ساربان، تك منار رعنای اصفهان

ساربان، تك منار رعنای اصفهان

لذت سفر: ایرنا- اصفهان نه تنها شهر گنبدها بلکه مناره ها هم هست و از این میان منار ساربان شاخص تر از همه با انحرافی مشابه با برج پیزا دیدنی و زیباست، این اثر تاریخی در محله جوباره و در بین باستانی ترین بافت تاریخی شهر اصفهان قرار دارد.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، کسی نیست که نشنیده باشد اصفهان شهر گنبدهای فیروزه ای است اما این شهر زیبا و دلفریب در توصیف سیاحان تنها با منظر گنبدها توصیف نشده و مناره های بلند این شهر که از هر سو نمایان بوده اند در صدر توصیفات سفرنامه های گردشگران آمده اند.
منار ساربان از منارهای منحصر به فرد اصفهان و ایران است که در کنار منارهای دیگر بلند شهر اصفهان چون علی و چهل دختران چشم بیننده را از فراز شهر به سمت خود می کشاند، فراز شهر بدین جهت که این روزها توسعه عمودی شهرها فرصت دیدار افق های بی بدیل و تاریخی را گرفته اما چه فرصتی بهتر از دیدار در پای منار یگانه و کهن اصفهان. این فرصت را در یکی از روزهای بهاری در برنامه تان بگنجانید و لذت دیدار آنرا در کهن ترین بافت تاریخی شهر بچشید.
در این روزهای کرونا که هنوز بیم بیماری فرصت دیدارها و سفرهای سابق را از ما گرفته، دیدار چند ساعته از آثار تاریخی کمتر شناخته شده شهر که حتی از چشم شهروندان هم دور مانده اند، فرصت مغتنمی برای دیدار کوتاه و بدور از هراس جمعیت و بیماری و استرس های آنست، بدین جهت دیدار از منار ساربان آنهم در بافت کهن شهر را از کف ندهید.
ویژگی بارز منار منفرد ساربان این است که از بیشتر نواحی و جوانب بیرون و درون شهر قابل رویت است، بدین جهت بنظر می رسد کاربری اصلی آن راهنمایی و جهت یابی کاروان ها برای دسترسی به مرکز شهر بوده است، منار ساربان در بخش کهن شهر قرار دارد، در شمال محله جوباره. جایی که به یهودیه مشهور بوده است و اصفهان پیش تر از همین جوباره یا یهودیه و محله شهرستان تشکیل می شده است، دور از انتظار نیست که این مناره سلجوقی در دورانی که یهودیه ورودی شهر اصفهان بوده بعنوان راهنما برای مسافران کاربرد داشته است.

گویاتر از همه اینها نام ساربان بر این منار منفرد است، ساربان یعنی شتربان یا نگهبان شتر و این می تواند نشانگر کاربری منار بلند شهر اصفهان باشد.
این منار با تزئینات آجر در قسمت تحتانی و تزئینات کاشیکاری در قسمت های فوقانی، انحراف هشت درجه ای به سمت جنوب شرقی دارد، دلیل آن هم در بعضی بررسی ها به نشست نامتقارن در پایه های این منار و بواسطه اختلالات موجود در شالوده یا به سبب تغییرات متوالی در سطح تراز ایستابی در سفره آب زیر زمینی نسبت داده شده است.
بدنه بیرونی منار ساربان با طراحی متنوع آجرکاری به هفت بخش متفاوت تقسیم بندی شده است، بخش اول آجرچینی ساده و بخش های دوم و سوم دارای تزئینات عالی آجرکاری است، بخش چهارم و گلوگاه مناره با مقرنس های زیبای آجری با کاشی های فیروزه ای همراه شده است، بخش پنجم منار با تزئینات آجری پیش رفته تا آنکه به بخش ششم و هفتم یعنی تاج دوم منار و تارک آن یعنی تاج اصلی می رسد. در قاعده این دو تاج منار، 2 کتیبه زیبا از بهترین رنگ فیروزه ای کاشی دیده می شود.
منار ساربان تنها منارجوباره نیست و منار چهل دختران و 2 منار دارالضیافه و با فاصله کمی دورتر تک مناره مسجد علی به چشم می آید، منار ساربان با منار علی به لحاظ قامت، بطور تقریبی در یک راستا تن به آسمان می سایند، هر دو این مناره ها در اصفهان شاخص اند، هم علی و هم ساربان اما ساربان از این جهت که راهنما بوده و اندکی انحراف هم دارد جالب توجه است.

برنامه ریزی برای دیدار از آثار کمتر شناخته شده اصفهان در گذرهایی که می توانست مهر گردشگری بخورد می تواند کمک بزرگی برای احیای بافت های تاریخی شهر باشد بدین جهت چه برای عصر کرونا و چه برای پساکرونا باید مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری شهر و البته مسئولان شهری روایت بناهای تاریخی کمتر شناخته شده اصفهان را هرچه بیشتر گویا کنند و بیشتر از این اجازه از کف رفتن این فرصت ها را ندهند.
استان اصفهان قطب گردشگری ایران است و با ۱۰۷ شهر و یک هزار و ۹۳۴ روستا بیش از ۲۲ هزار بنا و اثر تاریخی دارد که از این میان بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر ثبت ملی و هفت اثر یعنی میدان نقش جهان، باغ فین، باغ چهلستون و مسجد جامع عتیق و سه قنات وزوان، مزدآباد و مون ثبت جهانی شده اند.


1400/01/02
13:51:40
5.0 / 5
994
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر