گام مشترک برای بهره مندی مازندران از جام جهانی قطر

گام مشترک برای بهره مندی مازندران از جام جهانی قطر

به گزارش لذت سفر استقبال مسؤلان گردشگری مازندران و وزیر جدید گردشگری از ایده مطرح شده در ایرنا در خصوص بهره مندی از فرصت جام جهانی۲۰۲۲قطر با عنایت به در پیش بودن اکسپو دوبی و رویداد ساری ۲۰۲۲، جریانی برای برنامه ریزی مبتنی بر همکاری رسانه ها، مدیران و متخصصان گردشگری مازندران بوجود آورده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از خبرگزاری ایرنا، راه اندازی خط مستقیم پروازی کیش-رامسر و اتصال عروس شهرهای ایرانی به مروارید خلیج فارس در هفته گذشته بهانه تهیه گزارشی در خبرگزاری ایرنا با محوریت برنامه ریزی برای بهره برداری مازندران از پرمخاطب ترین رویداد ورزشی جهان یعنی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شد ؛ گزارشی که در آن تاکید شده مازندران می تواند حالا با پرواز مستقیم کیش-رامسر و کوتاه شدن فاصله زمانی محل برگزاری رقابت های جام جهانی ۲۰۲۲ تا رامسر که زیرساخت های مناسبی برای جذب گردشگران را دارد، به فکر بهره برداری از سرریز مسافران جام جهانی در قطر باشد ؛ فرصتی که با رویداد بین المللی ساری ۲۰۲۲ همزمان است و در پیش بودن رویداد مهم اقتصادی اکسپو دوبی هم شرایط برای برنامه ریزی درست و تعریف مسیر رسیدن به این هدف را هموارتر می کند.
این ایده مطرح شده توسط خبرگزاری ایرنا مورد استقبال و توجه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران قرار گرفت و بعد از مطرح شدن با وزیر جدید میراث فرهنگی، بعنوان یکی از نکات قابل توجه برای این استان پیگیری آن در دستور کار قرار داده شد. در اولین گام هم مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران همراه با دو تن از معاونان و سه کارشناس این اداره کل برای برداشتن گام های بعدی به منظور تبیین مسیر پیش رو در دفتر خبرگزاری ایرنا حضور بهم رساندند و با رئیس و اعضای دفتر خبرگزاری ایرنا پیرامون این ایده و مسیر دستیابی به اهداف مد نظر به گفتگو پرداختند.
استقبال وزیر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در این جلسه ضمن اشاره به در پیش بودن اکسپو دوبی و دو رویداد ساری ۲۰۲۲ و جام جهانی قطر اظهار نمود: ایده مطرح شده توسط خبرگزاری ایرنا را در جلسه ای با حضور دکتر ضرغامی بیان کردم. پیشنهاد استفاده از سرریز مسافران و تماشاگران جام جهانی قطر مورد استقبال وزیر قرار گرفت و اگر برنامه ریزی درستی داشته باشیم می توانیم با عنایت به زیرساخت های موجود در این عرصه به نتایج خوبی برسیم.
سیف الله فرزانه اظهار نمود: ما حالا زیرساخت های مناسبی برای بهره برداری از این فرصت مناسب داریم که به درستی به کار گرفته شود می توانیم از ساری۲۰۲۲ و جام جهانی قطر بهره برداری مطلوبی برای مازندران داشته باشیم. ضمن اینکه در آستانه رویداد مهم اکسپو دوبی قرار داریم و این فرصت هم برای معرفی زیرساخت های مازندران و جلب توجه کشورهای هدف به ظرفیت های مازندران بسیار پرارزش و غنیمت است.

وی اضافه کرد: برای بهره برداری درست و مناسب از سه رویداد اکسپو دوبی، ساری۲۰۲۲ و جام جهانی قطر به ورود جدی رسانه ها و افزایش توجه همه نهادهای مرتبط و جامعه به هدف مد نظر، یعنی جذب توریست خارجی برای افزایش درآمدهای اقتصادی داریم. جام جهانی برای ما می تواند یک فرصت بسیار مناسب در رونق گردشگری خارجی باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران تصریح کرد: تا کنون گام های گوناگونی برای بهره برداری مازندران از دو رویداد اکسپو و بخصوص ساری۲۰۲۲ برداشته شد، اما با وجود همه تلاش هایی که شده هنوز در جایگاه مناسبی قرار نداریم و عقب هستیم. یک دلیل این وضعیت هم کروناست که همه برنامه ریزی ها را مختل کرد.
فرزانه با بیان اینکه بهره برداری درست از این رویدادها به مشارکت نیاز دارد، خاطرنشان کرد: ما آمادگی هر نوع همکاری را با رسانه ها و فعالان بخش خصوصی برای برنامه ریزی درست به منظور بهره برداری از اکسپو، ساری ۲۰۲۲ و جام جهانی داریم.
نیاز به افزایش مشارکت مردمی
فرصت های مهم مازندران برای بهره مندی از سرریز مسافران جام جهانی ۲۰۲۲ قطر کم تعداد نیستند. از طرفی هم زمانی رویداد ساری۲۰۲۲ هم می تواند به فرصتی برای عملکرد بهتر در برنامه ریزی برای بهره مندی از این فرصت تبدیل گردد، اما برای رسیدن به این هدف به ساختاری هدفمند و دقیق در برنامه ریزی نیاز است که به نظر می آید هنوز در مازندران دیده نشده است.
معاون گردشگری مازندران اعتقاد دارد که این استان در حوزه گردشگری با ضعف اطلاع رسانی و همینطور بازاریابی مواجه می باشد و باید در این عرصه برنامه ریزی مناسبی صورت گیرد تا با استفاده از فرصت های مختلف تبلیغاتی و رسانه ای، توجه همه اقشار جامعه و دستگاه ها برای میزبانی و همینطور توجه گردشگران کشورهای هدف به منظور سفر به رامسر و مازندران بخصوص در ایام برگزاری جام جهانی قطر جلب شود.
مهران حسنی اظهار نمود: یکی از کمیته هایی که برای رویداد ساری۲۰۲۲ تشکیل شده کمیته مردمی است و مشارکت مناسبی هم دارد و یکی از فعال ترین کمیته هاست. باید در کنار فعال کردن بخش خصوصی و پای کار آوردن دستگاههای در رابطه با گردشگری و سفر، از همین ظرفیت های مشارکتی اجتماعی و مردمی بهره گیری نماییم تا عملکرد مطلوب تری داشته باشیم.

لزوم تغییر نگاه به گردشگری در مازندران
البته آن چه که برای تحقق هدف ایده مطرح شده و بهره مندی مازندران از سرریز مسافران جام جهانی قطر باید بیش و قبل از هر نکته دیگری مورد توجه قرار بگیرد، تغییر نگاه به گردشگری در تصمیم سازی ها و برنامه ریزی های در رابطه با این حوزه است. روال مرسوم به برنامه ریزی برای ساختار گردشگری در مازندران فرآیندی اداری و صرفاً آماری است که نتیجه آن معمولاً بهره مندی نامناسب مازندران از گردشگری و رشد نامتوازن این صنعت در استان است. مهم ترین اصل هم در این راه استفاده از نگاه کارشناسانه و علمی به گردشگری می باشد ؛ موضوعی که طی سالهای اخیر خیلی کم در مازندران مورد توجه قرار گرفته و حتی میتوان اظهار داشت که دیده نشد. این در شرایطی است که گردشگری صنعتی فرابخشی و چندوجهی است که برای رونق و توسعه به نگاهی غیر اداری و کارشناسانه نیاز دارد.
دکتر علی ماهفروزی یکی از پژوهشگران و مدرسان صنعت توریسم که در نشست مشترک مسؤلان میراث فرهنگی و تحریریه خبرگزاری ایرنا در مازندران حضور داشت اعتقاد دارد در اولین گام باید نحوه ورود به مسائلی که برای رونق گردشگری مد نظر قرار دارد تغییر کند.
وی اظهار نمود: یکی از اصول مهم برای رسیدن به هدف مد نظر توجه به اصل رقابت پذیری است. باید بپذیریم که ما نمی توانیم فعلاً با کشوری مانند ترکیه در جذب توریست رقابت نماییم. علل گوناگونی هم وجود دارد. مثلاً در بخش صنایع دستی بازار ترکیه پر از تولیدات آفریقاست که با قیمتی ارزان تر از تولیدات ما در بازارشان قرار گرفته است. یا در بخش گردشگری زیرساخت ها و روابط گسترده تری بوجود آورده اند.
طراح و دبیر رویداد بین المللی ساری۲۰۲۲ اضافه کرد: در این رویدادها باید ببینیم از چه زاویه ای می خواهیم وارد فرایند شویم. یعنی باید هدفگذاری مان مشخص و ریل گذاری مان برنامه ریزی شده باشد. البته نباید فراموش نماییم که نمی توانیم ناگهان همه عقب ماندگی های مازندران را برطرف نماییم، اما مهم همین است که به بهانه این فرصت ها گامی درست برداریم تا بخشی از مسیر مد نظر با سرعت بیشتری طی شود.
در صورت تدوین یک راهکار درست و جدی گرفتن سه فرصت مهم اکسپو دوبی، ساری ۲۰۲۲ و جام جهانی قطر، سال ۲۰۲۲ می تواند برای مازندران فصل جدیدی را در جذب توریستهای خارجی و رونق صنعت توریسم ارزآور آغاز کند. اما این هدف مهم زمانی محقق می شود که مسؤلان مازندران و فعالان گردشگری این استان از همین حالا به فکر تدوین برنامه ای جامع و همه جانبه نگر برای بهره مندی از این فرصت مناسب باشند.


1400/07/03
10:14:10
5.0 / 5
1015
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر