دومین گرامیداشت مفاخر ایران به نام امیرکبیر رقم خورد

دومین گرامیداشت مفاخر ایران به نام امیرکبیر رقم خورد

لذت سفر: دومین رویداد مجازی گرامیداشت مفاخر ایران که از طرف وزارت میراث فرهنگی اجرا می شود به امیرکبیر با بیش از 12 هزار مشارکت کننده اختصاص یافت، رونمایی از مستند «امیرکبیر در خون» همچون برنامه های این رویداد بود.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا دومین رویداد مجازی «گرامیداشت مفاخر ایران» ویژه امیرکبیر به مناسبت روز بزرگداشت این شخصیت تاریخی با حضور تعدادی از نویسندگان و تاریخ پژوهان، هنرمندان و فعالان موزه ای در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تهران انجام شد.
مواریث فرهنگی می تواند بنیه های فرهنگی و هویتی ما را تقویت کند
حسن میثمی در این مراسم بیان کرد: هر وقت هوا آلوده می شود ما بر طبق سنجه هایی این آلودگی را تشخیص می دهیم و عملیات معکوس را برای غبارزدایی انجام می دهیم. اگر فرض نماییم فرهنگ همان هواست که در آن هر روز تنفس می نماییم، دو مشکل برای آن وجود دارد. نه سنجه ای برای آلودگی و نه عملیاتی برای غبارزدایی و سالم سازی آن وجود ندارد.
مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، اضافه کرد: ما معتقدیم که فضای فرهنگی ما توسط برخی از اتفاقات و مفاخر درخشان مان، کاملا روشن و شفاف است، اما این مسیر طی سال ها غبارهای زیادی گرفته که باعث شده آنرا گم نماییم. جریان غالب محتوایی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی نامطلوب تلقی می شود. بنا بر این دوستان ما در وزارتخانه راهکاری برای تولید محتوا در فضای مجازی با محوریت مفاخر داشتند که فراخوان هایی دراین زمینه منتشر گردید.
میثمی اشاره کرد: سال قبل این رویداد مجازی با محوریت جناب فردوسی شکل گرفت و تولید محتوای خوبی نیز انجام شد که حدود ۱۰ کشور خارجی در فراخوان این رویداد شرکت کردند. امسال باتوجه به اهمیت شخصیت امیرکبیر، تولید محتوای دیجیتال بر این اساس انجام شد.
رئیس اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، اظهار داشت: ستاد فضای مجازی وزارتخانه برگزارکننده دومین رویداد مجازی گرامی داشت مفاخر ایران ویژه امیرکبیر بود که با همکاری ادارات کل استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، مرکزی، کاخ گلستان، موزه ملی ایران، موزه ملک و.. اجرا شد. به نظر من این اتفاقات باید تکثیر و تکرار شود و مفاخرمان را خاصه برای کودکان و نوجوانان معرفی کنیم؛ با برگزاری چنین رویدادهایی غبارهای فرهنگی کنار می رود و درخشانی را می توانیم ببینیم.
میثمی اشاره کرد: هدفمان در اداره کل روابط عمومی این است که به تولید محتوا با محوریت مواریث فرهنگی بپردازیم. اعتقاد داریم، مواریث فرهنگی کاملا می تواند بنیه های فرهنگی و هویتی ما را تقویت کند، به تبلیغات در فضای مجازی کمک نماید و سبب آگاهی مردم در حوزه معرفی مفاخر شود.
رئیس اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: امسال حدود ۱۲ هزار نفر مشارکت و بازدید از این رویداد مجازی داشتند و تولید محتوا به شکل های مختلف انجام شد. باید برای دیده شدن این آثار برنامه ریزی جدی انجام دهیم.
اطلاع رسانی در حوزه تاریخ باید با درایت انجام شود
منصوره اتحادیه مورخ و نواده امیرکبیر در ادامه به زندگی امیرکبیر و نامه نگاری هایش با ناصرالدین شاه اشاره و بیان کرد: امیرکبیر شخصیت مهم تاریخ کشورمان است و جایگاه خاصی دارد، اما متاسفانه دوران کمی در مسند قدرت بوده است. به نظر من کاری که امروز وزارت میراث فرهنگی برای بزرگداشت امیرکبیر انجام داده، بسیار بهادار است. اطلاع رسانی در حوزه تاریخ باید با درایت صورت گیرد و این وزارتخانه به درستی این کار را انجام داده است.
اتحادیه اشاره کرد: با اهمیت ترین اصلاحاتی که امیرکبیر انجام داده راه اندازی دارالفنون بود که شروع تحصیلات مدرن در ایران است و دیگری تاسیس روزنامه وقایع اتفاقیه است. روزنامه وقایع اتفاقیه نخستین روزنامه ای است که چاپ شد و آغازی برای اطلاع رسانی بود که سبب شد در آن زمان که هنوز از تلگراف و پست خبری نبود، نقاط دورافتاده کشور با هم در ارتباط باشند. در حقیقت این دو اقدام ماندنی امیرکبیر بود و یک نوع نوآوری محسوب می َشود.


بزرگداشت مجازی امیرکبیر کاری بهادار ای است از وزارت میراث فرهنگی
خسرو معتضد نویسنده و تاریخ پژوه در ادامه با اشاره به شخصیت موثر امیرکبیر و خدماتی که در آن دوران انجام داده است، اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی باید بزرگان و مفاخر کشورمان را معرفی نماید. بزرگداشت امیرکبیر کار بسیار بهادار ای است که این وزارتخانه در فضای مجازی انجام داده است.
او اضافه کرد: معرفی امیرکبیر و کارهایی که انجام داده است باید بطور مرتب نمایش داده شود، برای اینکه خیلی از مردم این شخصیت را نمی شناسند. امیرکبیر شخصیت برجسته ایرانی و یکی از رجال بزرگ ایران است. فیلمی که امروز درباره امیرکبیر رونمایی گردید، کار بهادار ای است. امیرکبیر شخصیت ملی ایرانی است که پاکی و صداقت ایرانی را به ثبوت رسانده و کارهای بزرگی انجام داده است.
این نویسنده و تاریخ پژوه اظهار داشت: امیرکبیر نیروی دریایی و پلیس را تشکیل داد و به تشویق صنایع دستی پرداخت. او می گفت «باید سماور و کالسکه بسازی»، همین طور پارچه چوقابافی مازندران را رواج داد.
ایرج احمدی هزاوه مورخ و نویسنده هزاوه زادگاه امیران به خانه پدری امیرکبیر در روستای هزاوه اشاره نمود و درباره خانواده و دوران کودکی و شخصیت او سخن گفت.
وزارت میراث فرهنگی مزار امیرکبیر در کربلا را بازسازی و احیا کند
محمدرضا ورزی کارگردان و تهیه کننده در ادامه اظهار داشت: نقش امیرکبیر را سه نفر بازی کردند، نخستین نفر ناصر ملک مطیعی در سریال سلطان صاحبقران ساخته مرحوم علی حاتمی در سال ۵۳ بود که استاد معتضد از کارشناسان این سریال بود. دومین ایفای نقش امیرکبیر را سعید نیک پور در سال ۶۴ در سریال امیرکبیر انجام داده است که کار قابل اعتنایی بود و موسیقی به یادماندنی کامبیز روشن روان تاثیر زیادی بر آن داشت. همین طور سومین نقش آفرینی شخصیت امیرکبیر توسط محمد صادقی در سریال سالهای مشروطه در سال ۸۸ انجام شد.
او اضافه کرد: امیرکبیر و شخصیت هایی نظیر او این ظرفیت را دارند که در دوره های مختلف در قالب تئاتر، فیلم و مستند به آنها پرداخته شود. هر نسلی دوست دارد با شخصیت امیرکبیر آشنا شود و در این زمینه فیلم بسازد.
ورزی اشاره کرد: شخصیت هایی مانند هملت که واقعی نیستند، هر چند سال یک دفعه توسط فیلم سازان در اقصی نقاط دنیا ساخته می شوند، امیرکبیر که یک شخصیت واقعی است و می توان بارها درباره او فیلم ساخت و نمایش روی صحنه برد، تنها نباید در کتاب ها به معرفی این شخصیت پرداخت.
این کارگردان و تهیه کننده سینماو تلویزیون بیان کرد: به مناسبت مراسم بزرگداشت امیرکبیر به مهندس ضرغامی پیشنهاد می دهم که مزار امیرکبیر در کربلا را بازسازی و احیا کند تا زائرانی که به کربلا می روند از مزار او نیز بازدید نمایند. امیرکبیر ارادت خاصی به امام حسین (ع) داشته است.
کارهای فرهنگی که امیرکبیر انجام داده بسیار متمایز است
ایوب زارعی شهردار بندر کنگ و نماینده منتخبان این رویداد مجازی در ادامه ضمن قدردانی از وزارت میراث فرهنگی برای برگزاری مراسم بزرگداشت امیرکبیر اظهار داشت: کارهای فرهنگی که امیرکبیر انجام داده بسیار متمایز است. امروز اگر به نیکی از او نام می بریم به سبب انجام کارهای فرهنگی و تحولاتی بوده که به وجود آورده است. یکی از کارهای امیرکبیر نوآوری بود و ما در آموزش های خود باید این مساله را در نظر بگیریم.
در اختتام مراسم از مستند امیرکبیر در خون رونمایی گردید و برگزیدگان دومین رویداد مجازی گرامی داشت مفاخر ایران ویژه امیرکبیر عرضه شدند.
در این مراسم خسرو معتضد نویسنده و تاریخ پژوه، منصوره اتحادیه نویسنده و تاریخ پژوه، ایرج هزاوه ای مورخ و عضو هیئت امنای خانه امیرکبیر، محمدرضا ورزی نویسنده، کارگردان و تهیه کننده سینما و تلویزیون، سجاد باغ شیخی کارگردان مستند روایی امیرکبیر در خون، بهرامی رییس مدرسه تاریخی دارالفنون، فاطمه زرگر رییس موزه جواهرات ملی، رضا دبیری نژاد رییس موزه ملک، احمد حمزه زاده مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، احد نعمتی مدیر روابط عمومی این اداره کل، کاوه معین پور مسئول روابط عمومی مجموعه جهانی کاخ گلستان، محمدعلی فصیحی، مسئول فضای مجازی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان و نینا رضایی رییس اداره نمایشگاه های موزه ملی مورد تجلیل قرار گرفتند.
همچنین دانیال داوودی، پیمان علیپورراد، مهدی فضلی، سعیده ساعی، زینب سلطانی، ایوب زارعی، محمد کریمی، آیت الله درویشی، نیما صفدریان، محمدرضا رشیدی، خشایار لهراسبی، ساره کریم زاده، امیرفلاح مهدی آبادی، مهدی خانلو، شیما مرجان زاده، مهناز اسدی، مهدی هزاری، صایب دهشت، امیرمحمد پیراسته، عاطفه معظمی و سعید پاسبان مورد تجلیل قرار گرفتند.منبع:

1400/10/22
12:22:35
5.0 / 5
490
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر