سایه سنگین کرونا بر صنعت توریسم تایلند

سایه سنگین کرونا بر صنعت توریسم تایلند

به گزارش لذت سفر تداوم انتشار کرونا و ناکارآمدی دولت تایلند در واکسیناسیون شهروندانش، برنامه ها برای بازگشایی مرزهای این کشور به روی توریستهای خارجی را در هاله ای از ابهام قرار داده است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از بی بی سی، پرایوت چان اوچا نخست وزیر تایلند اواسط ماه ژوئن (خرداد- تیر ۱۴۰۰) با وعده بازگشایی مرزهای این کشور به روی توریستهای خارجی تا ماه اکتبر (مهر- آبان) همه را غافلگیر کرد. به قول او، وقت آن فرا رسیده تا مقامات تایلند حساب شده خطر کنند. آن زمان کمتر کسی گفته های نخست وزیر را جدی گرفت. اما چرا؟
کشور تایلند از آوریل سال قبل با تمام وجود به پاسداری از مرزهای خود مشغول بوده و از تمام کسانی که از این مرزها رد شدند با قرنطینه و حجم بالایی از کاغذبازی استقبال کرده است. در نتیجه این شرایط گردشگری خارجی که زمانی یکی از پیشران های اقتصاد تایلند بود، سقوط کرد؛ در هشت ماهه اول سالجاری میلادی در مقایسه با ۴۰ میلیون گردشگری که در سال ۲۰۱۹ به این کشور سفر کردند، تنها ۷۰ هزار توریست به خاک تایلند قدم گذاشتند.
ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ به خوبی در تایلند مهار گشت اما ژوئن سال جاری (خرداد- تیر ۱۴۰۰) آمار مبتلایان به سرعت افزوده شد و دولت به خاطر تاخیر در واکسیناسیون مورد انتقاد قرار گرفت. ازاین رو بازگشایی مرز به روی گردشگران تا ماه اکتبر غیر ممکن به نظر می رسید. با این حال، نخست وزیر سر حرفش مانده و بازگشایی بزرگ شروع شده است، البته با چند قدم کوچک و محتاطانه.
مدت منع رفت و آمد در شب یک ساعت کوتاه تر شده و از ساعت ۱۰ شروع می شود و کتابخانه ها و موزهها اجازه فعالیت دارند. گردشگران می توانند به شرط رزرو و عرضه تست منفی کرونا، از خدمات چشمه های آبگرم استفاده کنند. توریستهایی که در مقابل کرونا واکسینه شده باشند حالا به جای دو هفته تنها یک هفته قرنطینه می شوند. چند تخفیف جزئی در محدودیت های کرونایی هم از ماه نوامبر (آبان- آذر) اعلام خواهد شد. باآنکه این خبر خوبی برای صنعت کرونازده گردشگری در تایلند است اما برای بازگرداندن موج گردشگران به این کشور کافی نیست.
کمبود تخت آی سی یو؛ دلیل احتیاط مقامات تایلند
این که چرا مقامات تایلند در مورد بازگشایی مرزها به روی گردشگران تا این حد عصا به دست حرکت می کنند، دو پاسخ ساده دارد: یکی واکسیناسیون و دیگری کمبود تخت مراقبت های ویژه.
با وجود صدور فرمان تسریع روند واکسیناسیون ضد کرونا، دولت تایلند کار واکسینه کردن شهروندان را دیر شروع کرد و هنوز تا رسیدن به هدف رسمی واکسیناسیون دستکم ۷۰ درصد جمعیت عقب است. تا آخر ماه سپتامبر (اوایل مهر) تنها یک چهارم از شهروندان تایلند دو دز واکسن خویش را دریافت کرده بودند و خیلی از آنها که واکسن کم اثر سینوواک به آنها تزریق شده بود حالا باید دز تقویتی تزریق کنند. همچنین، در آخرین پیک کرونا در ماه ژوئیه و اوت (تیر- شهریور) تمام تخت های بخش مراقبتهای ویژه (ICU) در بیمارستان های بانکوک پر شد و خانواده هایی که بیمار بد حال داشتند مجبور شدند در دیگر بخش های کشور به دنبال تخت خالی بگردند و کسی دوست ندارد این تجربه تلخ بار دیگر تکرار شود.
با توجه به میزان مسری بودن گونه دلتای ویروس کرونا، خیلی از کارشناسان بهداشتی معتقدند حتی واکسینه شدن ۷۰ درصد جمعیت تایلند هم برای بازگشایی مرزهای این کشور به روی گردشگران کافی نیست.
تنارک پلیپات که تا همین اواخر معاون دپارتمان کنترل بیماری تایلند بود، در اینباره می گوید: (برای این منظور) نرخ واکسیناسیون بین جمعیت سالخورده و قشر خاص باید ۸۵ یا ۹۰ درصد باشد. به صورت کلی با عنایت به خصوصیات گونه دلتای ویروس کرونا، تایلند زمانی امن است که ۸۰ درصد شهروندان آن واکسینه شده باشند.
مشکلات شدید مالی این روزها در فروشگاه های تعطیل تایلند، صف های طولانی برای دریافت مجانی غذا و در میان جوانان خشمگین و بیکار که به جنبش اعتراضی ضدحکومت تایلند پیوسته اند و هر آخر هفته در گوشه ای از بانکوک با پلیس درگیر می شوند، مشهود است. شاید همین وضعیت است که دولت تایلند را مجبور کرده زودتر از آنچه مناسب می باشد، به گردش درآوردن باردیگر چرخ گردشگری اقدام نماید.
ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری بعنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دیماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام نمود.
این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر بیشتر از ۲۳۵ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان چهار میلیون و ۸۱۷ هزار نفر جان باخته اند.
شیوع این ویروس باعث تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همچون جشنواره ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های متعدد همچون فرهنگ گذاشت.

1400/07/16
13:58:33
5.0 / 5
878
تگهای خبر: برنامه , توریست , خدمات , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر