گزیده ای از اخبار میراث فرهنگی در هفته گذشته؛

هفته پرخبر میراث فرهنگی انتصاب دو معاون، یادداشت تفاهم با تاجیکستان

هفته پرخبر میراث فرهنگی انتصاب دو معاون، یادداشت تفاهم با تاجیکستان

لذت سفر: حوزه میراث فرهنگی در نخستین روزهای کاری وزیر جدید با اخبار زیادی همچون انتصاب دو معاون گردشگری و میراث فرهنگی و امضای یادداشت تفاهم با تاجیکستان، کشور همزمان، همراه بود.


وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این هفته تکلیف دو معاونتش را مشخص کرد؛ علی دارابی را به سمت معاونت میراث فرهنگی گمارد و علی اصغر شالبافیان برای معاونت گردشگری انتخاب کرد؛ بااینکه خیلی از کارشناسان با انتخاب دارابی به علت نداشتن سابقه مرتبط معترض بودند اما فعلا همه امیدوارند با آمدن عزت الله ضرغامی تحولات شگرفی در این وزارتخانه اتفاق بی افتد. البته هنوز تکلیف معاونت صنایع دستی این وزارت خانه مشخص نشده و باید منتظر بود و دید چه کسی عهده دار این حوزه می شود.
البته در طول این مدت ضرغامی با رییس جمهوری رهسپار کشور تاجیکستان شدند و در حاشیه سفر آیت الله سیدابراهیم رئیسی به تاجیکستان (پنجشنبه تا شنبه، ۲۵ تا ۲۷ شهریور)، سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و تاج الدین جوره زاده رییس کمیته گردشگری تاجیکستان یادداشت تفاهم همکاری در زمینه گردشگری امضا کردند.
دو طرف ایرانی و تاجیک در دیدار و مذاکره راه های توسعه گردشگری تاریخی، فرهنگی، محیط زیستی و سلامت را بررسی کردند.


ضرغامی: باید زیر میز ایران هراسی بزنیم
عزت الله ضرغامی در توییتی نوشت: برای رونق گردشگری باید زیر میز ایران هراسی بزنیم.
در توییت عزت الله ضرغامی آمده است: امروز همراه رییس جمهور به تاجیکستان آمده ام. گردشگری بین ما و آنها به علت برخی سوءتفاهم ها بسیار عقب مانده است. باید زیر میز ایران هراسی بزنیم و ایران دوستی را جایگزین نماییم. تاجیک ها خیلی خوبن! تندیس های بزرگ رودکی و اسماعیل سامانی در میادین بزرگ شهر دوشنبه خاطره انگیز است.
تدفین نوزادان و کودکان عصر آهن در ظروف آشپزخانه ای
مصطفی ده پهلوان سرپرست هیأت دیرینه شناسی اظهار داشت: بخش زیادی از گورهای گورستان نویافته عصرآهن قره تپه سگزآباد محل دفن نوزادان و کودکان در سنین مختلف است که با شیوه های مختلف در داخل ظروف آشپزخانه ای، بصورت تک نفره با هدایای تدفینی یا در گورهای چندنفره کنار بزرگسالان قرار دارند.
ده پهلوان با بیان این خبر اظهار داشت: در فصل پایانی جستجوهای دیرینه شناسی گورستان نویافته عصرآهن ۲ و ۳ قره تپه سگزآباد قزوین تصمیم بر این گرفته شد که تمام تمرکز پروژه کاوش بر بخش جنوب غربی (بخش A) ترانشه ۱۲ گورستان نویافته در ابعاد ۸×۷ متر باشد تا بتوان گاهنگاری دقیق و لایه نگاری درستی از این گورستان ارائه داد و به درک بهتری از شیوه ها و سنت های تدفین دوره های مورد اشاره رسید.


چند کتیبه تاریخی در اطراف میراث جهانی تخت جمشید کشف شد
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اعلام نمود: چند کتیبه تاریخی مهم در اطراف مجموعه میراث جهانی تخت جمشید در دامنه کوه رحمت کشف شد.
هادی شه دوست شیرازی اضافه کرد: این کتیبه ها احتمالاً مربوط به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی است که به خط فارسی باستان و در دل سنگ نگاشته شده است.
او اظهار داشت: مضمون یکی از این کتیبه مربوط به یک شخص است که اسم آن لطمه دیده است و واژه دبیر و سال چهارم یزدگردی و منطقه در آن مشاهده شده است که متعلق به یک استودان (استخوان دان) دبیر بوده است.
وی ابراز کرد: کتیبه ها از طبقه بندی مهم ترین اسناد تاریخی بشمار می رود و اهمیت این کتیبه ها به تواتر خط و زبان فارسی بازمی گردد و بسیاری واژه ها در کتیبه ها و پیشینه زبان فارسی را در برخی از کتیبه ها می بینیم.


کاروانسرای افضل شوشتر در راه ثبت جهانی
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شوشتر اظهار داشت: کاروانسرای افضل یکی از آثار تاریخی و ثبت ملی این شهرستان در راه ثبت در لیست میراث جهانی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) قرار گرفته است.
علی محمد چهارمحالی بیان کرد: این اثر از بناهای باارزش به جا مانده از دوره قاجار است که همنشینی با محله دلدل در بافت کهن و پیکره ای از بازار و خیابان تاریخی سپه آنرا از موقعیت منحصر به فردی برخوردار کرده است.
وی اضافه کرد: کاروانسرای افضل بمنظور بارانداز بعضی محصولات تجاری در دوره قاجار راه اندازی شده و در دوره هایی نیز بعنوان محل ثبیت (سیلو) شوشتر به کار خود ادامه داده است.
رییس اداره میراث فرهنگی شوشتر گفت افزود: معمار این بنا حاج جعفر معمار، از معماران بزرگ و نامی همان دوره بوده که چندین سازه را در شوشتر همچون خانه مستوفی، برخی از املاک افضل، و بخش هایی از قلعه تاریخی سلاسل را بنا کرده است.راه اندازی می شود
رئیس بنیاد فرهنگی مقبره الشعرا استاد شهریار از راه اندازی خانه موزه این شاعر ایرانی به زودی در پارک بهجت آباد تهران آگاهی داد.
جواد وند نوروز درباره زمان راه اندازی خانه موزه استاد شهریار، گفت: این خانه موزه با همکاری شورای اسلامی شهر تهران تا ماه های آتی در پارک بهجت آباد تهران راه اندازی می شود. عمده آثار استاد شعر و ادب پارسی اکنون در خانه موزه استاد شهریار واقع در شهرستان تبریز درحال فعالیت است.
وی با اعلان اینکه قسمتی از آثار استاد شهریار شامل شعرهای دست نوشته خارج از این موزه است، افزود: پارک بهجت آباد تهران منسوب به استاد شهریار است و به علت رخ دادن واقعه عرفانی برای وی در این پارک، ساختمانی در ضلع شمال شرقی تهران به خانه موزه استاد شهریار تبدیل می شود.
وند نوروز اشاره کرد: این خانه موزه با همکاری شورای اسلامی شهر تهران به نمادی از زندگی استاد شهریار همین طور سایر شعرا مانند پروین اعتصامی، خاقانی، حافظ و سعدی تبدیل می شود.
موزه های تهران باز شد
مدیرکل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: با تغییر رنگ کرونائی تهران از قرمز به نارنجی، موزه های میراث فرهنگی آماده بازدید علاقه مندان شدند.
محمد رضا کارگر با بیان این خبر اظهار داشت: موزه هایی که در شهرهای رنگ کرونائی نارنجی قرار دارد، از شنبه، ۲۷ شهریور به روی علاقمندان باز است.
وی با بیان اینکه با نارنجی شدن رنگ تهران موزه های این استان نیز باز هستند، اضافه کرد: رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی، همچون شرایط بازدید از موزه هاست.
کارگر قبل از این گفته بود؛ برمبنای آخرین دستور ستاد ملی کرونا، موزه ها از گروه سوم مشاغل به گروه دوم انتقال یافته اند که در صورت اعلام وضعیت نارنجی، اجازه بازگشایی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی را دارند.
وی اظهار داشت: وزارت میراث فرهنگی در تلاش است، ستاد ملی مقابله با کرونا را متقاعد کنند که موزه ها را در رده مشاغل گروه اول قرار دهند.
بسته حمایتی جدید صنعت گردشگری به زودی اعلام می شود
معاون گردشگری وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا از تدوین بسته حمایتی جدید برای فعالان این صنعت آگاهی داد.
ولی تیموری با بیان این خبر اظهار داشت: تا کنون ۳ بسته حمایتی از شروع همه گیری کرونا برای پشتیبانی از فعالان صنعت گردشگری تدوین و ابلاغ گردیده بود و ستاد ملی مقابله با کرونا باتوجه به استمرار شرایط متقاعد به تدوین طرح جدیدی شد.
وی با اشاره مصوبه هشتاد و چهارمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه بیستم شهریور، اظهار داشت: در بند سوم این جلسه قرار شد طرح و بسته حمایتی از صنعت گردشگری در روزهای کرونا تدوین و تا هفته آتی به دولت ارائه شود؛ تا دولت بعد از بررسی و تصویب ابلاغ کند.
تیموری با بیان اینکه مهلت سومین بسته حمایتی دولت به فعالان صنعت گردشگری تا اختتام شهریورماه جاری است، اضافه کرد: باتوجه به استمرار شرایط و لطمه فراوان این صنعت از کرونا نیازمند بسته حمایتی جدید بودیم و بدین جهت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مبادرت به ارائه طرحی بمنظور پشتیبانی از فعالان این صنعت در ستاد ملی مقابله با کرونا کردیم که با کلیت آن موافقت شد.
تخفیف ۳۰درصدی برای حضور در نمایشگاه صنایع دستی
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایران گردی و جهان گردی از تخفیف ۳۰درصدی برای غرفه داران هنرمند برای حضور در نمایشگاه صنایع دستی در مهرماه آگاهی داد.
خشایار نیکزادفر با اعلام این خبر اظهار داشت: سی و پنجمین نمایشگاه ملی صنایع دستی در تاریخ ۲۷ تا ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۰ برگزار می گردد و هنرمندان برای اجاره غرفه می توانند از تخفیف ۳۰ درصدی استفاده کنند.
وی با بیان اینکه این نمایشگاه صنایع دستی تهران قرار بود در مردادماه برگزار شود، اظهار داشت: این نمایشگاه به علت شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز تهران کنسل شد و با پیگیری های انجام شده و هماهنگی به عمل آمده شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی جمهوری اسلامی ایران مجوز رسمی از طرف کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی کرونا صادر شد.


تسهیلات مسکن به هنرمندان صنایع دستی اعطا می شود
مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از اعطای تسهیلات مسکن به هنرمندان صنایع دستی امسال آگاهی داد.
فرهاد فلاح با اشاره به برنامه های حمایتی این وزارتخانه برای هنرمندان صنایع دستی، اظهار داشت: بر طبق ماده ۷ قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۱۳۹۶ در خصوص اعطای تسهیلات مسکن به هنرمندان و صنعتگران صنایع دستی، بانک مرکزی مکلف شده قسمتی از تسهیلات مسکن بانکهای عامل خودرا به این صنعتگران اختصاص دهد.
مدیرکل دفتر پشتیبانی از تولید معاونت صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موفق به دریافت ۲ هزار سهمیه تسهیلات مسکن در سال ۱۴۰۰ شدیم.
فلاح افزود: بر طبق دستور بانک مرکزی به بانک مسکن مقرر شد، سقف تسهیلات خرید مسکن در شهر تهران ۶۰۰ میلیون ریال، در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۵۰۰ میلیون ریال و در سایر مناطق شهری ۴۰۰ میلیون ریال تعیین شود.


منبع:

1400/07/06
11:09:17
5.0 / 5
948
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر