در پرونده مشترك ایران با ازبكستان و تاجیكستان ثبت شد:

هزار و پنجاهمین سال تولد ابوریحان بیرونی در لیست نکوداشت های یونسکو

هزار و پنجاهمین سال تولد ابوریحان بیرونی در لیست نکوداشت های یونسکو

هزار و پنجاهمین سال تولد «ابوریحان بیرونی» در لیست جهانی نکوداشت های ۲۰۲۳-۲۰۲۲ یونسکو به صورت مشترک برای ایران، ازبکستان و تاجیکستان به ثبت رسید.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو_ایران، در جلسه یازدهم نوامبر ۲۰۲۱ (۲۰ آبان ۱۴۰۰) کمیسیون اولویت یونسکو مستقر در کنفرانس عمومی این سازمان، هزار و پنجاهمین سال تولد ابوریحان بیرونی به صورت مشترک بین جمهوری اسلامی ایران، ازبکستان و تاجیکستان با تصویب اعضا در لیست جهانی نکوداشت ­های یونسکو برای بازه ۲۰۲۳ – ۲۰۲۲ قرار گرفت.
با درج این رویداد در لیست جهانی نکوداشت ها و ثبت جهانی پرونده­ های هشتصدمین سال حیات فعال شمس تبریزی بر اساس دیدار عرفانی شمس و مولانا و هزار و پنجاهمین سال میلاد شیخ خرقانی تعداد نکوداشت های ثبت شده از مشاهیر ایرانی در لیست یونسکو، به ۴۲ مورد می رسد.
ابوریحان بیرونی با آثاری همچون التفهیم در ریاضیات و نجوم، آثار الباقیه در تاریخ و جغرافیا و تحقیق ماللهِند در حوزه مردم­ شناسی بر تارک تاریخ پر افتخار دانش بشری می­ درخشد و اثر پرارزش آثار الباقیه‌ی او که توسط حاکم خردمند و دانش دوست قابوس بن وشمگیر (در سال ۳۹۰ تا ۳۹۱ هجری) جمع ­آوری شد نمونه بارزی از علم دوستی ایرانی ها است.


منبع:

1400/08/26
11:17:50
5.0 / 5
861
تگهای خبر: ثبت , فرهنگی , یونسكو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر