شرکتهای هواپیمایی در حق زائرین امام حسین (ع) جفا کردند

شرکتهای هواپیمایی در حق زائرین امام حسین (ع) جفا کردند

به گزارش لذت سفر رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران ضمن اشاره به تعداد پروازهای محدود به نجف اظهار داشت: شرکتهای هواپیمایی (ایرلاین ها) به عمد عرضه پروازها را با وجود تقاضای زیاد، افزایش ندادند تا نرخ ها افزایش یابد و در حق زائرین امام حسین (ع) جفا کردند.


امسال دومین سالی است که ویروس کرونا راهپیمایی روز اربعین را با محدودیت مواجه کرده است. هر ساله در این ایام ایرانیان زمینی و هوایی خویش را به کربلا می رساندند. ولی سال جاری و سال قبل شرایط تغییر نمود. سال جاری مسؤلان عراقی شرط ورود به عراق را فقط ورود از مرزهای هوایی اعلام نمودند. سازمان هواپیمایی کشوری هم قیمت بلیت پروازهای دوطرفه تهران- نجف- تهران را ۵ میلیون تومان و قیمت بلیت پروازهای مشهد- نجف- مشهد را ۶ میلیون تومان و قیمت بلیت یکطرفه مسیرهای تهران-نجف و مشهد-نجف را هم به ترتیب ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۴ میلیون تومان اعلام نمود.
همچنین نرخ بلیت پروازهای دوطرفه اربعین از فرودگاه های کرمان، زاهدان و یزد به نجف ۶ میلیون و در بقیه فرودگاه ها ۵ میلیون تومان تعیین شده است. اما آنچه زائرین امام حسین (ع) این روزها شاهد بودند قیمت های بسیار بیشتر و چندبرابری رقم مصوب بود.
حرمت الله رفیعی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اظهار داشت: الان به علت همه گیری کرونا، ایرلاین ها در بسیاری مسیرها داخلی و خارجی با کاهش مسافر مواجه بودند و می توانستند به علت استقبال و حجم مسافر در راه ایران و عراق، هواپیما را به این مسیر انتقال دهند، اما نکردند.
رفیعی اظهار داشت: هم اکنون روزانه ۵ ایرلاین و حدود ۴۰ پرواز به نجف انجام می شود در حالیکه این رقم می توانست به ۱۰۰ پرواز برسد تا تقاضا و عرضه منطقی باشد، ولی ایرلاین ها این کار را نکردند چون حتی در این روزها هم فقط به دنبال سود بیشتر هستند. حتی می توانستند یک هفته پروازهای ترکیه را کاهش داده و هواپیما را در راه تهران- نجف استفاده می کردند اما این کار را هم نکردند.
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران درباره ی قیمت مصوبه ۵ میلیون تومانی بلیت رفت و برگشت در راه تهران - نجف اظهار داشت: حتی این رقم هم زیاد است چونکه قیمت پرواز رفت و برگشت میان تهران و شیراز با وجود بیشتر بودن مسیر حدود یک میلیون ۸۰۰ هزار تومان است اما بلیت رفت و برگشت به نجف- تهران ۵ میلیون تومان است.
وی دلیل این امر را کاهش عرضه در مقابل افزایش تقاضا برای گران کردن مسیر و سود دانست و اظهار داشت: در حالیکه تمام کشور و عراق در روزهای اربعین به دنبال خدمت به زائرین امام حسین (ع) است، ایرلاین ها تنها به دنبال سود بیشتر و بیشتر بودند.
رفیعی با اشاره وجود بلیت بیشتر از نرخ مصوب برای این روزها اظهار داشت: از مدت ها قبل این اتفاق قابل پیشبینی بود و حتی نامه ای به وزیر راه ارسال کردیم اما هیچ کس از پس ایرلاین ها بر نمی آید و حتی تذکر هم آنها را از ادامه تخلف باز نمی دارد.
رئیس انجمن دفاتر خدمات مسافرتی اظهار داشت: ایرلاین ها پروازهای دوطرفه را بسته اند و صرفا به فروش پروازهای یک طرفه روی آورده اند که از جانب سازمان هواپیمایی، ۳ میلیون ۲۰۰ تومان تعیین شده است؛ به عبارت دیگر شرکتهای هواپیمایی ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان با این اقدام سود بیشتری روی فروش بلیت رفت و برگشت هر زائر کسب می کنند.
وی در ادامه با وجود چند هزار آژانس مسافربری اظهار داشت: بعضی از آژانس ها هم با همکاری و توافق با ایرلاین ها تخلف می کنند و باید با ۵ ایرلاین برخورد کرد تا این تخلفات تکرار نشود و البته اعلام تذکر به آنها راه کار نیست.
رفیعی درباره ی قیمت ۴۰ میلیون تومانی پروازها ایرلاین های خارجی در این راه اظهار داشت: این پروازها معمولاً با توقف همراه هستند، مثلاً با مبدا کشورهای عربی در فرودگاه امام خمینی توقف می کنند و سپس به مقصد نجف می روند که ما نمی توانیم برای آنها قیمت تعیین نماییم چون آنها ایرلاین ایرانی نیستند.


منبع:

1400/07/01
11:48:51
5.0 / 5
1029
تگهای خبر: خدمات , شركت , فرهنگی , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر