ناصرخسرو از زیلو چه گفته است؟

ناصرخسرو از زیلو چه گفته است؟

یزد ناصر خسرو جهانگرد و فیلسوف بزرگ فارسی زبان ۱۰۰۰ سال پیش از زیلو که امروز دستبافته جهانی میبدی ها در استان یزد است، یاد کرده است.


"ابومعین ناصر بن خسرو بن حارث قبادیانی بلخی" معروف به "ناصر خسرو" از شاعران بزرگ فارسی زبان، فیلسوف، حکیم و جهانگرد ایرانی است که از مبلغان مذهب اسماعیلی هم به حساب می آید.
وی در قبادیان از توابع بلخ متولد شد و در یمگان از توابع بدخشان دارفانی را وداع گفت. او بر اغلب علوم عقلی و نقلی زمان خود از قبیل فلسفه و حساب و طب و موسیقی و نجوم و کلام تبحر داشت و در اشعار خویش به کرات بر احاطه داشتن خود بر این علوم تاکید کرده است.
ناصر خسرو به همراه حافظ و رودکی جزو سه شاعری است که کل قرآن را از برداشته بنابراین در آثار خویش، از آیات قرآن برای اثبات عقاید خودش بهره برده است.
یکی از برجسته ترین شخصیت های فرهنگی و از نام آورترین حکیمان و شاعران و سخن گویان به زبان پارسی، ناصرِ خسروِ قبادیانی است که ۱۰۱۷ سال پیش دیده به جهان گشود.
سفرنامه ناصر خسرو، اثر پرارزش این حکیم بزرگ است که سرزمین های متعدد را در نوردیده و از حلب و طرابلس و شام و فلسطین تا آذربایجان و ارمنستان و سودان را از زیر پا گذرانده است.
اهمیت سفرنامه ناصر خسرو در دقت و صحت اطلاعاتی است که ارائه داده و همین باعث احترام بیشتر به اوست.
یکی از همین نکات که ناصر خسرو در مورد آن دقت نظر به خرج داده است، اشاره وی به زیلو و هنر زیلوبافی است که نشان از رونق این هنر صنعت در هزار سال قبل، در منطقه مرکزی ایران دارد.
وی در سفرنامه خود می نویسد: «نهم ربیع الاول از رقه برفتیم و دوازدهم ماه به شهر تون رسیدیم... در این شهر چهارصد کارگاه بوده است که زیلو بافتندی»
این مطلب از فاز اول طرح مستندسازی زیلوهای تاریخی استخراج شده که در چارچوب برنامه های خوشه زیلو توسط تعدادی از محققان درحال اجراست.
اما زیلو چیست که ناصر خسرو آنرا به خاطر سپرده و از آن در سفرنامه خود نام برده است؟ "زیلو دست بافته ای اصیل و هنری است که اصالت را به خانه های مدرن امروزی هدیه می دهد."
یادآور می شود؛ به دنبال ثبت جهانی زیلوی میبد، طرح توسعه خوشه زیلو توسط شرکت شهرک های صنعتی استان یزد و به عاملیت سازمان جهاددانشگاهی استان یزد در حال انجام می باشد.
منبع:

1400/06/16
23:38:40
5.0 / 5
934
تگهای خبر: برنامه , تاریخی , ثبت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر