دست درازی باردیگر به باغستان قزوین

دست درازی باردیگر به باغستان قزوین

به گزارش لذت سفر باغستان سنتی قزوین بار دیگر مورد تعرض قرار گرفت؛ مجوز تغییر کاربری چند هکتار از این باغستان برای ساخت مجتمع تجاری ـ اداری ۱۲ طبقه صادر شده و الان گودبرداری آن شروع شده است.


سعید زارع پور، کنش گر میراث فرهنگی قزوین در اینباره به ایسنا می گوید: هم اکنون در محدوده باغستان، بلوار آیت الله خامنه ای خاک برداری عظیمی انجام شده است که برای این اقدام مجوز تغییر کاربری باغستان در این محدوده را گرفته اند. همینطور سازه های بتنی در این محدوده مشاهده می شود که نشان داده است مقرر است سازه ای در این باغات ساخته شود.
طبق مستندات دیگری که در اختیار ایسنا قرار گرفته و محفوظ است، مجوز ساخت یک مجتمع تجاری ـ اداری ۱۲ طبقه در باغات بلوار آیت الله خامنه ای و در فضایی به مساحت ۱۷۶۶۰ مترمربع از جانب شهرداری صادر گردیده است. این پروژه همینطور مصوبه کمیسیون ماده ۵ را در تاریخ ۱۳۸۹/۰۶/۱۴ با مبحث تغییر کاربری طرح به تجاری ـ اداری گرفته است که به امضاء تمام اعضای این کمیسیون رسیده و مهم تر اینکه با وجود ثبت این باغستان در لیست آثار ملی، اما مدیرکل اداره میراث فرهنگی استان قزوین همچون موافقان صدور مجوز تغییر کاربری و ساخت مجتمع تجاری ـ اداری در این باغستان قدیمی بوده و امضای او پای تخریب این بخش از باغستان ثبت شده است.
باغستان سنتی قزوین چندین سال است که به بهانه های مختلف هکتار به هکتار از بین برده می شود، بخصوص با عرضه طرح ها و پروژه های توسعه شهری که به جای درخت در باغات آن، بلوار، پل، سد لاستیکی، کارخانه و کارگاه های تجاری- اداری سبز می شود.
تا کنون مسؤولان اداره میراث فرهنگی استان قزوین واکنشی به تخریب های رخ داده نداشته اند، معمولاً یا سکوت پیشه کرده اند و یا پیگیری های نتیجه بخشی نداشته اند. این دفعه هم که خودشان پای حکم تخریب بخشی زیادی از باغستان مُهر تایید کوبیده اند.
این درحالی است که سال ۹۴ شورایعالی معماری و شهرسازی ایران در جهت حفظ باغستان مصوبه ای صادر کرده و هرگونه تغییر در ۲۵۰۰ هکتار باغستان سنتی را ممنوع کرده است، اما در عمل به جای حفظ باغستان در جهت تخریب آن اقداماتی شکل می گیرد.
تصاویری از گودبرداری اخیر در بخشی از باغستان قزوین


منبع:

1401/01/22
16:23:59
5.0 / 5
183
تگهای خبر: ثبت , شهر , فرهنگی , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر