فعال حوزه گردشگری فارس:

وام های فعالان بوم گردی مهلت دهی شود

وام های فعالان بوم گردی مهلت دهی شود

به گزارش لذت سفر نایب رئیس انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس، خواهان پشتیبانی از فعالان این عرصه شد و اعلام نمود:  باید وام های دریافتی فعالان بوم گردی مهلت دهی شود؛مهلت ندادن برای بازپرداخت وام سبب شده خیلی از آنان مجبور به تعطیل کردن اقامتگاه های خود شوند و این حرفه را رها کنند.


عبدالله افشاری شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار نمود: خیلی از فعالان بومگردی برای تأسیس اقامتگاه، وام های مختلفی دریافت کرده بودند که به علت شیوع بیماری کووید ۱۹ و تعطیلی پی در پی اقامتگاه ها در دوران کرونا موفق به پرداخت اقساط سنگین وام ها نشدند.
بوم گردی یکی از ظرفیت های توسعه گردشگری در استان فارس
این فعال گردشگری اظهار داشت: دولت دوازدهم به منظور پشتیبانی از مراکز اقامتی همچون اقامتگاه های بوم گردی مصوب کرد تا وام های فعالان در عرصه گردشگری را به مدت شش ماه مهلت دهی کند. این دستورالعمل به همه بانکهای کشور ابلاغ گردید اما بانکها زیر بار این کار نرفتند و این امر هنوز هم محقق نشده است.
وی با اشاره به اینکه بوم گردی یکی از ظرفیت های توسعه گردشگری در استان فارس به حساب می آید، اظهار داشت: اقامتگاه های بوم گردی در وهله اول احتیاج به حمایت دولت دارند و مسؤلان باید شرایط لازم برای بازپرداخت وام فعالان بوم گردی را فراهم نمایند تا این قشر بتوانند بدون دغدغه به فعالیتهای خود ادامه دهند.
نایب رئیس انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس، بیان نمود: مهیا شدن شرایط لازم برای درجه بندی و رتبه بندی اقامتگاه های بوم گردی بر مبنای استانداردهای کیفی زیر نظر انجمن و با همکاری اداره کل میراث فرهنگی فارس، همکاری ارگان های ذیربط برای معرفی اقامتگاه ها با نصب تابلو در حاشیه جاده ها و عرضه تسهیلاتی به اقامتگاه ها برای پرداخت هزینه های آب، برق و گاز باید در اولویت دولت سیزدهم قرار بگیرد.
ضرورت توجه به کیفیت اقامتگاه ها به جای کمیت آنها
افشاری به صدور بی رویه مجوز راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی بدون امکان سنجی و ظرفیت سازی اشاره نمود و اظهار داشت: با وجود این که اقدامات قابل توجهی جهت راه اندازی اقامتگاه ها و افزایش کمی بوم گردی ها در استان فارس انجام شده، متأسفانه تابحال رویکرد خوبی نسبت به ارتقای این اقامتگاه ها از نظر کیفی وجود نداشته است.
وی افزود: افزایش تعداد اقامتگاه های بوم گردی اتفاق خوبی است اما تا وقتی که زمینه مناسبی برای آموزش افراد فعال در این حوزه فراهم نشود، با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد.
افشاری اضافه کرد: برگزاری دوره های آموزشی برای مدیران اقامتگاه ها و دیگر افراد فعال در این حوزه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد که انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس تابحال اقدامات خوبی در این حوزه داشته است.
افشاری عنوان کرد: ما توانستیم در این مدت با انجام اقداماتی اساسی، تهدید کرونا را به فرصت تبدیل نماییم و اتفاقات خوبی را برای توسعه بوم گردی در استان فارس رقم بزنیم.
راه اندازی کمیته بهداشت برای نظارت بر فعالیتهای اقامتگاه ها
وی راه اندازی کمیته بهداشت در انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی فارس را از مهم ترین اقدامات این انجمن در دوران کرونا دانست و اظهار داشت: تا قبل از شیوع بیماری کووید ۱۹، در صنعت بوم گردی کشور آن طور که باید به مساله بهداشت توجه نمی شد. این در حالی بود که کشورهای موفق در زمینه گردشگری حتی قبل از شیوع این بیماری در زمینه بهداشت عملکرد بسیار مطلوبی داشتند و همین مساله هم نقش بسزایی در توسعه صنعت بوم گردی در این کشورها داشته است.
افشاری بیان داشت: انتشار کرونا سبب شد که رعایت اصول بهداشتی بیشتر از پیش مورد توجه قرار بگیرد و خوشبختانه هم اکنون بهداشت حرف اول را می زند و نخستین گواهی نامه سلامت در بخش خصوصی توسط انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس در واحدهای اقامتگاه های بوم گردی برای نخستین بار در کشور رونمایی و اجرا شد.
نایب رییس انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس اعلام نمود: آگاهی از لیست واحدهای اقامتی که ایمن ترین شرایط پروتکلهای بهداشتی را رعایت می کنند حق مسلم میهمانان و گردشگران است.
وی اظهار داشت: ما با بکارگیری متخصصین مربوطه کارشناس بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، کارشناس صنایع غذایی و کار شناس HSE (بهداشت، امنیت، محیط زیست) اقامتگاه ها را مورد بازنگری قرار می دهیم داده و این اقامتگاه ها بعد از رفع موانع و مشکلات نائل به دریافت گواهی سلامت می شوند.
افشاری با اشاره به اینکه ۱۶۳ اقامتگاه بوم گردی زیر پوشش این انجمن فعالیت دارند، اظهار داشت: همینطور اقداماتی به منظور رتبه بندی اقامتگاه ها با هدف پشتیبانی از حقوق مصرف کنندگان نهایی و ایجاد رقابت بین اقامتگاه های بوم گردی انجام شده است. اجرای طرح بوم مارکت و انعقاد تفاهمنامه ای در چارچوب طرح مهارت بوم با سازمان فنی و حرفه ای استان فارس هم از فعالیتهای خوبی است که منجر به رونق گردشگری در استان فارس خواهد شد.
او اظهار داشت: با پیگیری های مستمر این انجمن، ۱۱۰ نفر از بهره برداران و کارکنان اقامتگاه های بوم گردی واکسینه شدند.
لزوم فرهنگ سازی گردشگری برای مردم
وی با اعتقاد به این که ضعف بزرگ صنعت بوم گردی، خلأ فرهنگ سازی است، اظهار داشت: متأسفانه اغلب گردشگران آگاهی کافی از خواسته ها و وظایف خود در اقامتگاه های مختلف ندارند. بنابراین نیاز است که گردشگران آموزش های لازم را برای آشنایی با فرهنگ هر منطقه و رعایت قوانین در ارتباط با اقامتگاه های بوم گردی فرا بگیرند. در واقع آموزش گردشگران و عرضه ارزشهای منطقه موردنظر بازدید، بسیار حائز اهمیت می باشد.
افشاری عنوان داشت: فاصله گرفتن اقامتگاه های عشایری از فرهنگ، نوع پوشش و آداب و رسوم در ارتباط با عشایر از مهم ترین معضلات موجود در این اقامتگاه ها به حساب می آید که نیاز است با برگزاری دوره های آموزشی مختلف برای افراد فعال در این حوزه این مشکلات را به حداقل برسانیم.
وی به نقش مؤثر اقامتگاه های بوم گردی در توسعه گردشگری روستایی اشاره نمود و اظهار داشت: اجرای طرح هر اقامتگاه یک آموزشگاه و برگزاری دوره آموزشی مانند دوره راه بلد محلی برای روستاییان کمک شایانی به تحقق این امر مهم می کند.
افشاری با تاکید بر این که در اعمال محدودیت های کرونایی و بازگشایی اماکن مختلف سلیقه ای عمل شده است، تشریح کرد: در منطقه کوهمره سرخی در روستای کراچ از دو اقامتگاه بومگردی بهره می بریم که از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ تابحال این اقامتگاه ها در تعطیلی به سرمی برند و اجازه بازگشایی نداشته اند. با عنایت به این که احتمال ورشکستگی و تعطیلی این اقامتگاه ها وجود دارد نیاز است که تمهیدات لازم برای برطرف شدن مشکلات این اقامتگاه ها اندیشیده شود.
نایب رئیس انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس، اظهار نمود: بعد از گسترش بیماری کووید ۱۹ و اعمال محدودیت های کرونایی که رعایت فاصله گذاری اجتماعی را به دنبال داشت صنعت توریسم به سمت فضای باز و طبیعت سوق پیدا کرده است و هم اکنون اقامتگاه های بوم گردی بهترین مقصد برای توریستهای داخلی و خارجی به شمار می روند.
استفاده از ظرفیتهای گردشگری و بوم گردی برای افزایش درآمدهای عمومی کشور
وی با اعتقاد به این که کشور ایران به لحاظ جاذبه های گردشگری یکی از ده کشور اول جهان است، اظهار داشت: متأسفانه درآمد حاصل از جهانگردی برای کشور ما بسیار اندک است. لزوم افزایش درآمدهای عمومی کشور و کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمد حاصل از فروش نفت، ایجاب می کند که استفاده از ظرفیتهای زیستی از محیط زیست طبیعی کشور، همینطور حفظ منابع طبیعی آن و گسترش صنعت جهانگردی بیشتر از پیش مورد توجه قرار گیرد.
وی بیان نمود: بوم گردی یکی از مهم ترین فعالیت های اقتصادی در نقاط مختلف جهان به حساب می آید که فرصت بسیار مناسبی در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهد تا نسبت به اهمیت حفظ فرهنگ ها و با چگونگی محافظت از فرهنگ های محلی و طبیعت آگاه شوند.
افشاری ضمن اشاره به این که صنعت بوم گردی برای جوامع محلی و روستاها و نواحی دوردست طبیعی درآمد خوبی ایجاد می کند، عنوان کرد: همان گونه که گفتم اقامتگاه های بوم گردی همواره سهم بسزایی در رشد و بهبود صنعت توریسم داشته اند و در امر اشتغال زایی، رقابتی شدن مقاصد گردشگری، توسعه اقتصادی، توسعه مقصد، گردشگری پایدار و پایداری شیوه های زندگی منحصر به فرد بسیار حیاتی و مؤثر عمل کرده اند.
وی افزود: از آنجائیکه حفاظت از محیط زیست بسیار پرهزینه است، کشورها می بایست برای تأمین منابع مالی و جبران هزینه ها، صنعت بومگردی را ترویج بدهند چنین حرکتی نه تنها تمایل و تلاش مردم را که به دنبال یافتن آرامش و تماس با طبیعت هستند نشان می دهد، بلکه این فرصت را به وجود می آورد که با میراث های طبیعی کشور آشنا گردند.
نایب رئیس انجمن حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی استان فارس، ابراز کرد: امیدوارم با حمایت مسؤلان مانع از تعطیلی اقامتگاه های بوم گردی استان فارس و خارج شدن آنها از گردونه فعالیت شویم.
اقامتگاه های بوم گردی مکان هایی هستند که با تکیه بر حفظ آیین و فرهنگ بومی هر منطقه تاسیس می شوند.
گردشگران با اقامت در این مکان ها که با عناصر و نمادهای بومی ساماندهی شده اند، با آیین های محلی هم آشنا می شوند.
گفت وگو از فرزانه قنبر دزفولیمنبع:

1400/06/20
21:41:30
5.0 / 5
971
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر