انتشار فراخوان پنجمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی

انتشار فراخوان پنجمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی

لذت سفر: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فراخوان پنجمین «جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی» را منتشر نمود.به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، در مقدمه فراخوان پنجمین جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی آمده است: جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی مجال تجلی جلوه درهم تنیده فرهنگ و پیشه و فضایی است برای به نمایش درآمدن نگاه هنرمندانه و مهارت افرادی که ساختن را مشغله خود کرده اند و با خلق آثار خود، این روایت را برای دیگران بازگو می کنند.

به نمایش درآوردن آخرین دستاوردهای صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع دستی، ایجاد فضایی برای مواجهه بی واسطه مخاطبان با آثار صنایع دستی و ارتباط با هنرمندان از اهداف برگزاری این جشنواره ذکر شده است.

همچنین شورای سیاستگذاری در نظر دارد بخش ویژه این بخش از جشنواره را به نمایش و تجلیل از آثار برخی از هنرمندان فقید اختصاص دهد و به ادامه دهندگان راه آنها جوایزی را اعطا کند.

در این فراخوان برای شرایط و نحوه ارسال آثار تاکید شده است: آثار باید مبتنی بر شیوه های تولید دستی خلق شده و مهم ترین شاخص انتخاب آثار وجود متمایز صنایع دستی از لحاظ طراحی، کیفیت اجرا، اصالت برند و هویت و کاربرد خلاقانه باشد. همین طور هر هنرمند مجاز به تحویل سه اثر از تازه ترین محصولات هنری خواهد بود.

همچنین تصریح شده است که «آثار ارسالی در جشنواره های پیشین به نمایش در نیامده باشند و دارای شناسنامه (نام اثر، معرفی تکنیک، مواد مورد استفاده و نام سازنده اثر) باشند.

متقاضیان شرکت در جشنواره باید تا تاریخ ۱۳بهمن ۱۳۹۹، تصاویر آثار خودرا به همراه اطلاعات اثر شامل نام اثر، تکنیک، نام سازنده اثر، شهر و شماره تلفن ثابت و همراه و نشانی دقیق پستی، به آدرس اینترنتی جشنواره ارسال نمایند.

انتخاب آثار در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول تصاویر توسط هیئت انتخاب اولیه آثار بررسی شده و در مرحله دوم اصل آثار به انتخاب داوران، به نمایشگاه راه خواهد یافت.

پذیرفته شدن آثار در مرحله اول به مفهوم راه یابی به نمایشگاه نبوده و آثار نهایی در مرحله دوم توسط هیئت داوران انتخاب خواهند شد.

در صورت تداوم محدودیت های اعلام شده وزارت بهداشت، رویداد مربوطه به صورت مجازی صورت خواهد گرفت.

دبیرخانه جشنواره فجر صنایع دستی اعلام نموده است که آخرین مهلت ارسال تصاویر آثار ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ است و نتایج اولیه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ اعلام می شود.

پذیرفته شدگان در مرحله اولیه این دوره جشنواره برای تحویل آثار خود به دبیرخانه فقط ۱۸ و ۱۹ بهمن ۹۹ مهلت دارند. محل تحویل آثار و محل نمایش آثار برگزیده در تهران موزه ملی ایران، بخش دوران اسلامی است و ساعت بازدید ۱۰ تا ۱۴: ۳۰ دقیقه به جز پنجشنبه و جمعه ها و ایام تعطیلست.آیین افتتاحیه پنجمین دوره جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ و مراسم اختتامیه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار می گردد.

در این دوره از جشنواره به ۶ هنرمند برگزیده نشان سرو سیمین ویژه جشنواره فجر صنایع دستی به همراه جایزه غیرنقدی و به ۶ هنرمند برگزیده دیگر دیپلم افتخار و جایزه غیرنقدی اعطا خواهد شد.

دبیرخانه پنجمین دوره جشنواره فجر صنایع دستی و هنرهای سنتی در تهران، تقاطع خیابان آزادی و بزرگراه یادگار امام، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونت صنایع دستی، اداره کل توسعه و ترویج، دبیرخانه جشنواره فجر صنایع دستی دایر شده است و علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های تلفن های ۰۲۱۶۱۰۶۳۴۱۹، ۰۲۱۶۱۰۶۳۴۲۱ و ۰۲۱۶۱۰۶۳۷۱۷ تماس بگیرند.
به گزارش لذت سفر به نقل از ایرنا، اولین دوره جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر بهمن ماه ۱۳۹۵ انجام شد.
منبع:

1399/10/24
23:55:16
0.0 / 5
1016
تگهای خبر: اینترنت , برند , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
EnjoyTrip.ir لذت سفر لذت سفر