یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز

یافته های تازه از حضور انسان پارینه سنگی در دشت شیراز

لذت سفر: نتایج مقدماتی فصل دوم کاوش در «اِشْکَفت قد بَرمْشور» شیراز، مبین استفاده کوتاه مدت، ولی متناوب غار توسط انسان در اواخر دوران پارینه سنگی میانی و اوایل پارینه سنگی جدید است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، براساس اعلام پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فصل دوم کاوش به منظور لایه نگاری در اشکفت قد برمشور شیراز به سرپرستی مشترک محسن زیدی از دانشگاه توبینگن آلمان و سیروس برفی انجام شد.
سیروس برفی ـ سرپرست هیأت دیرینه شناسی مستقر در این محوطه باستانی ـ هدف از انجام گمانه زنی در اشکفت قد برمشور را مشخص کردن وضعیت توالی فرهنگی محوطه و تعیین عرصه و حریم به منظور جلوگیری از تخریب های بیشتر در محوطه و اطراف آن اعلام نمود.
او اضافه کرد: با عنایت به اهمیت یافته های به دست آمده در فصل اول که پاییز و زمستان سال ۱۳۹۹ انجام شد و همینطور ناتمام ماندن لایه نگاری داخل غار، فصل دوم کاوش با هدف ادامه لایه نگاری در داخل غار با مجوز پژوهشگاه انجام شد.
به قول این باستان شناس، استان فارس و بخصوص دشت میانکوهی شیراز در جنوب کوه های زاگرس جزو نخستین مناطق ایران است که طی بررسی های باستان شناختیِ حدود ۸۰ سال پیش، استقرار انسان در دوران پارینه سنگی در آن گزارش شده است.
سرپرست هیأت باستان شناسی، اشکفت قد برمشور را یکی از مهم ترین این محوطه ها معرفی نمود که غاری بزرگ در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر شیراز و در حاشیه شمال غربی دریاچه مهارلو است.
برفی افزود: بر مبنای نتایج اولیه جالب و بسیار مهم به دست آمده از فصل دوم کاوش در اشکفت قد برمشور و با عنایت به بقایای گیاهی و جانوری و دست ابزارهای سنگی، کاوش در محوطه در آینده ادامه می یابد.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی اشکفت قد برمشور اضافه کرد: هرچند نتایج مقدماتی مطالعه دست ابزارهای سنگی حاصل از کاوش حاکی از این است که اشکفت قد برمشور در دوران انتقالی از پارینه سنگی میانی به جدید توسط انسان مورد سکونت قرار گرفته، ولی به تاریخ گذاری های دقیق نیاز است تا درک بهتری از لایه نگاری و گاه نگاری محوطه به دست آید. با این حال، تصویر کلی ما مبین استفاده کوتاه مدت، ولی متناوب غار در اواخر دوران پارینه سنگی میانی و اوایل پارینه سنگی جدید است.
برفی اظهار نمود: پژوهش های آتی هیأت کاوش برای هرچه روشن تر ساختن جنبه های مختلف زندگی جوامع شکارگر و جمع آوری کننده غذا در دوران پلیستوسن در این محوطه متمرکز خواهد شد.
اشکفت به مفهوم غار و شکاف در کوه است. اشکفت قد برمشور در سال ۱۹۳۳ میلادی بوسیله ی یک زمین شناس اروپایی شناسایی شد. این غار کوچک و پناهگاه صخره ای کوچک تر کنارش در شمال غربی دریاچه مهارلو واقع شده اند که مصنوعات سنگی به دست آمده از این محل متعلق به فرهنگ برادوستی (قدیمی ترین فرهنگ دورهٔ پارینه سنگی پسین در ناحیه زاگرس) است. اشکفت قد برمشور در سال ۱۳۸۴ در جریان جاده سازی گرفتار صدماتی شد.
منبع:

1400/10/07
22:14:16
5.0 / 5
535
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر