كشف بخشی از كتاب مردگان مصریان باستان

كشف بخشی از كتاب مردگان مصریان باستان

به گزارش لذت سفر با کشف مجموعه ای از تابوت های باستانی در مصر یک طومار باستانی هم کشف شده است.


به گزارش لذت سفر به نقل از ایسنا و به نقل از لایو ساینس، چندی قبل خبر کشف یک معبد خاکسپاری متعلق به ملکه «نئارتی» در نزدیکی هرم همسرش، فرعون «تتی» که بین ۲۳۲۳ قبل از میلاد تا ۲۲۹۱ قبل از میلاد بر مصر فرمانروایی می کرد اعلام گردید.
باستان شناسان علاوه بر این معبد باستانی، موفق شدند مجموعه‎ ای از دالان هایی را که تابوت های باستانی در آنها قرار داشت در نزدیکی هرم «تتی» کشف کنند. تابوت ها به افرادی تعلق دارند که در دوران دودمان هجدهم و نوزدهم مصر باستان زندگی می کردند.
یکی از قابل توجه ترین آثاری که در این دالان ها کشف شد یک پاپیروس چهارمتری است که فصل هفدهم «کتاب مردگان» بر روی آن نوشته شده است. «کتاب مردگان» به متونی گفته می شود که مصریان باستان از آن برای راهنمایی کردن مردگان در دنیای بعد از مرگ استفاده می کردند.
«Pwkhaef» نام صاحب پاپیروس است که بر روی آن نوشته شده است. همین نام روی یکی از تابوت های چوبی که در این دالان ها کشف شده و بر روی چهار مجسمه ای که برای خدمت کردن به صاحب تابوت در دنیای بعد از مرگ در کنار تابوتش قرار داده شده دیده می شود.
هرچند متخصصان هنوز بررسی این پاپیروس را به پایان نرسانده اند، اما نسخه های دیگر موجود از فصل ۱۷ «کتاب مردگان» نشان داده است این متن شامل مجموعه ای از سوال ها و پاسخ ها است.
باستان شناسان در یکی دیگر از این دالان ها لوحی سنگی کشف کرده اند که به مردی به نام «Khaptah» یکی از خادمان فرعون و همسرش «Mwtemwia» متعلق می باشد. در بخش بالایی این لوح این زوج درحالی که به «ازیریس» ایزد جهان بعد از مرگ ادای احترام می کنند دیده می شوند و در بخش پایینی لوح تصویری از این زوج که بر روی صندلی نشسته اند و شش فرزندشان که در مقابل آنها قرار دارند نقش بسته است. سه دختر این زوج درحالی که گل های نیلوفر آبی را استشمام می کنند و سه پسر درحالی که ایستاده اند دیده می شوند.
باستان شناسان مطمئن نیستند که «Khaptah» به کدام یک از فراعنه مصر باستان خدمت می کرده است، اما احتمال می رود که او از خادمان «رامسس دوم» بوده باشد. بخشی از نوشته ای که بر روی این لوح حک شده است نشان داده است نام دو نفر از فرزندان «Khaptah» از اعضای خانواده «رامسس دوم» برگرفته شده است.
از دیگر کشفیات قابل توجه اخیر باستان شناسان به کشف یک تبر برنزی، یک تخته بازی، مجسمه ای از «ازیریس» و چندین مومیایی می توان اشاره نمود.
منبع:

1399/11/01
18:17:56
0.0 / 5
1210
تگهای خبر: باستانی , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
EnjoyTrip.ir لذت سفر
لینک دوستان لذت سفر
لذت سفر