنایت به مفهوم جدید گردشگری بعد از کرونا باید بازتعریف شود.
وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث باستانی عراق در انتها ابراز امیدواری کرد که نتیجه این سفر منجر به تقویت روابط فرهنگی، هنری و گردشگری بین دو کشور شود.
بر اساس این تفاهم نامه طرفین در جهت عرضه تسهیلات روادید برای گردشگران دو کشور همینطور مبادله قوانین، دستورالعمل ها و تسهیلات بانکی در زمینه سرمایه گذاری گردشگری و سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی همچون هتل سازی اعلام آمادگی کرده اند.
این تفاهمنامه به مدت دو سال دارای اعتبار بوده و به صورت خودکار قابل تمدید خواهد بود، مگر این که یکی از طرفین سه ماه پیش از تاریخ انقضا، طی پیامی کتبی و از راه مجاری دیپلماتیک تمایل خویش را برای آخر دادن به آن به طرف مقابل اعلام نماید.

1401/03/25
08:09:45
5.0 / 5
90
تگهای خبر: باستانی , برنامه , تاریخی , ثبت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر