كام خانه ی شكری هنوز تلخ است

كام خانه ی شكری هنوز تلخ است

به گزارش لذت سفر اصفهان یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان با فراخواندن مالک خانه‌ی ستاره دار «حاجی شکری»، مانع ادامه‌ی تخریب این بنا از داخل شده بود، اما گزارش ها از آن حکایت می کند که درِ این خانه شکسته شده و رفت وآمدهای مشکوک به آن، همچنان ادامه دارد.


محمدرضا زادهوش، یکی از دوستداران میراث فرهنگی استان اصفهان به ایسنا می گوید: در این سال ها در جریان تخریب بناهایی بوده ام؛ خانه هایی تاریخی که در دعوای میان وراث، تکه تکه می شود و نمونه‌ی آن، خانه ای که ادامه‌ی خیابان خلجا یعنی خیابان زاهد در آن افتاد. وصف این خانه را جمال زاده گفته است و روی نقشه‌ی سید رضاخان، ثبت شده، همان هنگام که همه چیز تاریخی بوده و تنها خیابان امروزی اصفهان، خیابان خوش (طالقانی) وجود داشته، این خانه خانه‌ی شاخصی بوده است.
او ادامه می دهد: خانه‌ی دیگر، خانه‌ی الفت بود، سعی کردیم آنرا به ثبت برسانیم و نمی دانم دقیقاً چه شد، به ما گفتند ثبت شده است؛ اما تخریب شد. ظاهراً صاحبان آن، اصفهان نبودند. شورای شهر و مدیران میراث فرهنگی در جریان بودند؛ اما تخریب شد. شهرداری هم اظهار داشت که ما برای مالکان آن، قوانین سخت گیرانه ای وضع می نماییم، اما چه فایده؟ تخریب شد.
زادهوش تصریح می کند که یکی از میراث نادوستان در این تخریب نقش داشت و هرگاه او پیگیری می کرد، بنگاه معاملات مسکنی که کلید آنرا داشت به خانه، آب می بست.
او درباره‌ی وضعیت فعلی خانه‌ی حاجی شکری توضیح می دهد: شب میلاد امام رضا (ع) بود. من از چهارباغ پایین به بیدآباد رفتم و ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه بود که به در خانه‌ی شکری رسیدم. کوچه کمی شلوغ به نظر می رسید. درِ ورودی خانه‌ی تاریخی شکری به شکلی بود که در عین قفل و زنجیر بودن، گویای رفت وآمدی بود، مالکان و یا اشرار؟ مشخص نیست. قوانین نادرست و مجریان نادرست کاری که آثار تاریخی را به ویرانه ای تبدیل می کنند و ویرانه ها پایگاه اشرار می شود.
این دوستدار میراث فرهنگی می پرسد: چند عاقل ممکنست فردی را که پولی دارد و تمایلی به آثار تاریخی، به خرید خانه ای تاریخی، و شراکت با اداره میراث فرهنگی، تشویق کنند و چند تن حاضر هستند خانه آنها در لیست آثار ملی، ثبت شود؟
هشتی خانه تاریخی حاجی شکری، پیش و بعد از تخریب. عبدالرضا عرب بافرانی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی استان اصفهان در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی در خانه‌ی حاجی شکری درحال رخ دادن است، در گفت و گو با ایسنا اظهار می کند: مسئول یگان حفاظت شهرستان اصفهان بازدیدی از این خانه داشت و اعلام نمود که هیچ تخریب جدیدی انجام نشده است.
او یادآور می شود که اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نسبت به تخریب این خانه شاکی شده و پرونده تشکیل داده و درحال حاضر کار متوقف شده است.
محسن افشار، مرمتگر بناهای تاریخی استان اصفهان اما به ایسنا می گوید: شکستن درِ خانه‌ی حاجی شکری و رفت وآمد افراد مشکوک به آن عمدی و عادی است؛ مشابه این رفتار را در سایر خانه های تاریخی نیز دیده ایم، چون مقدمه ای است برای شاکی کردن همسایه ها و بعد، مشارکت در تسریع تخریب.
او معتقد می باشد که میراث نادوستان غیر متعهدی هستند که به مالکان خانه های تاریخی و ستاره دار پیشنهاد می دهند برای سریع تر پیموده شدن مراحل تخریب و سپس ساخت وساز، باید تخریب از درون را در پیش بگیرند، در و پنجره ها را ببرند، پای بنا آب باز کنند، طاق ها را پایین بریزند و کاری کنند که محل، به پاتوق معتادها و کارتن خواب ها تبدیل گردد تا بعد، با شکایت همسایه ها راه تخریب هموارتر باشد.
افشار تاکید می کند که ارزش خانه‌ی حاجی شکری به قرار گرفتن در بافت تاریخی و هم جواری با خانه های ثبت ملی شده‌ی «طوسی زاده» و «مصورالملکی» است و نباید اجازه داد که این بافت، بسادگی از دست برود.
این مرمتگر بناهای تاریخی می گوید: باید نسبت به مستندنگاری این خانه ها اقدام نمود تا در صورت کارشکنی و تخریب نیز، مالک محکوم به بازسازی عین به عین شود بلکه این روند جاری، خاتمه یابد و اندک باقیمانده‌ی بافت تاریخی اصفهان از نابودی نجات پیدا کند.
منبع:

1400/04/09
21:52:07
5.0 / 5
1000
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر