معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی خبر داد:

پرداخت ۱۲میلیارد ریال كمك بلاعوض به غرفه داران معبد هندوهای بندرعباس

پرداخت ۱۲میلیارد ریال كمك بلاعوض به غرفه داران معبد هندوهای بندرعباس

به گزارش لذت سفر معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور اظهار داشت: با دستور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مبلغ 12میلیارد ریال کمک بلاعوض برای حمایت و جبران لطمه وارد شده به زنان هنرمند سرپرست خانوار لطمه دیده از آتش سوزی معبد هندوها پرداخت گردید.


به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، پویا محمودیان اظهار داشت: بازارچه صنایع دستی که در ضلع شمالی معبد هندوهای بندرعباس در استان هرمزگان قرار داشت، در سال ۱۳۹۹ در ساعات تعطیلی گرفتار آتش سوزی شد و حدود ۲۱ غرفه از این بازارچه که در اختیار زنان هنرمند سرپرست خانوار برای عرضه تولیدات صنایع دستی و هنرهای سنتی قرار داده شده بود، گرفتار لطمه جدی و سبب از میان رفتن خیلی از کالاهای آنها شد، که خوشبختانه این حادثه خسارات جانی نداشت.
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی اضافه کرد: برمبنای پیگیری ها و بررسی ها که توسط معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هرمزگان انجام شد، میزان لطمه وارد شده به غرفه های بازارچه صنایع دستی معبد هندوها مبلغ ۱۲ میلیاردریال برآورد شد.
محمودیان اشاره کرد: وزیر میراث فرهنگی با توجه ویژه ای که به مشکلات و مسائل زنان هنرمند و سرپرست خانوار دارد، بمنظور کمک، حمایت ویژه و جبران لطمه وارده، فرمان داد تا مبلغ ۱۲میلیارد ریال کمک بلاعوض به حساب آنها واریز شود.
وی گفت: باتوجه به پیگیری های مونسان، قرار شد تا استاندار هرمزگان مکانی را بمنظور ایجاد بازارچه جدید صنایع دستی در بازار سابق ماهی فروشان بندرعباس در اختیار زنان هنرمند سرپرست خانوار قرار دهد. این بازار درحال نوسازی، بهسازی و آماده سازی بمنظور واگذاری به هنرمندان لطمه دیده بوده و مقرر است به بازارچه ساحلی تبدیل گردد.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، ۲۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ در مجموع ۲۱ غرفه صنایع دستی واقع در بنای تاریخی معبد هندوهای بندرعباس در آتش سوخت. در این آتش سوزی بااینکه به ساختمان تاریخی معبد صدمه ای نرسیده و فقط غرفه های واقع در محوطه سوخت اما بیش از ۳۰ نفر از فعالان صنایع دستی، کار و کسب خودرا از دست دادند که با پیگیری استانداری هرمزگان و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شرایط برای جبران خسارات و فعالیت مجدد آنها مهیا شده است.
معبد هندوهای بندرعباس در سال ۱۲۶۷ هجری شمسی توسط محمد حسن خان سعدالملک بعنوان بنای زیارتی تجار و کارگران هندی مقیم بندرعباس تولید شده و سال ۱۳۷۷ در لیست آثار ملی ثبت گردید.منبع:

1400/04/10
13:00:06
5.0 / 5
983
تگهای خبر: تاریخی , تولید , ثبت , زیارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر