شرکتهای توسعه گردشگری بازوی راهگشای دستگاه ها در این صنعت

شرکتهای توسعه گردشگری بازوی راهگشای دستگاه ها در این صنعت

به گزارش لذت سفر خراسان رضوی مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری ایران اظهار داشت: وجود بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) و جاذبه های گردشگری و تاریخی استان خراسان و مشهد لزوم فعالیت شرکت توسعه گردشگری در این شهر را دوچندان می کند چون که این شرکت ها می تواند بازوی اجرایی و راهگشا برای دستگاه ها باشد.علی همتی در نشست با احسان یوسفی، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری خراسان رضوی، جهت آغاز فعالیت مجدد شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی اظهار نمود: استانداری ها سهام دار نمایندگی شرکتهای توسعه گردشگری در استان ها هستند. این شرکت ها در استان ها طی دوران کرونا کمی مورد بی توجهی قرار گرفته و به سمت تعطیلی رفته اند. هم اکنون در ۱۰ استان شرکتهای توسعه گردشگری فعال است و در باقی استان ها مانند خراسان رضوی فعالیت این شرکت ها متوقف شده است؛ در حالیکه پیش از این نمایندگی شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی یکی از فعال ترین شرکت ها در کشور بوده است.

وی اضافه کرد: مشهد قلب گردشگری ایران به حساب می آید. خیلی از فعالیتهایی که اداره کل میراث فرهنگی استان نمی تواند به آن ورود کند، به شرکت توسعه گردشگری ارجاع داده می شود. بعضی از شرکتهای توسعه گردشگری استان ها هم فعالیتهای عمرانی قابل توجهی در حوزه توسعه زیرساخت های گردشگری استان خود انجام می دهند که این مورد در مشهد و خراسان رضوی مورد غفلت واقع شده است.

مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری ایران تصریح کرد: سیاست شرکت توسعه گردشگری ایران این است که شرکتهای ما در استان ها باید ۱۰۰ درصد با ادارات کل استانی هماهنگ باشد. شرکت توسعه گردشگری متعلق به استانداری و اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی است و اعضای هیات مدیره با نظر مستقیم استاندار، مدیر کل میراث فرهنگی استان و سپس مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری کشور انتخاب می شوند.

همتی اظهار داشت: می خواهیم ساختاری احیا شود تا بحث های مانع زدایی و تسهیل گری سرمایه گذاران گردشگری تعریف و مطالعه بسته های سرمایه گذاری و ورود بخش خصوصی فعال تر از گذشته شود و پروژه هایی که در حوزه گردشگری مورد نظر استانداری است، با محوریت شرکت توسعه گردشگری به سرانجام برسد.

وی خاطرنشان کرد: شرکت توسعه گردشگری ایران به علت ماهیت خود و اختیارات هیات مدیره در حوزه قراردادها و خرید و فروش نسبت به سایر دستگاههای دولتی دست بازتری دارد و می تواند به حوزه گردشگری استان کمک بیشتری کند.

مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری ایران خاطرنشان کرد: شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی مشکلات و موانع مالی پیش روی خود ندارد. می خواهیم با محوریت گردشگری زیارتی شرکت توسعه گردشگری این استان را فعال کرده و جذب گردشگر خارجی با ایجاد بسترهای متناسب با فرهنگ ها و اقلیم های کشورهای خاص یکسری نقاط نمونه گردشگری ایجاد نماییم.

همتی با اشاره با این که مشهد قطب گردشگری سلامت ایران به حساب می آید، اظهار داشت: همینطور می خواهیم از راه شرکت توسعه گردشگری خراسان رضوی در زمینه گردشگری سلامت هم ورود نماییم. اغلب مسافران خارجی که برای درمان به مشهد سفر می کنند و با عنایت به این که شیعه هستند، زیارت را هم در برنامه دارند اما متاسفانه با بی برنامگی هایی که در حوزه گردشگری سلامت در کشور و استان وجود دارد، این افراد مشکلاتی دارند.

وی افزود: مشکلات حوزه گردشگری سلامت به این علت است که متولی متمرکز با ساختار حاکمیتی برای این حوزه وجود ندارد و در شرح وظایف اداره کل میراث فرهنگی استان و دانشگاه علوم پزشکی مشهد به صورت مجزا چنین موضوعی تعریف نشده است. شرکت توسعه گردشگری فعالیت میان‎ بخشی داشته که احتیاج به هماهنگی چند دستگاه دارد. شرکت توسعه گردشگری با همکاری استانداری می تواند محمل این هماهنگی ها باشد تا خدمات درمانی باکیفیت و قیمت مناسب عرضه شود و این گونه نباشد که گردشگران سلامت که اغلب آنها شیعه هستند، در مشهد خدمات کاملی دریافت نکنند.

مدیر عامل شرکت توسعه گردشگری ایران اضافه کرد: همینطور این شرکت با همراهی دستگاههای مختلف حوزه عملکردی مشترک دارد. با شهرداری ها، ادارات منابع طبیعی، سازمان محیط زیست استان ها، اداره کل ورزش و جوانان و حتی با ادارات کل اوقاف و دادگستری فعالیتهای مشترک داریم و موضوعات در ارتباط با بهره برداری از فضاها و اماکنی که در رابطه با حوزه گردشگری در ذیل این دستگاه ها است را به عهده گرفته ایم.

همتی اظهار داشت: شرکت توسعه گردشگری دغدغه های دستگاههای مختلف در حوزه گردشگری را رفع می کند. بعنوان مثال شهرداری در شهر بزرگی مانند مشهد وظایف مختلفی دارد. در حجم مأموریت های مختلفی که به شهردار تکلیف می شود، در گوشه ای هم گردشگری دیده شده که با این حجم از وظایف این مورد قابلیت اجرا ندارد و بهتر است واگذار شود. این فرآیند واگذاری، سپس بهره برداری و نظارت بر بهره برداری غالبا گرفتار اشکال و نارضایتی عمومی می شود. شهردار طی تفاهمنامه ای کل موضوعات و مأموریت های گردشگری را بدون انتفاع شخصی به شرکت توسعه گردشگری واگذار می کند. شرکت توسعه گردشگری هم بعنوان نماینده استانداری روی طرح ها مطالعه کرده و آنرا اقتصادی می کند.

وی تصریح کرد: شرکت توسعه گردشگری به هیچ وجه نمی خواهد مقابل بخش خصوصی قرار گیرد بلکه می خواهد بعنوان تسهیل گر عمل کند. باید زمین آماده کشت را در اختیار بخش خصوصی قرار دهیم تا اعتماد سرمایه گذار را جلب نماییم.منبع:

1400/12/10
22:29:05
5.0 / 5
561
تگهای خبر: برنامه , پزشك , تاریخی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر