حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرائی شد

حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرائی شد

لذت سفر: با کوشش های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، بعد از حدود 20 سال، سیستم حساب های اقماری گردشگری (TSA) وارد فاز اجرائی شد.به گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، اواخر سال قبل قرارداد استقرار حساب های اقماری گردشگری در قالب نظام جامع آماری گردشگری بین این وزارتخانه و مرکز آمار ایران بمنظور ایجاد ابزار بررسی منافع حاصل از صنعت توریسم، امکان سنجش راندمان صنعت توریسم، میزان اشتغال زایی و محاسبه گردشگری در حساب های ملی کشور به امضا رسید و به دنبال اقدامات و هماهنگی های انجام شده با سازمان جهانی جهان گردی، سازمان برنامه و بودجه کشور، مرکز آمار ایران و بانک مرکزی، شرایط لازم بمنظور پیاده سازی و استقرار حساب های اقماری گردشگری برقرار شد و این مساله از امروز وارد فاز اجرائی شد.

در نشستی که امروز با حضور علی اصغر مونسان، جواد حسین زاده رییس مرکز آمار ایران و تعدادی از مدیران دو دستگاه برگزار شد، بررسی نهایی فاز مطالعاتی و فاز پایلوت حساب های اقماری گردشگری بررسی و درباب فاز اجرائی این سیستم دستورهای لازم صادر و تصمیم گیری نهایی انجام شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این جلسه با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری اظهار داشت: تا پیش از شیوع کرونا، گردشگری داخلی و خارجی در کشور ما رونق فراوانی داشت و روند رو به رشدی را طی می کرد. این صنعت در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردارست به شکلی که محرک سایر صنوف است و با رونق حوزه گردشگری شاهد رونق در کسب وکار سایر صنوف هستیم.

مونسان اضافه کرد: یکی از عناوینی که دنیا به سمت آن رفته است استفاده از هوش مصنوعی است، پیش بینی ما این است که در جریان هوشمندسازی فعالیت ها در صنوف مختلف، خیلی از کسب وکارها و صنایع دستخوش تغییراتی شوند و تعدادی از آنها زیان ببینند؛ با این وجود صنعت گردشگری تنها صنعتی است که در پروسه هوشمندسازی نیز رونق خودرا حفظ می نماید.

او افزود: هم اکنون گردشگری صنعت سوم دنیا است اما پیش بینی می شود این صنعت به صنعت اول دنیا تبدیل گردد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نقش گردشگری در تولید ملی ناخالص اشاره نمود و اضافه کرد: در کشور ما تا پیش از شیوع ویروس کرونا سهم گردشگری در تولید ملی ناخالص ۱۱، ۸ میلیارد دلار بوده است که این سهم باید به خوبی معرفی شود اما از آنجایی که حساب های اقماری گردشگری وجود نداشت، این سهم به خوبی دیده نشده است.

مونسان در بخش دیگری از صحبت های خود با قدردانی از تلاش دستگاه های مختلف برای اجرائی شدن حساب های اقماری گردشگری همچون مرکز آمار ایران، اشاره کرد: گردشگری یک موضوع ملی است و همه دستگاهها برای رونق هرچه بیشتر این صنعت باید کمک کنند.

تحقق اقتصاد بدون نفت با رونق گردشگری

براساس اعلام میراث آریا، جواد حسین زاده رییس مرکز آمار ایران نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت تهیه حساب های اقماری گردشگری اظهار داشت: خوشبختانه امروز پس از سال ها تلاش شاهد این هستیم که پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری وارد فاز اجرائی شده و این مساله در صنعت گردشگری بسیار با اهمیت می باشد.

او در ادامه به اهمیت صنعت گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: در اقتصاد بدون نفت به طور قطع گردشگری نقش بسیار مهمی را می تواند ایفا کند.

رئیس مرکز آمار ایران اشاره کرد: حساب های اقماری گردشگری یک آرزوی ۲۰ ساله بود که خوشبختانه این آرزو امروز به واقعیت تبدیل گشته و وارد فاز اجرائی می شود.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این جلسه در سخنانی به پیشینه پروژه تهیه حساب های اقماری گردشگری و اهمیت آن پرداخت و اظهار داشت: از حدود ۲۰ سال پیش این مساله عنوان شد و بعنوان یک موضوع مهم مورد توجه قرار گرفت. در دو برنامه توسعه پنج ساله در کشور نیز به این مساله پرداخته شده است و خوشبختانه پس از کوشش های فراوان با همکاری دستگاه های مختلف همچون مرکز آمار ایران امروز به نتایج بسیار خوبی در این پروژه رسیدیم و مراحل و فازهای مختلف آنرا طی کردیم تا به فاز اجرا رسیدیم.

او اشاره کرد: این پروژه امروز در راه مطمئنی قرار گرفته و با اجرای آن به طور قطع شاهد اتفاقات بسیار خوبی در صنعت گردشگری و معرفی هرچه بیشتر اهمیت و نقش این صنعت خواهیم بود.

سازمان ملل متحد (از طریق کمیسیون آمار)، سازمان آماری اروپا، سازمان جهانی گردشگری و سازمان همکاریهای اقتصادی و توسعه همچون سازمان های بین المللی هستند که مجموعه ای از تعاریف و طبقه بندی ها را تحت عنوان حساب اقماری گردشگری برای این صنعت برقرار کرده اند. هدف کلی تهیه حساب اقماری گردشگری، سنجش اثرات اقتصادی گردشگری در کشور بصورت سالانه است. حساب های اقماری گردشگری، این امکان را فراهم می آورد که جنبه های اقتصادی گردشگری در حساب های ملی کشور بطور مجزا بررسی و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

با اجرای این طرح و توجه به اهمیت نقش گردشگری زمینه بهتری برای تجزیه و تحلیل اثرات گردشگری در اقتصاد و تصمیم گیری ها درباره گردشگری فراهم می شود.منبع:

1400/04/08
12:46:38
5.0 / 5
1006
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر