هفت اقدام برای رونق بخش گردشگری كهگیلویه و بویراحمد

هفت اقدام برای رونق بخش گردشگری كهگیلویه و بویراحمد

دولت در سالی که با عنوان تولید ؛پشتیانی ها و مانع زدایی نامگذاری شده راهبردهای امیدآفرینی برای بهبود درآمد فعالان حوزه گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد پیشبینی کرده است که امید می رود با تحقق این برنامه ها دغدغه سرمایه گذاران این حوزه در راه عملیاتی قرار گیرد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا؛تکمیل طرح های در حال اجرای حوزه گردشگری، تعریف بسته های سرمایه گذاری، کسب وکارهای دیجیتال، جشنواره های مجازی، بهره گیری از شاخه های نوین گردشگری چون گردشگری کشاورزی، استانداردسازی اقامتگاه ها همچون هدفگذاری های انجام شده دولت برای توسعه اقتصادی از راه صنعت توریسم در استان است.
راهبردهایی که در روزگار کم رونقی صنعت توریسم امیدها را برای سرمایه گذاران این حوزه در دوران پساکرونایی زنده کرده است.
اگرچه در ۱۴ ماه گذشته صنعت توریسم کهگیلویه و بویراحمد مانند سایر نقاط ایران و جهان به علت انتشار ویروس کرونا زخم های عمیقی را متحمل شده است اما برنامه ریزی برای افزایش درآمد از راه این صنعت می تواند راهکاری گره گشا برای ثروت آفرینی در این خطه باشد.
صنعت گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد به علت وجود ۲۸۵ نقطه گردشگری طبیعی، ۷۸۰ اثر ملی ثبت شده در لیست آثار ملی، جاذبه های مردم شناسی نظیر آوا ونواهای محلی، آیین و رسوم سنتی بخصوص در مناطق روستایی سومین بخش مستعد درآمدزایی بعد از نفت و کشاورزی به حساب می آید.
اما کارشناسان معتقد هستند که این ظرفیت ها آن چنان که باید و شاید نتوانسته منجر به ثروت آفرینی برای شهروندان شود.
با وجود این نقیصه سالیانه سه میلیون توریست ایرانی و خارجی از جاذبه های گردشگری استان دیدن می کنند که تحقق راهبردهای پیشبینی شده با افزایش مدت زمان اقامت آنان فرصتی برای توسعه اقتصادی با استفاده از این صنعت به حساب می آید.
پیش بینی هفت اقدام برای افزایش درآمد فعالان حوزه گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد می گوید: با عنایت به این که افزایش درآمد فعالان حوزه گردشگری یکی از راهکارهای ثروت آفرینی در استان به حساب می آید دولت در سال تولید، پشتبانی ها و مانع زدایی هفت اقدام برای تحقق این امر پیشبینی کرده است.
حمایت از کسب و کار های دیجیتال
مجید صفایی تاکید می کند: پشتیبانی از کسب و کارهای دیجیتال اولین گام برای افزایش درآمد فعالان حوزه گردشگری در استان است که در روزگار کرونایی هم ظرفیت بهره برداری دارد.
وی افزود: برپایه این راهبرد به افرادی که برای معرفی هر یک از جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تولید محتوا کنند تسهیلات پرداخت می شود.
وی بیان نمود: تحقق این طرح می تواند منجر به جذب ایرانگرادن و جهانگردان در دوران پساکرونا شود.
تعریف بسته های سرمایه گذاری
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: تعریف بسته های سرمایه گذاری و معرفی به علاقه مندان از دیگر برنامه های میراث فرهنگی برای توسعه زیرساخت های گردشگری استان است که برپایه آن در هر شهرستان یک طرح مهم تعریف می شود.
صفایی افزود: این بخش با شناسایی ظرفیت ساخت تله کابین در سی سخت و اجرای دهکده گردشگری سد چم شیر در گچساران کلید خورده است.
وی خاطرنشان کرد: برای پشتیبانی از سرمایه گذاران در اجرای طرح های بسته های سرمایه گذاری حوزه گردشگری جذب تسهیلات ارزانقیمت بانکی در دست اقدام است.
جشنواره های مجازی
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: همینطور برگزاری جشنواره های انگور، سیب و برنج در بستر فضای مجازی از راهبردهای توسعه گردشگری در دوران کرونا برای معرفی جاذبه های مردم شناسی استان است.
وی اعتقاد دارد که برگزاری این جشنواره ها گام بلندی برای جذب سرمایه گذاران علاقمند به ایجاد طرح های گردشگری کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد است.
حمایت از ایجاد زیرساخت های گردشگری روستایی و عشایر
صفایی با اشاره به اینکه بخش عمده از ظرفیت های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در مناطق روستایی قرار دارد اظهار داشت: از سرمایه گذاری که قصد راه اندازی اقامتگاه های بومگردی وکمپ های عشایری در استان دارند حمایت می شود.
وی ضمن اشاره به اینکه تابحال یک سرمایه گذار جهت راه اندازی کمپ های عشایری در کهگیلویه و بویراحمد مجوز دریافت کرده است تصریح کرد: ایجاد کمپ های عشایری و اقامتگاه های بومگردی با عنایت به ظرفیت های طبیعت بکر کهگیلویه و بویراحمد، آب و هوای متنوع و خوراکی ها و غذاهای محلی می تواند منجر به کسب تجربه های نو برای گردشگران و درآمدزایی برای اهالی منطقه شود.
او خاطرنشان کرد: تابحال هفت اقامتگاه بومگردی در مناطق روستایی شهرستان های دنا، باشت، کهگیلویه، چرام و بویراحمد بوجود آمده و مناطق بسیاری برای اجرای چنین زیرساخت هایی در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است.
تکمیل طرح های حوزه گردشگری
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد ضمن اشاره به اینکه ۴۱ طرح گردشگری با حمایت دولت و مشارکت بخش خصوصی در این استان در حال اجراست اظهار داشت: پیگیری جذب اعتبار و تکمیل این طرح ها از اولویت های اصلی برای توسعه زیرساخت های گردشگری می باشد.
محمد حسین زاده عنوان کرد: هتل چهار ستاره و پارک آبی یاسوج، تله کابین آبشار، پارک آبی، مجتمع گردشگری آزادی باقری و موزه یاسوج از طرح های در دست اجرای شاخص گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد است.
وی با اشاره به اینکه این طرح ها با یکهزار و۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در دست ساخت هستند افزود: برای تکمیل این پروژه ها ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
حسین زاده ابراز امیدواری کرد: همه ۴۱ طرح حوزه گردشگری کهگیلویه و بویراحمد تا آخر سال ۱۴۰۰ تکمیل و بهره برداری شود.
استانداردسازی واحدهای اقامتی
معاون گردشگری و سرمایه گذاری کهگیلویه و بویراحمد استانداردسازی واحدهای اقامتی مانند هتل ها، هتل آپارتمان ها و میهمان پذیرها را از دیگر برنامه های بهبود خدمات گردشگری در استان ذکر کرد.
حسین زاده با یادآوری این نکته که بهبود فضای محیطی زیرساخت های اقامتی به افزایش مدت زمان ماندگاری گردشگران در کهگیلویه و بویراحمد کمک می نماید عنوان کرد: تحقق این راهبرد نیازمند مشارکت فعالان این حوزه است.
گردشگری کشاورزی
وی ضمن اشاره به اهمیت رونق گردشگری کشاورزی در توسعه اقتصادی روستاها تصریح کرد: آماده اعطای مجوز به مزارع کشاورزی، باغ ها، دامپروری ها، گلخانه های محل پرورش گل و گیاه و مراکز پرورش طیور در استان برای پذیرش گردشگران هستیم.
محمد حسین زاده عنوان کرد: شالیزارهای برنج، مزارع پرورش ماهی، مزارع کشت زعفران، مناطق پرورش کرم ابریشم، مزارع شترمرغ همچون بخش هایی است که با ایجاد اقامتگاه های بومگردی می تواند مقصدی برای گردشگران باشد.
کهگیلویه و بویراحمد با بیشتر از ۱۵هزار کیلومتر مترمربع بین استان های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خورستان واقع شده است.
وجود دو نوع آب و هوای سردسیری وگرمسیری در کهگیلویه و بویراحمد بر زیبایی آن افزوده است به صورتی که در زمانی که گل های بهاری در مناطق گرمسیری همچون شهرستان های کهگیلویه، گچساران، باشت، چرام، بهمئی و لنده روییده اند در مناطق سردسیری بویراحمد و دنا برف کوه ها و دشت ها را سفید پوش کرده در حالیکه فاصله این 2 آب و هوای متفاوت کمتر از یک ساعت است.

در کنار این زیبایی ها، اماکن بازمانده از دوران باستان و بعد از اسلام هم حکایت از تاریخ کهن این سرزمین دارد.
قبرستان لما، پل پاتاوه، پل بریم، بلاد شاپور، چارطاقی خیرآباد این سرزمین را با تاریخ کهن ایران پیوند می زنند.منبع:

1400/02/04
11:44:32
5.0 / 5
1125
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر