شروع نشست كمیته میراث جهانی در چین

شروع نشست كمیته میراث جهانی در چین

لذت سفر: چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی یونسکو جهت بررسی شرایط حفظ آثار ثبت شده و بررسی ثبت 39 محوطه جدید در شهر فوجو در چین شروع به کار کرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا، چهل و چهارمین نشست کمیته میراث جهانی در مرکز فرهنگ و هنر شهر فوجو (چین) شروع شد و تا ۳۱ جولای بصورت آنلاین ادامه خواهد داشت. طی این جلسه کمیته میراث جهانی شامل ۲۱ عضو بطور مشخص وضعیت حفاظت از ۲۵۵ محوطه از پیش ثبت شده در لیست میراث جهانی را بررسی خواهدنمود که از میان آنها ۵۳ محوطه در لیست میراث در معرض خطر قرار دارند.
«آدری آزولای» مدیرکل یونسکو در سخنرانی افتتاحیه خود بیان کرد: «با نزدیک شدن به پنجاهمین سالگرد کنوانسیون ۱۹۷۲، این جلسه فرصتی است تا با چشمان باز به فرآیندهای ثبت و نظارت بر حفاظت تا تأثیر آن بر جمعیت محلی نگاه کنیم».
همین طور «شی جین پینگ» رییس جمهور چین در پیامی ضمن تاکید بر اهمیت حفظ میراث جهانی اظهار داشت: «مسئولیت جمعی ما، حفظ، به ارث بردن و استفاده بهتر این گنجینه های باارزش است».
چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی شامل بررسی آثاری نیز خواهد بود که سال قبل فرصت بررسی آنها به سبب به تعویق افتادن این جلسه در پی شیوع ویروس کرونا فراهم نشد. در مجموع امسال ۳۹ محوطه برای ورود به لیست میراث جهانی یونسکو مورد ارزیابی قرار خواهند کرد که در این میان ۳۳ محوطه فرهنگی-تاریخی و ۶ محوطه نیز طبیعی هستند.
از ایران نیز دو پرونده راه آهن و منطقه هورامان (اورامانات) در صف بررسی برای ورود به لیست میراث جهانی قرار دارند.
کنفرانس خبری مشترک مدیر مرکز میرات جهانی یونسکو، دستیار مدیرکل فرهنگی یونسکو و مدیر چهل و چهارمین نشست میراث جهانی یونسکو، روز ۱۸ جولای (۲۷ تیر) انجام خواهد شد.
منبع:

1400/04/26
21:28:22
5.0 / 5
984
تگهای خبر: تاریخی , ثبت , شهر , فرهنگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر