رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان خبر داد

وجود ۱۲۰۰ واحد خانه تاریخی در تبریز

وجود ۱۲۰۰ واحد خانه تاریخی در تبریز

به گزارش لذت سفر آذربایجان شرقی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی از وجود بیشتر از ۱۲۰۰ واحد خانه تاریخی و باستانی در تبریز اطلاع داد و اظهار داشت: کاندیداهای شورای شهر به هویت تاریخی و فرهنگی تبریز بپردازند.


داوود بهبودی در حاشیه بازدید از چند پروژه مهم میراث فرهنگی شهر تبریز، در گفتگو با خبرنگاران، اظهار نمود: انتظار می رود شهرداری کلانشهر تبریز حضور پررنگ و موثرتری در تملک، احیا، مرمت و نگهداری پروژه های تاریخی و فرهنگی شهر که نماد هویت تبریز هستند، داشته باشد.
وی اضافه کرد: حال که در آستانه انتخابات شورای اسلامی شهر هستیم، لازم است تا کاندیداها در برنامه های خود به آثار تاریخی و فرهنگی شهر بپردازند و هم شهروندان در ملاک های انتخاباتی خود، این عامل بسیار مهم را مورد توجه قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: مثلا بازار تاریخی تبریز علاوه بر نقشی که در زندگی اقتصادی مردم دارد، یادآور گذشته اقتصادی و اجتماعی مردم این دیار و در واقع شناسنامه کهن شهر تبریز است.
بهبودی اضافه کرد: این بازار تاریخی که به ثبت جهانی رسیده است، جایگاه ارزشمندی در هویت تبریز و جلب توریستهای داخلی و خارجی دارد، ازاین رو عملیات مرمت و احیای آن باید با دقت و ظرافت خاص به صورت مستمر صورت گیرد.
وی تصریح کرد: بروز هرگونه حادثه ناخواسته از قبیل آتشسوزی در این بازار فاجعه بار است و دستگاههای مسوول و خدمات رسان همانند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری تبریز و... باید با برنامه عملیاتی دقیق و جامع مشارکت بازاریان و کسبه محترم را جلب کرده و در جهت ساماندهی، مناسب سازی و اقدامات پیشگیرانه اهتمام جدی داشته باشند.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: بخشی از خانه های تاریخی تبریز احیا و مرمت شده است. احیای مجموعه هایی مثل خانه حریری و حسن پادشاه هم بسیار مهم می باشد و در آینده فرهنگی شهر تبریز می تواند اثرگذار باشد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‎ شرقی، اظهار داشت: انتظار می رود شهرداری تبریز و سایر دستگاههای مسئول با مشارکت و همراهی بیشتر در تملک، احیا و بهره برداری از این مجموعه ها تمام توان خویش را بکار گیرند؛ هم چنین ضوابط دقیق و سخت گیرانه تگ تری در ساخت و سازهای بافت تاریخی و فرهنگی اعمال کنند.
به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، بهبودی به همراه رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاون بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مجموعه های خانه حریری، حسن پادشاه، مسجد چهارمنار و بازار تاریخی تبریز بازدید کرده و در جریان مراحل احیای این پروژه ها و مسائل پیش رو قرار گرفتند.
منبع:

1400/03/24
22:44:27
5.0 / 5
1362
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر