یك هفته از وعده مجلسی ها گذشت

سفر هوایی گران ماند

سفر هوایی گران ماند

با آن که اعضای کمیسیون عمران مجلس قرار بود در هفته گذشته پرونده اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده روی قیمت بلیت هواپیما را باز و بررسی نمایند، اما رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران می گوید: این مورد مسکوت مانده و با وجود قولی که داده شده بود، هنوز پیگیری نشده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، قانون مالیات بر ارزش افزوده از روز ۱۳ دیماه روی نرخ بلیت هواپیما به اجرا گذاشته شده است. شرکت های هواپیمایی خارجی این قانون را مغایر با مقررات بین المللی حمل و نقل و انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) دانسته اند و با اشاره به ابهامات این قانون، اعتراض خویش را به اجبار اجرای آن در جلسه ای که اعضای کمیسیون عمران مجلس و فراکسیون اقتصاد سفر و زیارت مجلس هم حضور داشتند، مطرح نمودند. مخالفان معتقدند سازوکار مشخصی برای این قانون تعیین نشده و ابهام آن دست مایه ای برای ایجاد محافلی خواهد شد که بلیت هواپیما را تدریجی گران تر خواهدنمود. انتقال خروج ارز از کشور و تحمیل هزینه های بیشتر به خانواده ایرانی از دیگر تبعات اجرای این مصوبه بود که به نمایندگان مجلس تصریح کرد.
اعضای کمیسیون عمران در آن جلسه که سه شنبه ۱۴ دیماه در محل فدارسیون حمل و نقل لجستیک ایران برگزار شد، وعده دادند یک هفته بعد جلسه ای را برای رفع ابهام و بررسی تخلفات آن با حضور نمایندگان وزارت راه، سازمان هواپیمایی، ایرلاین ها و انجمن دفاتر خدمات مسافرتی برگزار کنند، اما اینک رحمت الله رفیعی ـ رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ـ در پاسخ به پیگیری ایسنا می گوید که آن جلسه برگزار نشده است.
او می افزاید: شرکت های هواپیمایی همزمان با اجرای مالیات بر ارزش افزوده، کف قیمت را هم بستند و بلیت ارزان هم پیدا نمی شد که البته اعتراض ها موجب شد وزیر راه دست کم اخطار شدیداللحنی به شرکت های هواپیمایی درباره ممانعت آنها از ارزان فروشی بلیت بدهد، اما درباره اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده هنوز اقدامی نشده است، با آن که در جلسه ای که نمایندگان مجلس و شرکت های هواپیمایی خارجی حضور داشتند صراحتا تاکید شد که بلیت هواپیما محصولی نیست که ارزش افزوده ای تولید نماید و مشمول مالیات آن شود. ضمن اینکه طبق قوانین بین المللی اضافه کردن این مالیات تخلف است. به خاطر همین ایرادها هم قرار شد نمایندگان مجلس مبحث این مصوبه را بررسی نمایند که تا کنون خبری نشده است.
رفیعی همینطور می گوید: با وجود هشدارها و مخالفت هایی که نسبت به مالیات بر ارزش افزوده در بلیت هواپیما شد، اما اراده ای برای ارزان کردن یا واقعی شدن قیمت بلیت هواپیما دیده نمی گردد. هر وقت توانستند قیمت خودرو را پایین آورند، قیمت بلیت هواپیما را هم می توانند پایین بیاورند.
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اشاره به نتایج منفیِ اضافه شدن مالیات بر ارزش افزوده روی قیمت بلیت هواپیما، اظهار می کند: قبلا این تذکر داده شد که اضافه شدن این مالیات در پروازهای داخلی هزینه بیشتری را به خانواده ایرانی تحمیل می کند و در پروازهای خارجی هم به خروج ارز از کشور منجر می شود، چون در خارج از کشور مالیات بلیت هواپیما صفر است، بدین سبب با قیمت پایین تری میتوان آنرا خرید. علاوه بر این، تعدادی از شرکت های هواپیمایی، مالیات بر ارزش افزوده را سلیقه ای اضافه کرده اند، یعنی یک شرکت روی مالیات (Tax) آنرا اضافه کرده، یک شرکت روی نرخ پایه بلیت (Fare). بدین سبب تعدادی از آنها وقتی بلیتی را کنسل می کنند آن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را دیگر برنمی گردانند.
رفیعی با اشاره به اینکه اگر قیمت بلیت سفرهای هوایی و یا این مصوبه غیرکارشناسی است باید آنرا بررسی و اصلاح کنند، می گوید: به تجربه هر نوع افزایشی در بلیت هواپیما، گرانی های دیگری را به دنبال خواهد داشت، بدین سبب نباید ساده از کنار اضافه کردن ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده گذشت.1400/10/26
13:05:10
5.0 / 5
684
تگهای خبر: تولید , حمل و نقل , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر