بازدید وزیر میراث فرهنگی از هنر دست بافنده های كشور

بازدید وزیر میراث فرهنگی از هنر دست بافنده های كشور

لذت سفر: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از محصولات صادراتی یک شرکت تولیدی شامل انواع گبه، فرش، جاجیم و فرش های بافته شده بافنده هایی از سراسر کشور بازدید نمود.دست بافته های ایرانی خصوصاً فرش ایرانی در هر خانه ای، نمایشگاهی و تالار و موزه ای که باشند، متمایز و شناخته شده اند، حتی اگر کارشناس هنر و فرش هم نباشیم، حس خوبی که از طرح و نقش و رنگ محصولات دست بافت ایرانی متبادر می شود، هر بیننده ای را به تحسین شکوه و شوکت آن وادار می کند.

این ظرفیت ویژه و البته شرایط ناشی از فشار تحریم و بازار رقابتی صنعت فرش در جهان، برهان قاطعی برای حمایت و پشتیبانی دولت از این صنعت و رفع موانع تولید و صادرات محصولات آنست، حمایتی که می تواند صنایع دستی را به عنوان رمز موفقیت اقتصادمقاومتی به صنعتی اشتغالزا، ثروت ساز، ارز آور و جریان فرهنگی پویا در سراسر کشور تبدیل کند.

بر اساس گزارش ها، همه ساله بیش از ۹۵ کشور در تعرفه «۵۷۰۱» (فرش دستباف شامل پشمی، ابریشمی و گبه) تجارت داشته اند که از بین آنها فقط هشت کشور ایران، هند، پاکستان، نپال، ترکیه، چین، افغانستان و مصر هم زمان در زمینه های تولید و صادرات فرش دستباف فعالیت داشته اند.

در سال ۲۰۱۹ بیش از یک میلیارد دلار فرش دستباف در مبادلات جهانی به کشورهای مختلف صادر شد. در این میان جمهوری اسلامی ایران سهم ۷.۹ درصدی از مجموع صادرات فرش دستباف را به خود مختص کرده است. در صورتیکه مجموع صادرات فرش دستباف در جهان در سال ۲۰۱۶ به بالای یک میلیارد و ۴۵۹ میلیون دلار رسیده بود، این آمار در سالهای اخیر همیشه با کاهش روبه رو شده است.

مطابق آخرین آمارهای انتشار یافته گمرک جمهوری اسلامی ایران، در ۹ ماهه سال ۹۹ حدود دو میلیون و ۷۶۴ هزار و ۹۰۰ تن فرش دستباف به ارزش ۵۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار صادر شد. این آمار در مقایسه با زمان مشابه سال ۹۸، رشد ۱۶.۴ درصدی وزنی و افت ۴.۹ درصدی از نظر ارزش داشته است.

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا از میراث آریا، علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هیأت همراه روز دوشنبه با حضور در یک شرکت تولیدی صادراتی از بیش از ۲۰۰ طرح گبه، گلیم، جاجیم و فرش های بافته شده توسط بافندگان کشور دیدن کرد.در این بازدید فرج فرهادیان مدیرعامل شرکت صادراتی زرباف فر درباره سفارش طرح ها به بافنده ها و مراحل آماده سازی محصولات بافته شده برای صادرات به سایر کشورها توضیحاتی را به وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارائه کرد.

فرهادیان با اشاره به سابقه ۶۵ ساله شرکت بیان کرد: این شرکت ماهیانه ۸هزار مترمربع گلیم، گبه و فرش بافته شده توسط بافندگان داخلی را به کشورهای آلمان، سوییس، اتریش و ژاپن صادر می کند.»

او به صادرات سالیانه ۹ میلیون دلاری شرکت اشاره نمود و اظهار داشت: طرح ها و رنگ ها که بسیار متنوع هستند از طرف شرکت به بافنده ها سفارش و توسط ۱۰ هزار بافنده غیرمتمرکز که ۶۰ درصد ایران را در برمی گیرد، بافته می شوند. البته عمده بافنده ها عشایر استان فارس هستند.

فرهادیان همین طور تنوع طرح ها را بی شمار عنوان نمود و اضافه کرد: ما در طراحی سلایق مشتری ها در هر کشور را مد نظر قرار می دهیم و برمبنای سلایق آنها به بافنده ها سفارش کار می دهیم. همین طور محصولات بعد از بافته شدن به دقت در شرکت مورد بررسی قرار می گیرند و عیوب حین بافت و کجی ابعاد آنها مرتفع می شود که این مساله در صادرات از اهمیت بالایی برخوردارست.

فعالان عرصه فرش دستباف

به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، از بین بیش از دو میلیون نفر شاغلان حوزه فرش دستباف، ۶۰ درصد آنان را قالی بافان مستمر، ۳۱ درصد آنان را قالی بافان غیر مستمر (فصلی) و ۹ درصد دیگر را مشاغل جانبی حوزه فرش دستباف می سازند.

در سال ۹۹ تعداد ۱۰ هزار و ۱۴۰ واحد تولید فرش دستباف در کشور فعال بودند که مشتمل بر هفت هزار و ۲۵۶ واحد غیر متمرکز قالی بافی، دو هزار و ۷۸۷ کارگاه متمرکز قالی بافی و ۹۷ مجتمع بزرگ قالی بافی بود.همچنین از مجموع ۱۹۱ هزار و ۵۴۵ نفر شاغل در ۱۲ هزار و ۶۲۵ واحد تولیدی و توزیعی مرتبط، ۶ هزار و ۶۲۹ نفر در بخش فرش فروشی، دو هزار و ۴۹۱ نفر در قالی شویی، یک هزار و ۶۸ نفر در فروش مواد اولیه، ۸۹۸ نفر در بخش فروش دار و ابزار، ۳۵۵ نفر در بخش رنگرزی، ۴۷۸ نفر در بخش طراحی فرش و ۷۰۶ نفر در بخش رفوگری، پرداخت و مرمت فعالند.

تا سال ۹۹ تعداد بیمه شدگان تامین اجتماعی در فرش دستباف به بالای ۲۶۱ هزار نفر رسید، اما برای سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده تا این آمار رشد ۲۰ درصد داشته باشد، یعنی به تعداد ۳۱۳ هزار نفر افزایش یابد که به همین دلیل یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص خواهد یافت.

همچنین در مجموع پنج هزار و ۸۹۹ نفر در ۱۹ دانشگاه و ۱۱۵ هنرستان در سطح ۱۹ استان کشور در رشته فرش مشغول به تحصیل هستند که دو هزار و ۵۳۹ نفر آنان را دانشجویان و سه هزار و ۳۶۰ نفر آنان را هنرجویان هنرستان های فرش می سازند.منبع:

1400/02/09
14:44:09
5.0 / 5
961
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر