درباره هنر اسلامی بیشتر بدانید

درباره هنر اسلامی بیشتر بدانید

سرزمین های اسلامی، با وجود تنوع در آداب و رسوم و فرهنگ، هر کدام میراث هنری منحصر به فردی را ایجاد کرده اند که در مجموع به نام هنر اسلامی شناخته می شود.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، الجزیره در گزارشی درباره هنر اسلامی نوشته است: «گسترش و نفوذ اسلام در کشورهای مختلف جهان سبب شد تا هنرهای جدیدی همچون هنر سرامیک سازی، چراغ سازی و هنر نقاشی و خطاطی روی شیشه ظهور کنند.
«إن الله جمیل و یحب الجمال»، حدیثی از پیامبر اکرم (ص) است که بیان کننده یکی از صفات خداوند متعال است. این حدیث در طول این ۱۴۰۰ سال الهام بخش خیلی از هنرمندان جهان اسلام بوده است. این الهام آن طور که در تمدن های قبل از اسلام به شکل ساختن بت و مجسمه های سنگی بروز یافت نبود، بلکه بُعد جدیدی از هنر را به دنیا معرفی نمود.
فرهنگ اسلامی که همان زهد و پارسایی در این دنیا برای توشه آخرت انسان است، هنرمندان را به سمت و سوی هنرهایی فراتر از این زمین خاکی کشاند. هنرهایی مثل سرامیک سازی، معماری، خطاطی، نقاشی روی شیشه و بسیاری دیگر از هنرها، تحت تاثیر فرهنگ اسلامی رشد یافتند.
اسلام، ابتدا در شبه جزیره عربستان گسترش یافت و بعد از تا آسیای مرکزی، قسمت هایی از آفریقا، اسپانیا و حومه فرانسه هم رسید و همه این ها تنها در قرن اول بعثت پیامبر اسلام(ص) به وقوع پیوست. این نفوذ و گسترش جهانی سبب شد تا چندین و چند قوم مختلف با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف در کنار هم گرد آیند و آنچه را که در جهان تحت عنوان هنرهای اسلامی خوانده می شود را پدید آورند.
با وجود فرهنگ ها و قومیت های مختلف اسلامی، انتظار می رفت که هنرهایی بومی و غیرمرتبط با یکدیگر شکل بگیرد، حال آنکه چنین نشد و میراث هنری منسجم و منحصر به فرد در جهان اسلام شکل گرفت. این انسجام و بهم پیوستگی دلیلی هم دارد و آن دلیل چیزی نیست جز قرآن کریم.
مسلمانان در ابتدا تلاش کردند تا با جمع آوری آیات قرآن از سینه حافظانش، نسخه های خطی از این کتاب آسمانی، پدید آورند. این امر شروع یکی از شناخته شده ترین هنرهای اسلامی یعنی خوشنویسی بود که بعد از آن در انواع مختلفی مثل خط کوفی و ثلث گسترش یافت.
خط قرآنی - قرن ۱۴ـ موزه متروپولیتن ـ نیویورک

1400/08/14
16:56:52
5.0 / 5
983
تگهای خبر: موزه , میراث
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر