کرونا روی خوش به صنعت توریسم جهان نشان می دهد؟

کرونا روی خوش به صنعت توریسم جهان نشان می دهد؟

به گزارش لذت سفر سازمان جهانی بهداشت با بیان این که ممنوعیت سراسری سفر و هم اجبار عرضه گواهی واکسن در مرزها برای پیشگیری از گسترش جهانی کرونا موثر نیست، لغو محدویت های سفر شامل ممنوعیت و اجبار گروهی واکسن را سفارش کرد. حال باید دید آیا کشورها این سفارش را جدی می گیرند تا گردشگری جهانی نفسی تازه کند؟


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، روزنامه «لوفیگارو» روز یکشنبه نوشت: در حالیکه موج تازه همه گیری کووید-۱۹ با سویه اُمیکرون در اروپا محدودیت های گوناگونی را حتی برای افراد واکسینه به دنبال داشته است، کمیته اضطراری قوانین بین المللی سازمان جهانی بهداشت سفارش های تازه ای را مطرح کرده است.
در این سفارش ها که ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) تدوین و روز چهارشنبه ۲۹ دیماه انتشار یافته، به «لغو و یا یا کاهش ممنوعیت های سفر بین المللی» اشاره شده است که به اعتقاد این کمیته «نه تنها هیچ ارزشی ندارد که به ادامه روند فشار اقتصادی و اجتماعی کشورهای عضو منجر می شود».
در حقیقت، سازمان جهانی بهداشت عنوان می کند که «اجرای ممنوعیت های سراسری سفر برای پیشگیری از گسترش جهانی کرونا موثر نیست» و «می تواند روند آگاهی از گزارش های شفاف و سریع در مورد سویه های نوظهور نگران کننده را منحرف کند».
سازمان جهانی بهداشت همینطور یادآوری می کند: اقدامات سفر مانند استفاده از ماسک، غربالگری، قرنطینه و واکسیناسیون باید بر مبنای ارزیابی میزان خطر باشد و مطابق با ماده ۴۰ قوانین بین المللی بهداشت از تحمیل بار مالی بر دوش مسافران بین المللی اجتناب شود.
توسل به روش هایی جز گذرنامه واکسن
این روزها مرزهای استرالیا و زلاندنو به روی همه گردشگران بسته است. مرزهای آمریکا و فنلاند هم به روی توریستهایی که واکسن نزده اند، باز نیست. سازمان جهانی بهداشت در اینباره هم برای بار دوم عنوان کرده است که «الزام عرضه مدرکی در مورد تزریق واکسن کرونا برای سفرهای خارجی، زیاده روی است».
کمیته اضطراری قوانین بین المللی سازمان جهانی بهداشت «ارائه مدرکی دال بر تزریق واکسن کووید-۱۹ را بعنوان تنها سند قابل قبول و شرط لازم برای سفر خارجی با عنایت به محدودیت های دسترسی به واکسن و هم توزیع ناعادلانه، سفارش نمی نماید. این کمیته همینطور دولت ها را دعوت می کند تا «با لغو و یا اصلاح بعضی از تدابیر همچون عرضه جواب آزمایش یا الزامات قرنطینه، در صورت لزوم، مطابق با راهنمایی های سازمان جهانی بهداشت، نگاهی مبتنی بر ریسک را برای تسهیل سفرهای بین المللی» اتخاذ کنند.
این کمیته به ریاست «دیدیه اوسن» همینطور یکی از سفارش های خویش را در ارتباط با کمپین واکسن در جهان اصلاح کرد. کارشناسان از جامعه جهانی می خواهند که اطمینان حاصل کند که حداقل ۷۰ درصد از جمعیت همه کشورها تا آغاز ژوئیه ۲۰۲۲ واکسینه شده اند و واکسیناسیون ضد کووید-۱۹ را در خدمات بهداشتی روتین خود قرار دهند.
به این ترتیب سازمان جهانی بهداشت سفارش می کند که کشورهایی که به نرخ های پوشش واکسیناسیون بالایی در جمعیت های پرخطر دست یافته اند، پیش از واکسینه کردن کودکان و نوجوانان سالم و بدونی بیماری زمینه ای که نگرانی از مبتلا شدن در بین آنان بالا نیست، اشتراک جهانی واکسن را در اولویت قرار دهند.
پیشتر گزارش مشترک کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل و سازمان جهانی گردشگری اعلام نمود: طبق برآوردها، خسارات اقتصادی ناشی از همه گیری کرونا برای صنعت توریسم در سرتاسر جهان می تواند به بیشتر از چهار هزار میلیارد دلار هم برسد که بیشترین صدمه اقتصادی آن متوجه کشورهای درحال توسعه است.
به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، این همه گیری صنایع بسیاری را متاثر کرد که در بین آنها گردشگری با بسته شدن مرزها، لغو پروازها و تعطیلی هتل ها در ابتدای همه گیری صدمه جدی دید. زمانی که به نظر می رسید وضعیت با آغاز واکسیناسیون رو به بهبود نسبی است سویه جدیدی از این ویروس در جهان شایع شده که مسری تر از سویه های قبلی است. سازمان بهداشت جهانی جمعه (۵ آذر) واژه یونانی اومیکرون را برای اشاره به این سویه جدید که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، برگزید.

1400/11/04
11:14:40
5.0 / 5
604
تگهای خبر: آزمایش , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر