مدیر امور اراضی سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی خبرداد؛

رتبه نخست کشوری آذربایجان شرقی در صدور اسناد اراضی کشاورزی

رتبه نخست کشوری آذربایجان شرقی در صدور اسناد اراضی کشاورزی

به گزارش لذت سفر مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی رتبه نخست آذربایجان شرقی در صدور اسناد اراضی کشاورزی در کشور اطلاع داد.به گزارش لذت سفر به نقل از مهر، داداش نصیری عصر چهارشنبه در جلسه قرارگاه صدور اسناد مالکیت اراضی کشاورزی استان، اظهار نمود: تفاهمنامه منعقد شده در میان سازمان ثبت اسناد و املاک و وزارت جهادکشاورزی در سال ۹۹، دو پیش زمینه اجرای ماده ۵۴ قانون رفع موانع تولید و رفع تداخل پلاک های ثبتی و صدور کاداستر و اسناد اراضی کشاورزی دارد.
وی ضمن اشاره به وجود تداخلات بین اراضی ملی و کشاورزی در استان، اضافه کرد: کل مساحت استان بالغ بر ۴ میلیون و ۵۸۲ هزار و ۷۷۸ هکتار با تعداد کل ۳۰۹۰ روستا یا پلاک است که تداخل تعداد ۱۲۳۴ پلاک در استان شناسایی شده و برای ۹۹۱ پلاک، قرارداد رفع تداخل منعقد شده است و تابحال تداخل ۵۴۷ پلاک رفع و ۴۴۴ پلاک هم در دست اقدام است و در مجموع هم مقرر است که سال جاری برای ۲۴۳ پلاک باقیمانده قرارداد منعقد شود.
نصیری در مورد اجرای طرح کاداستر در استان هم اظهار داشت: کل مساحت اراضی کشاورزی استان به یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۱۲۰ هکتار می رسد و از مجموع پلاک های استان برای ۷۹۰ پلاک قرارداد کاداستر بسته شده و تابحال در ۲۹۱ پلاک به مساحت ۴۸۰ هزار هکتار کاداستر انجام گرفته است.
وی اضافه کرد: برای ۴۵۵ هزار و ۲۴۹ هکتار اراضی هم نقشه تهیه شده، ۲۵۶ هزار و ۸۳۱ هکتار توسط سازمان نقشه برداری تأیید شده و ۱۹۸ هزار و ۴۱۸ هکتار هم در دست تأیید است.
وی با بیان اینکه هنوز یک میلیون از اراضی کشاورزی استان، کاداستر نشده اند، افزود: سازمان امور اراضی، اعتبار اجرای کاداستر در ۱۶۷ هزار هکتار مساحت اراضی در سال ۱۴۰۱ را داده که با این روال، شش سال طول می کشد تا کاداستر برای تمامی اراضی کشاورزی استان اجرایی شود.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: با عنایت به مفاد تفاهمنامه بین وزارت کشور و جهادکشاورزی، بایستی استانداران و فرمانداران در بحث تأمین اعتبار و تهیه تجهیزات ضروری به ما کمک کنند و در صورت تخصیص اعتبار از جانب استانداری، می توانیم طرح کاداستر اراضی استان را در طول سه سال به اتمام برسانیم.
وی در مورد نحوه صدور اسناد اراضی کشاورزی هم تشریح کرد: اگر زارع صاحب زمین، فوت نکرده و زنده باشد، به تعداد هر قطعه زمینی که دارد سند ششدانگ صادر می شود اگر صاحب زمین فوت کرده باشد، در صورت داشتن تقسیم نامه، به نسبت موجود در تقسیم نامه به اسم وراث سند صادر شده و اگر تقسیم نامه ندارند به تعداد قطعات به نسبت وراث سند مشاعی می دهیم.
نصیری اضافه کرد: اگر زارع، زمین خویش را فروخته باشد، در صورت داشتن سند رسمی، سند شش دانگ به اسم خریدار صادر می شود و اگر قولنامه ای باشد برپایه قانون تعیین تکلیف وضعیت ثبتی اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی، سند می دهیم.


منبع:

1401/01/18
12:35:56
5.0 / 5
613
تگهای خبر: تولید , ثبت , خرید , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر