فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگ:

محافظت از میراث فرهنگی استان ها بدون مشارکت همگانی میسر نیست

محافظت از میراث فرهنگی استان ها بدون مشارکت همگانی میسر نیست

به گزارش لذت سفر ایرنا- فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: استفاده از مشارکت همگانی استراتژی موثر برای محافظت از میراث فرهنگی است و در استان ها باید به این مورد توجه ویژه شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، سردار حسن مهری روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از آثار تاریخی شهر سمنان اظهار داشت: برای نگهداری از میراث فرهنگی لازم است نهادهای مختلف با یگان حفاظت وزرت میراث فرهنگی همکاری کنند.
وی افزود: کمبود نیروی انسانی و تجهیزات از مهم ترین مشکلات یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است و دولت قول مساعد برای همراهی داده است.
مهری بیان نمود: پهنه کشور دارای میراث فرهنگی ثبت ملی و جهانی مختلف است که این آثار نیازمند مراقبت شبانه روزی است و الان یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با کمبود نیرو مواجه می باشد.
وی افزود: حالا به ازای هر ۲ اثر تاریخی یک نیروی انسانی برای حفاظت وجود دارد و اگر بخواهیم برای مراقبت از میراث فرهنگی و تأمین نیروی انسانی یگان حفاظت استاندارد تعریف نماییم برای مراقبت از هر اثر تاریخی به صورت شبانه روزی ۶ نیروی انسانی لازم است.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: حالا ۲ هزار نفر در یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مشغول به فعالیت هستند که پیشنهاد شده به تدریج یکهزار نیروی انسانی دیگر به یگان حفاظت افزوده شود.
وی با اشاره به اینکه تعیین حریم و نصب تابلو در زمینه اطلاع رسانی برای آثار تاریخی کمک کننده در حفاظت است، افزود: وقتی اثری ثبت ملی می شود نیازمند حفاظت است، اما اگر مشارکت اجتماعی و فرهنگ سازی در زمینه محافظت از میراث فرهنگی در جامعه بیشتر از پیش پرداخته شود می تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت شوراهای اسلامی شهر و روستا، آگاه سازی جامعه همچون برنامه ها و اقدامات یگان حفاظت میراث فرهنگی برای محافظت از میراث فرهنگی با عنایت به کمبود نیرو است.
وی خاطرنشان کرد: تجهیزات حفاظت میراث فرهنگی در کشور با سیستم های به روز جهان فاصله دارد، اما هوشمندسازی تجهیزات حفاظتی مانند نصب دوربین مداربسته در دستور کار یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.
فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد: محافظت از میراث فرهنگی نیازمند توجه ویژه و انجام کارهای پژوهشی به منظور ارتقای گستره محافظت از میراث فرهنگی است.
استان سمنان دارای ۸۶۸ اثر تاریخی، طبیعی، ملموس و ناملموس ثبت ملی و ۱۱ بافت تاریخی است.


منبع:

1401/03/07
07:52:50
5.0 / 5
595
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر