طرح احیای نخیلات خوزستان در انتظار تامین اعتبار

طرح احیای نخیلات خوزستان در انتظار تامین اعتبار

به گزارش لذت سفر خوزستان رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به طرح جامع احیای نخیلات استان اظهار داشت: اعتبار پیش بینی شده برای این طرح مبلغ 79 هزار و500 میلیاردریال است که هنوز این اعتبار تامین نشده است و بمحض تامین اعتبار، طرح اجرا می گردد.خدارحم امیری زاده در گفت و گو با ایسنا درباب طرح جامع احیای نخیلات خوزستان اظهار نمود: این طرح در مدت زمان ۵ سال در استان اجرا می گردد و اعتبار پیش بینی شده برای این طرح مبلغ ۷۹ هزار و۵۰۰ میلیاردریال است که هنوز این اعتبار تامین نشده است و بمحض تامین اعتبار، این طرح در استان اجرا می گردد.

وی اضافه کرد: طرح جامع نخیلات با هدف توسعه و احیای نخیلات استان و با همکاری تمام واحدهای موثر در نخیلات استان که شامل مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، اجرائی و غیره بوده، بررسی گردید که تحت عنوان طرح جامع نخیلات در یک دوره ۵ ساله اجرا می گردد و در قالب اجرای این طرح، سطح نخیلات ما، از ۴۲ هزار هکتار باید به ۵۴ هزار هکتار افزایش پیدا کند.

امیری زاده اشاره کرد: همین طور در قالب این طرح میزان تولید نخیلات از ۲۳۴ هزار تن فعلی به رقم ۳۱۰ هزار تن خواهد رسید. در مجموع این طرح شامل ۹ زیرپروژه است که شامل کاشت، داشت، برداشت و مباحث مربوط به بسته بندی و صادرات محصول و پروژه های زیربنایی می شود و هدف این طرح احیای نخیلات مناطق متاثر از جنگ تحمیلی است و پیش بینی ما این است که در ۱۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی، نخل فرسوده حذف و نخل جدید جایگزین شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: از دیگر پروژه های این طرح می توان به توسعه و اصلاح نخیلات، میانه کاری، کنترل آفات و علف های هرز، مکانیزه کردن و اصلاح سیستم آبیاری، صنایع بسته بندی، ذخیره سازی و آموزش و ترویج اشاره نمود.

وی اضافه کرد: پروژه های زیربنایی آب و خاک هم عمدتا در شهرهای آبادان و خرمشهر خواهد بود که شامل راه اندازی شبکه های آبیاری و تجهیز و نوسازی اراضی مدرن، آبشوری اراضی، لایروبی انهار، راه اندازی و ترمیم شیربند انهار می شود.

امیری زاده با اعلان اینکه بمحض تامین اعتبار این طرح اجرا می گردد، بیان کرد: مبلغ اعتباری پیش بینی شده برای این طرح ۷۹ هزار و۵۰۰ میلیاردریال است که ۱۵ هزار و ۲۷۷ میلیاردریال برای پروژه های زیربنایی و ۶۴ هزار و ۲۲۳ میلیاردریال برای پروژه های اجرائی در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی درباره مشکلات طرح جامع نخیلات اشاره کرد: شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان از خاستگاه های اولیه کشت نخل و خرما در استان به شمار می آیند اما وقوع جنگ و حوادث بعد از آن، موجب شد که تمام شرایط و پتانسیل های موجود در این شهرها دگرگون شود و مهاجرت بخش عظیمی از کشاورزان آن مناطق صورت بگیرد و به سبب این شرایط و محدودیت ها و نارسایی های بخش کشاورزی، نخیلات موجود تا حدودی از بین رفتند. در این سال ها فعالیت سازمان جهاد کشاورزی هر چند قابل توجه و مفید بوده است اما به سبب وسعت مشکلات و نارسایی های بوجود آمده، نتوانست آنچنان شرایط را به روز اول بازگرداند.

وی اضافه کرد: سطح زیر کشت نخیلات در استان ۴۲ هزار و ۸۲۰ هکتار است که ۳۷ هزار و ۱۷۰ هکتار آن بارور است. همین طور میزان تولید خرما در سال ۱۴۰۰، ۲۳۴ هزار و ۷۰۰ تن بوده که از این مقدار بیش از ۸۳ هزار تن جهت صادرات از کشاورزان خریداری شده است.

امیری زاده درباره تعداد کارگاه های بسته بندی خرما در خوزستان اظهار داشت: بیش از۶۰ کارگاه بسته بندی در استان وجود دارد اما ظرفیت استان بیش از این تعداد کارگاه بسته بندی است و ما در استان به کارگاه های بسته بندی و صنایع فرآوری خرما نیاز داریم و در این راستا با سرمایه گذاران برای بحث فرآوری خرما مذاکراتی انجام شده است.

منبع:

1400/11/12
12:48:25
5.0 / 5
898
تگهای خبر: آموزش , تولید , خرید , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر