مراقب این کلاهبرداری ها باشید

مراقب این کلاهبرداری ها باشید

پکیج قیمت خودشان را دارند و می کوشند مسافر را مجاب کنند تا از آنها تورهای گشت جزیره و تفریحات آبی را بخرند؛ تورهایی که هیچ تضمینی برای با کیفیت اجراشدن آنها وجود ندارد و به اسم کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی از سر و ته آن می زنند!سرتاسر جزیره کیش پر از آژانس هایی است که تورهای گشت جزیره، جاهای دیدنی و تفریحات آبی را می فروشند. داخل هر آژانس ال سی دی هایی نصب شده و ویدئوهایی از تورهایی که برگزار می گردند درحال پخش است. همراه با توضیحات، تصاویر تورهای برگزارشده هم به مسافران نشان داده می شوند. از پاراسل و شاتل سواری گرفته تا غواصی و جُنگ های شبانه همراه با موسیقی زنده که گفته می شود همه پروتکلهای بهداشتی برای اجرای آنها رعایت می شود.

داخل آژانس شلوغ است و پشت پیشخوان سراسری، جوانان زیادی درحال توضیحات تورها و جذب مشتری اند. صدای توضیحات فروشنده ها با صدای کشیدن کارت مسافران گره خورده است.

پکیج قیمت ها همراه با تصاویر رنگارنگ تفریحات روی میزها گذاشته شده است. ۱۵ دقیقه درباره تفریحات مختلف جزیره و تورهایی که برگزار می گردد توضیح می دهد، یک کاغذ جلوی رویش می گذارد و تورهای مورد علاقه مسافر را طبق روزهای اقامتش می نویسد. در نهایت هم طوری که مسافر متوجه نشود می گوید تخفیف ۲۰ درصدی روی هر تور هم برایش لحاظ شده و شماره تلفن مسافر را در سیستم روبه رویش وارد میکند و از مدیر آژانس می خواهد یک پسورد هم برایش صادر کند. هر چه مسافر می گوید دست نگه دارد و هنوز تصمیم نگرفته است، باز هم صفحه ای برایش باز می کند و شروع می کند به توضیحات بیشتر تا مسافر مجبور شود حتی یک تور هم شده خریداری کند. مسافر راضی نمی گردد و می خواهد پس از مشورت با همسفرانش تا فردا خبر قطعی را بدهد. فروشنده عصبانی می شود و اینطور جواب می دهد: «شما که قصد خرید نداشتی چرا انقدر از من حرف کشیدی؟ حالا یوزرنیم و پسوردت می سوزه و اگه فردا بیای دیگه نمی تونم بهت تخفیف بدم». مشاجره بین فروشنده تور و مسافر بالا می گیرد و با پادرمیانی مدیر آژانس فروکش می کند. مسافر این جمله را می گوید و از در بیرون می زند: «شما مسافرا رو چی فرض کردین که فقط می خواین به هر طریقی که شده تورتونو بفروشین؟ خب یوزنیم و پسوردی که وارد کردین بسوزه، فدای سرم. میرم از یه جای دیگه تور می خرم.»

به محض این که مسافر پایش را بیرون می گذارد اهالی آژانس آغاز به مسخره کردن او می کنند و پشت سرش حرف می زنند و دور هم می خندند.

به آژانس دیگری سر می زنم. فروشنده درحال توضیح دادن به مسافرانی است که برای خرید تفریحات آبی آمده اند: «اینجا کلوپ های آبی ستاره بندی شدن. پیشنهاد می کنم شما هم برین یه کلوپ پنج ستاره، شاید گرون تر باشه اما مطمئن تره و خطر کمتری داره. قیمت اصلی پاراسل سواری ۳۲۰ هزار تومنه که من می تونم بهتون برای هر نفر ۲۰ هزار تومن تخفیف بدم. مطمئن باشین که هیچکی مثل ما نمی تونه بهتون انقدر تخفیف بده. شما نزدیک ۴۰ دقیقه سوار قایق تندرو میشین و روی دریا قایق سواری می کنید و هفت دقیقه هم روی هوا هستید. خیلی خوبه و من پیشنهاد می کنم حتما امتحانش کنید.» خریدار که راضی شده کارتش را درمی آورد و معامله شکل می گیرد.

میز کناری همان آژانس، پکیج سافاری می فروشد: «ببین عزیزم هیچ آژانسی به اندازه ما انقدر تخفیف نمیده. حالا میل خودته و می تونی چند جای دیگه هم سر بزنی اما مراقب باش چون همه جای جزیره تورهای مطمئنی بهت نمی فروشن. من می تونم ۲۷ هزار تومن بهت تخفیف بدم و شما با ۳۰۰ هزار تومن یه روز خوبو پشت سر بذاری و هم سافاری بری و هم شترسواری، موتورسواری و کارتینگ رو یه جا داشته باشی. تازه اگه تورهای دیگه ت هم از همین جا بخری می تونم ۳۰ هزار تومن بهت تخفیف بدم. بطورمثال تور گشت دور جزیره رو با اتوبوس دو طبقه همه جا ۹۷ هزار تومن حساب می کنن اما من برای شما ۳۰ هزار تومن حساب می کنم. خوبه؟»

- رفت و برگشت از هتل هم روی تور سافاری تون هست؟

- نه عزیزم. این پکیج ترنسفر رفت و برگشت نداره اما باز من می تونم یه آفر خوب دیگه بهتون بدم. شما تاکسی بگیر، برو اونجا و رسیدتو نشون بده به اندازه مبلغی که کرایه تاکسی دادی از خدمات کافی شاپش استفاده کن.

- خانوم، تا اونجا ۴۰ هزار تومنم کرایه دادم. آخه تو کافی شاپ خوارکی ۴۰ هزار تومنی داریم؟

فروشنده می خندد و با طنازی خاصی بحث را به گرانی و تورم می کشاند و تورش را می فروشد.

سراغ یکی از آژانس هایی که در یکی از مراکز تجاری دایر است می روم و قیمت تور گشت جزیره را می پرسم. پاسخ این است: «قیمت تورِ دور جزیره با اتوبوس دو طبقه ۹۵ هزار تومنه و همون تور با ون ۴۵ هزار تومنه که فرق خاصی ندارن و فقط یکیش به خاطر اتوبوس دو طبقه گرون تر از اون یکیه وگرنه هر دوشون شامل بازدید از درخت سبز، کلبه هور یا دماغه، خانه بومیان کیش، دیدن غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی، کاریز یا همون شهر زیرزمینی، شهر تاریخی حریره و خرید از بازار عرب ها میشه.»

فروش تورها فقط به آژانس ها ختم نمی شوند بلکه بمحض رسیدن پای مسافر به فرودگاه اهتمام می شود هر کسی تور خودش را بفروشد. برای مثال بلیت پارک آبی در فرودگاه با ۴۱۰ هزار تومان فروخته می شود اما همان بلیت در مراکز دیگر با۵۰۰ هزار تومان عرضه می شود و هیچکس هم نمی داند این میزان تخفیف بر چه اساسی محاسبه می شود! تعدادی از مسافرانی هم که از این تور بهره برده اند می گویند تعدادی از دستگاهها به سبب شیوع ویروس کرونا تعطیلند و امکان استفاده از آنها وجود ندارد اما فروشنده ها هنگام فروش به این مساله اشاره نمی کنند.

به محض ورود مسافران به هتل، مسئول فروش تورهای داخل هتل هم با برنامه های متنوع وارد می شود و جلوی مسافران را می گیرد و به آنان تاکید می کند که گول فروشنده تورهای آژانس های جزیره را نخورید!

پروتکل بهداشتی در تورهای فروخته شده رعایت نمی شوند و تمام صندلی های یک ون را پر از مسافر می کنند و با یک آهنگ شاد و تشویق مسافران به کف زدن، سر و ته تور را هم می آورند.

همراه یکی از همین تورها می شوم تا نحوه برگزاری آنرا از نزدیک ببینم. تور با ۴۵ دقیقه تاخیر انجام می شود. ون پر از مسافر است و هیچ صندلی خالی وجود ندارد. تنها وسیله تهویه ماشین، کولر است و راهنما اجازه نمی دهد پنجره ها باز باشند. تازه ترین آیکونی که به تورها اضافه شده عکاسی از مسافران توسط راهنمای گردشگریست. همه راهنماها بدون استثنا بجای کارت راهنمایان، یک دوربین دیجیتال دور گردنشان آویزان می کنند و بیشتر وقتشان را برای عکاسی از مسافران می گذارند که نتیجه عکس ها کادربندی های عجیب و غریب و بدون آشنایی با فنون عکاسی است! یکی از توضیحات اولیه راهنما به مسافر این است که مسافران دیگر را معطل نگذارند و سر ساعت سوار ماشین شوند در صورتیکه خودشان وقت مسافران دیگر را تلف می کنند تا از چند مسافر خاص که می دانند مشتری عکس هایشان هستند، عکاسی کنند.

تقریبا همه راهنمایان و راننده تورها مهاجرند و در جزیره کار می کنند و بمحض ورود به هر مکان دیدنی از مسافران می خواهند ورودی را خودشان بپردازند. زمانی هم که مسافران اعتراض می کنند که هنگام خرید تور چیزی در این زمینه به آنان گفته نشده است اظهار بی اطلاعی می کنند و می گویند «باید با آژانس صحبت کنید».

شهر تاریخی حریره از داخلِ ونِ درحال حرکت به مسافران نشان داده می شود، وقت مسافران برای تماشای غروب آفتاب در کنار کشتی یونانی هم توسط راهنمای تور و عکاسی از یک زوج تلف می شود. بازدید از بازار عرب ها که هنگام خرید تور وعده آن داده شد، جایش را به بازدید از یک بازار جدید و کثیف می دهد که محدود به چند غرفه با اجناس بی کیفیت و بُنجل است تا راهنمایان بتوانند عکسهایی که گرفته اند به مسافران بفروشند.

هر فِریم عکس باتوجه به سایز آن با قیمت ۳۵ تا ۱۰۰ هزار تومان و هر فایل آن هم بین ۱۰ تا ۳۰ هزار تومان بصورت جداگانه به مسافران فروخته می شود.

در نهایت مسافرانی که متقاضی دیدن شهر زیرزمینی یا همان کاریز هستند جلوی مجموعه به امان خدا رها می شوند و مابقی مسافران که هر کدام از جلوی هتل محل اقامتشان سوار ماشین شدند، جلوی یکی از مراکز خرید پیاده می شوند.

این ماجرا فقط در کیش وجود ندارد بلکه مسافران در همه شهرها و اماکن گردشگری کم و بیش با چنین سودجویی هایی مواجه می شوند. تورهای گردشگری پس از فراز و نشیبی که شیوع ویروس کرونا برایشان به همراه داشت، فعالیت خودرا با قیمت های افسارگسیخته از سر گرفته اند اما بنظر می رسد این دفعه هیچ نظارتی روی فعالیت آنها وجود ندارد.

وزیر جدید میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بتازگی از دفاتر خدمات مسافرتی خواست که سفر برای اقشار کم درآمد ارزان شود برای اینکه سفر و شادی حق همه مردم است؛ نه فقط یک گروه خاص. با این وجود آنچه مسافران پس از سفر در کنار سوغاتی و خاطره همراه خودشان می آورند نقره داغ شدنشان است.
1400/07/17
20:00:31
5.0 / 5
924
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر