نگرانی برای تاریخ اوکراین در تهاجم روسیه

نگرانی برای تاریخ اوکراین در تهاجم روسیه

لذت سفر: یونسکو که مدتی پیش درباره خطر لطمه به میراث تاریخی و فرهنگی اوکراین در جریان حمله روسیه ابراز نگرانی کرده بود، اینک اعلام نموده در حال تقویت اقدامات حفاظتی خود در اوکراین است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، آدری آزولای، مدیر کل یونسکو در شروع درگیری ها در اوکراین اشاره کرد: ما باید از میراث فرهنگی در اوکراین بعنوان سندی از گذشته و همین طور بعنوان یک کاتالیزور برای صلح و انسجام بشریت و فرهنگ برای آینده محافظت نماییم. جامعه بین المللی وظیفه دارد از آن محافظت کند.
آزولای درحالی که حمله روسیه به اوکراین وارد چهاردهمین روز شده است، اقدامات حفاظتی انجام شده را اینگونه تشریح کرد: برای ارزیابی وضعیت و تقویت صیانت از آثار و میراث فرهنگی با تمام نهادهای مربوطه و همین طور متخصصان فرهنگی اوکراینی در تماس دائمی هستیم. اولین چالش، علامت گذاری مکان ها و بناهای میراث فرهنگی و یادآوری وضعیت ویژه آنها بعنوان مناطق حفاظت شده برمبنای مقررات بین المللی است.
سازمان یونسکو اعلام نموده که در تماس با مقامات اوکراینی است تا مکان های فرهنگی و بناهای تاریخی را با نشان «سپر آبی» (کنوانسیون ۱۹۵۴ لاهه برای صیانت از اموال فرهنگی در صورت درگیری های مسلحانه) مشخص نماید تا از لطمه های عمدی یا تصادفی جلوگیری شود.
اوکراین هفت میراث جهانی دارد و ۱۷ مکان و محوطه تاریخی دیگر آن در لیست انتظار برای ثبت جهانی قرار گرفته که صیانت از آنها در اولویت یونسکو اعلام شده که علامت گذاری این آثار شروع شده است. یونسکو همین طور اعلام نموده با مؤسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (UNITAR) روی این آثار نظارت ماهواره ای دارد تا میزان لطمه این میراث درخطر را در جریان این بحران رصد و ارزیابی کند.
یونسکو همین طور گفته که با جامعه مدنی، متخصصان میراث زنده و دست اندرکاران درباره بررسی تأثیر بحران بر وضعیت هنرمندان و مؤسسات فرهنگی تماس برقرار کرده است.


سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد مقرر است در نهم و دهم مارس ۲۰۲۲ با متخصصان فرهنگی اوکراین، مدیران سایت های میراث جهانی، مدیران موزه ها و متخصصان مسؤول میراث منقول و غیرمنقول بمنظور شناسایی نیازهای فوری و برنامه ریزی در این زمینه، جلسه برگزار کند.
یونسکو اعلام نموده است برای محافظت و رفع نیازهای میراث زنده و فرهنگی اوکراین، نشست هماهنگیِ "واکنش اضطراری" را با شرکای بین المللی خود همچون مؤسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (UNITAR)، مرکز بین المللی مطالعه، حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی (ICCROM)، سپر آبی بین المللی، شورای بین المللی موزه ها (ICOM)، شورای بین المللی بناها و محوطه ها (ICOMOS) و اتحادیه بین المللی برای صیانت از میراث در مناطق درگیری (ALIPH) برگزار می نماید.
در امتداد این نگرانی ها و اقدامات حفاظتی از میراث فرهنگی اوکراین، موزه ملی «آندری شپتیتسکی» که بزرگ ترین موزه هنری اوکراین به شمار می آید، نیز از چند روز پیش، جمع آوری و بسته بندی آثار هنری این موزه را آغاز نموده تا در صورت حمله روسیه به غرب اوکراین آمادگی صیانت از میراث هنری این کشور را داشته باشد.


تا کنون آماری از میزان تخریب آثار تاریخی و هنری اوکراین در این جنگ مشخص نشده است، اما روزنامه گاردین چاپ انگلیس گزارش کرده که در کنار فاجعه انسانی در اوکراین و دو میلیون انسانی که از این سرزمین گریخته اند، سرمایه های فرهنگی نیز بمباران شده و لطمه دیده است؛ آنها شامل موزه ای در Ivankiv، شهری در شمال غربی کی یف (پایتخت اوکراین) بوده که آثار یکی از هنرمندان اوکراینی را در خود جای داده و بر اثر بمباران تعدادی از آن آثار برای همیشه از دست رفته است. هفته گذشته نیروهای روسی کلیسای جامع در خارکیف را نیز گلوله باران کردند. رئیس جمهور اوکراین نیز در یکی از پیام های ویدئویی خود به تخریب کامل یک کلیسای چوبی قرن نوزدهمی در روستایی در منطقه غربی اوکراین اشاره نموده است.
نگرانی ها درباره آثار تاریخی و هنری کی یف بیشتر است؛ چونکه دولت ولادیمیر زلنسکی برای آن که هراس عمومی ایجاد نشود، علاقه ای به حذف رویدادهای فرهنگی و تاریخی تا آخرین لحظات نداشت، بدین سبب تا پیش از شروع جنگ، اقدامات کمی برای حفظ میراث پایتخت اوکراین انجام شد.


منبع:

1400/12/18
23:37:51
5.0 / 5
431
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر