دسته گل های دوهزارساله!

دسته گل های دوهزارساله!

باستان شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی مکزیک به دسته گل هایی برخوردند که به دوهزار سال پیش تعلق دارند.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، حدود ۲۰۰۰ سال پیش مردم شهر باستانی «تئوتیئواکان» چند شاخه گل را کنار هم گذاشتند، دسته گل هایی ساختند و آنها را زیر تکه چوب های شعله ور قرار دادند. حالا باستان شناسان در کمال تعجب موفق شدند بقایای این دو دسته گل را در تونل زیر یکی از هرم های این شهر تاریخی که در شمال شرقی «مکزیکوسیتی» واقع شده است کشف کنند.
هرمی که این دسته گل ها در نزدیکی آن کشف شده، وسیع است و در زمان ساخت حدود ۲۳ متر ارتفاع داشته است. در این صورت این هرم از هرم «ابوالهول بزرگ جیزه» واقع در مصر نیز بلندتر بوده است.
هرم «تئوتیئواکان» قسمتی از «معبد مار پردار» (Temple of the Feathered Serpent) است.
باستان شناسان این دسته گل ها را در عمق ۱۸ متری زمین و در عمیق ترین بخش تونل کشف کرده اند. در کنار این دسته گل ها چندین تکه ظرف سفالین به همراه مجسمه «تلالوک»، ایزد باران و حاصلخیزی نیز کشف شده است.
«سرجیو گومز» که عتیقه شناس موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک است معتقد می باشد این دسته گل ها قسمتی از مراسم تشریفاتی در رابطه با بارش و حاصلخیزی بوده اند که توسط مردم بومی این منطقه در تونل ها برگزار می شدند.
باستان شناسان امیدوارند با تشخیص نوع گل های این دسته گل ها که از ۴۰ و ۶۰ شاخه گل تشکیل شده اند بتوانند اطلاعات بیشتری درباره این مراسم کسب کنند.
باستان شناسان در محل کشف این دسته گل ها شواهدی از یک آتش بزرگ و چندین تکه چوب سوخته نیز کشف کرده اند. بنظر می رسد مردم ابتدا دسته گل ها را بر روی زمین گذاشته و سپس آنها را با حجم زیادی چوب پوشانده اند. بنظر می رسد حجم زیاد چوب ها دسته گل ها را از لطمه آتش دور نگه داشته است.
تونلی که «گومز» و تیم وی در آن مشغول کاوش بودند در سال ۲۰۰۳ کشف شده و تا حالا محل کشف هزاران اثر تاریخی همچون آثار سفالین، مجسمه و بقایای حیوانات بوده است. باستان شناسان هنوز در تلاش اند تا دریابند مردم باستانی چرا این تونل را ساختند و چطور از آن استفاده می کردند.1400/06/05
16:17:43
5.0 / 5
1074
تگهای خبر: باستانی , تاریخی , شهر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر