ظرفیت های هزار روستای گلستان پیشران مطمئن برای توسعه پایدار

ظرفیت های هزار روستای گلستان پیشران مطمئن برای توسعه پایدار

به گزارش لذت سفر ایرنا- پویایی اقتصادی و اجتماعی هزار روستای گلستان با قابلیت های مختلف بخش های زراعی، گردشگری و صنایع دستی پیشران مطمئن برای توسعه این استان شمالی است، تحقق این مهم نیازمند برنامه ریزی، تأمین زیرساختها و امیدآفرینی به روستاییان است که از همت جهادی دولت سیزدهم برمی آید.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، روستاها بعنوان یکی از مراکز جمعیتی بیشتر از نیمی از جمعیت گلستان را در خود جای داده اند، هرچند روستاهای گلستان با چالش هایی همچون خشکسالی، بیکاری و کمبود درآمد سرانه و البته نبود زیرساختهای خدماتی کافی مواجه بوده اما برخورداری از برخی خصوصیت های جغرافیایی، فرهنگی و جاذبه های طبیعی و تاریخی زمینه تحول آفرینی و تحقق توسعه پایدار را در خود دارا هستند.
به اعتقاد کارشناسان عینیت بخشی به این مطالبه به حق روستاییان در مورد توسعه پایدار در روستا نیازمند مولفه های مختلفی است، واگذاری اداره امور روستا به روستانشینان، کاهش تصدی گری دولت ها در روستا و حذف کاغذبازی زاید و حذف واسطه گری در تولید و خدمات روستاییان به شهرها همچون این موارد است.
پرهیز از ترسیم نگاههای تک بعدی برای روستاها و ترسیم راهبردهای تقلیدی در راه توسعه مانع بزرگی از تمرکز بر ظرفیت های هر روستاست، برای توسعه هر روستا باید داشته های فرهنگی اجتماعی و جغرافیایی هر منطقه بعنوان بستر توسعه مورد ارزیابی و برنامه ریزی قرار بگیرد. روستاهای گلستان در زمینه کشت برنج، گندم، سویا، پنبه، زیتون و حبوبات در زمینه کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن دارد.
در بخش برخورداری از جاذبه های طبیعی و تاریخی در حوزه گردشگری بسیار سرشار از فرصت های متعد هستند و به سبب اسکان بیشتر از ۱۵ قومیت ایرانی در استان از جاذبه های فرهنگی و صنایع دستی گوناگونی برای جذب توریست برخوردار می باشند اما با وجود همه این مزایا و اتفاقات خوبی که در سالیان گذشته در روستاها بوجود آمده مقوله مهاجرت از روستاه و تخریب منابع طبیعی و تغییرکاربری اراضی زراعی همچنان مشهود است.


عبدالرحیم بلاشی دانش آموخته کارشناسی ارشد اقتصاد نظری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: روستاها برای تجربه توسعه پایدار و نقش آفرینی در تحولات کلان کشور نیازمند آن هستند تا بعضی از چالش های پیش روی خویش را برطرف سازند، چالش هایی که به صورت معمول در همه نقاط کشور همچون روستاهای گلستان در ترازهای مختلفی مشاهده می شود.
لزوم تأمین زیرساختهای مناسب
وی اظهار داشت: یکی از چالش های روستاهای استان گلستان نبود زیرساخت های مناسب جهت ایجاد و توسعه اشتغال مبتنی بر صادرات است، به زبان ساده تر آنکه مبحث رقابت پذیری محصولات و خدمات عرضه شده در مناطق روستایی برای روستانشینان تبیین نشده است.
بلاشی اشاره کرد: این مورد سبب کاهش درآمد سرانه روستاییان شده و باعث مهاجرت بی رویه نیروی کار مناطق روستایی به شهرها شده است که این رویکرد در کنار خالی شدن مناطق روستایی از نیروی کار خبره و ماهر، حاشیه نشینی در مناطق شهری و تبع آن افزایش معضلات اجتماعی، اقتصادی و ازدیاد بزهکاری و توسعه فقر را رقم زده است.
بلاشی به مبحث صدمه پذیری بالای مناطق روستایی در مقابل مخاطرات غیر مترقبه اشاره و افزود: این مولفه بعنوان یکی از عناصر تشدید کننده در مهاجرت روستاییان نقش بسزایی دارد متاسفانه برای تاب آوری روستاها در مقابل سوانح طبیعی بعنوان نگاهی عملیاتی اقدامات ثمر بخشی انجام نشده است.
ضرورت کاهش ضایعات محصولات کشاورزی
وی اضافه کرد: نبود برنامه ریزی در زمینه کاهش ضایعات محصولات کشاورزی سبب شده تا حدو ۳۰ درصد محصولات کشاورزی در فرایند تولید تا مصرف به هدر می روند که این مورد در طولانی مدت به اقتصاد روستانشینان لطمات زیادی می زند.
بلاشی بیان نمود: بی توجهی به ایجاد ارزش افزوده در تولیدات روستایی. خام فروشی، کیفیت پایین بسته بندی، عدم استفاده از تکنولوژی های جدید در افزایش بهره وری محصولات کشاورزی از دیگر چالش هایی است که روستاییان گلستان با آن دست به گریبان هستند و عدم توفیق کامل در توسعه صنایع تبدیلی در مناطق روستایی همچون عواملی است که سود حاصل از تولید را کاهش داده و به عبارت دیگر ارزش افزوده چندانی را نصیب این جوامع و به تبع آن، کشور در زمینه صادرات ننموده است.


رفع مشکلات به تحقق توسعه پایدار در روستاها منجر می شود
دبیر مجمع نمایندگان گلستان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: تلاشهای زیادی برای ایجاد فرصت های شغلی از راه توسعه مشاغل خانگی در روستاهای استان گلستان انجام شده است و اهتمام بر آن است تا بر مبنای مزیت نسبی و شرایط اقلیمی هر روستا مشاغلی با درآمد مکفی در روستاهای این منطقه شکل بگیرد.
غلامرضا منتظری اضافه کرد: رفع مشکلات پیش روی روستاییان و ایجاد ارزش افزوده برای تولیدات روستانشینان در حوزه های مختلف اهم از زراعت، باغداری، صنایع دستی و یا حتی گردشگری همچون سیاست های است که به تحقق توسعه پایدار در روستاها جامعه عمل می پوشاند.
وی به مبحث دانش آموختگان بیکار در روستاها اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه ریزان استان برای طرح ریزی مشاغل در روستاها باید ابتدا نیاز سنجی کنند، یعنی ابتدا ظرفیت های روستا و یا اطلاعات دانش آموختگان هر روستا را احصا و بر مبنای رشته و سواد تحصیلی آنها مشاغل روستایی را توسعه دهند.
وی افزود: مزارع کرم ابریشم، گیاهان دارویی، پرورش دام و طیور، توسعه واحدهای بومگردی همچون ظرفیت های روستاهای گلستان است که با حمایت های مالی و برنامه ریزی درست، تحقق توسعه استان را عملی می کند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گلستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: باید بپذیریم که ﺗﻮسعه ﺭﻭﺳﺘﺎﻳی ﻓﺮﺍﺗﺮ ﺍﺯ ﺗﻮسعه ﮐﺸﺎﻭﺭﺯﻱ است و ﻣﻮﺿﻮﻋﺎﺕ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻥ مانند ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎﻱ ﻏﻴﺮ ﺯﺭﺍﻋی، ﺍﮐﻮﺗﻮﺭﻳﺴﻢ، ﺻﻨﺎﻳﻊ ﺩﺳﺘی، فعالیت ﻫﺎی ﺑﻴﺮﻭﻥ ﺍﺯ ﻣﺰﺭﻋﻪ، ﺗﻮسعه ﺯﻳﺮﺳﺎﺧﺖ ﻫﺎی ﻛﺎﻟﺒﺪی ﻭ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋی را شامل می شود.
علی نصیبی اضافه کرد: ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ ﻭ ﻣﺘﻮﺍﺯﻥ ﺩﺭ بهره برداری از منابع ﻃﺒﻴﻌی، ﺍﺭﺗﻘﺎی ﮐﻴﻔﻴﺖ ﺯﻧﺪﮔی ﻭ ﮐﺎﻫﺶ ﻓﻘﺮ، ﮔﺴﺘﺮﺵ ﻣﺸﺎﺭﮐﺖ ﻣﺆﺛﺮ، ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻓﺮﺻﺖ ﻫﺎی ﺑﺮﺍﺑﺮ ﻭ ﺩﺍمنه ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﻭﻳﮋﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺯﻧﺎﻥ ﻭ ﺟﻮﺍﻧﺎﻥ، ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻭ ﺍﺭﺗﻘﺎی فعالیتﻫﺎی ﺍﻧﺴﺎﻧی ﺩﺭ ﻣﺤﻴﻂ ﺭﻭﺳﺘﺎیی، ﺍﺭﺗﻘﺎی ﺑﻬﺮﻩ ﻭﺭی ﺩﺭ ﮐﺸﺎﻭﺭﺯی، ﺍﺳﺘﺤﮑﺎﻡ ﺭﺷﺪ ﺍﻗﺘﺼﺎﺩﻱ ﻭ متنوع ﺳﺎﺯی ﺍﻗﺘﺼﺎﺩ روستا همچون موضوع هایی است که در سالهای اخیر به آن پرداخته شده است.
وی اظهار داشت: در بعضی از روستاهای استان در حوزه اشتغال و کارآفرینی فعالیتهای قابل ملاحظه ای صورت گرفته که می توانند حتی بعنوان الگو در سطح کشور مطرح باشند.
وی اضافه کرد: اقداماتی همچون زهکشی اراضی کشاورزی در نوار شمالی، رونق مشاغل جدید همچون واحدهای بومگردی و طبیعت گردی، توسعه کشت گیاهان دارویی و ایجاد تشکل های منسجم در بخش صنایع دستی ظرفیتهای جدیدی را برای روستاهای گلستان پدید آورده است.
به تاکید نصیبی تداوم پرداخت تسهیلات ارزانقیمت به سرمایه گذاران و کارآفرینان روستایی استان گلستان می تواند کمک شایانی به ایجاد اشتغال در این مناطق دارای ظرفیت های فراوان داشته باشد.
وی افزود: از مجموع حدود یک هزار روستای گلستان در سالهای اخیر در خیلی از آنها، اقامتگاه های بومگردی تأسیس شده که می تواند در توسعه توریست روستایی نقش آفرین باشد، با ایجاد آگاهی و افزایش اطلاعات در روستاها در زمینه بومگردی اصولی و این که بومگردی چیست و چه کمکی به توسعه و ماندگاری جوامع محلی می کند میتوان امیدوار بود تا در آینده از خانه های مهمانپذیر روستایی به سمت بومگردی هایی حرکت نماییم که به واقع نمادی از فرهنگ ها و سنت ها و نوع و سبک زندگی در یک روستا بوده و در کوشش برای حفظ طبیعت و فرهنگ منطقه هستند.


نصیبی اظهار داشت: علاوه بر جاذبه های طبیعی، میتوان روستاهای گلستان را در زمینه تاریخی هم دارای ظرفیت های بی شماری دانست؛ بافت قدیمی و خاص روستاها در خیلی از مناطق که همچنان به همان سبک و سیاق قدیم باقی مانده و از آفت شهری شدن، رها ماندند می تواند بعنوان منبع مهمی برای جذب توریست محسوب شود از این نوع روستاها میتوان به فارسیان در شهرستان آزادشهر اشاره نمود.
وی در مورد آخرین آمار در ارتباط با روستاهای استان اظهار داشت: برپایه آخرین سرشماری رسمی کشور در سال ۹۵، بیشتر از ۸۷۱ هزار نفر از گلستانی ها که رقمی معادل ۴۶ و ۶ دهم درصد از جمعیت را می سازند در روستاها سکونت دارند.
نکته دیگر اینکه درصد روستانشینی در کشور ۲۵ و ۹ دهم درصد بوده و جمعیت روستانشین استان گلستان ۲۰ و ۷ دهم درصد بیشتر از میانگین کشوری بوده که از لحاظ درصد جمعیت روستانشین، گلستان رتبه دوم کشور را داراست.
در هفت شهرستان از ۱۴ شهرستان استان، روستاییان بیشتر از ۵۰ درصد جمعیت شهرستان را می سازند، بعنوان نمونه در مراوه تپه ۸۴ و ۲۲ دهم درصد جمعیت، در آق قلا ۶۸ و ۳ دهم درصد، در کلاله ۶۴ و ۲ دهم درصد و در گالیکش ۶۳ درصد جمعیت در روستاها سکونت دارند.
روستاهای گلستان در اقتصاد، فرهنگ استان نقش بسزایی دارند که باید ابعاد مختلف آنرا به صورت تخصصی ارزیابی کرد و همبستگی، وفاق و حس تعلق روستاییان از مهم ترین ظرفیت های توسعه مناطق روستایی هر منطقه است و لزوم دارد ظرفیت های تاریخی، فرهنگی و اقتصادی روستاها به نحو مطلوب شناخته و شناسانده شود تا از آنها در برنامه های توسعه استان به خوبی بهره ببریم.
گلستان روستای موفق کم ندارد از موفقیت اهالی روستای وامنان، سیب چال، نراب و کاشیدار آزادشهر در کشت زعفران، از برند شدن روستای عطاآباد آق قلا بعنوان مرکز تولید مبل، روستای قازانقایه مراوه تپه و برداشت پشته وحشی و صادرات آن به کشورهای دیگر فقط نمونه هایی از حرکت مترقی روستاهای گلستان در سال های اخیر است که به نمادی از استقامت و خودباوری تبدیل گشته اند.
کارشناسان معتقدند که شکوفایی همه ابعاد ظرفیتهای روستاهای استان گلستان با همت و برنامه ریزی دولت جهادی سیزدهم میسر است چون که روستاهای گلستان حرف های زیادی برای توسعه دارند که تابحال به معنای واقعی شنیده نشده است اما مسئولان نهادهای مربوط در این دولت مردمی قطعا با شنیدن صدای روستاهای همه جای کشور روی توسعه را برای اهالی آن فراهم خواهند کرد.
استان ۲ میلیون نفری گلستان ۱۴ شهرستان و هزار روستا دارد.منبع:

1400/07/18
11:52:04
5.0 / 5
881
تگهای خبر: برنامه , برند , تاریخی , توریست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر